Trešdiena, 28. janvāris
Kārlis, Spodris
weather-icon
+-10° C, vējš 2.68 m/s, A-DA vēja virziens
Aluksniesiem.lv bloku ikona

Divos apgabalos vēlēšanu zīmes būs lielākas

Divos vēlēšanu apgabalos – Rīgā un Vidzemē – vēlēšanu zīmes būs lielākas, lai labāk būtu salasāmi kandidātu vārdi, ceturtdien informēja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

11.Saeimas vēlēšanas notiks sestdien, 17.septembrī. Vēlēšanās startēs 13 politiskie spēki, bet ne visas partijas startēs visos piecos vēlēšanu apgabalos.

“Tā kā Vidzemē un Rīgā ir liels skaits pieteikto kandidātu, ir dažāds zīmju izmērs. Piemēram, Zemgalē, Kurzemē un Latgalē ir tradicionālais zīmju izmērs, bet Rīgā un Vidzemē zīmes būs divas reizes lielākas un kandidāti sakārtoti divos stabiņos.. Tādā veidā varētu samazināt problēmu, ka balsošanas iecirkņos, kas dažkārt tiek ierīkoti sporta zālēs, kur apgaismojums ir augstu pie griestiem, kabīnēs ir ēnojums un cilvēki nevar salasīt, ja nav iekārtots papildu apgaismojums,” ceturtdien žurnālistiem paskaidroja Cimdars.

Balsošanas komplektu vēlētājam veido vēlēšanu aploksne, uz kuras uzrakstīts, ka tās ir 11.Saeimas vēlēšanas, un uzlikts iecirkņa zīmogs. Vēlētājs saņems vēlēšanu zīmju komplektu – no 1 līdz 12 vai no 1 līdz 13.

Ir trīs vēlēšanu apgabali, kur ir pieteikti 13 kandidātu saraksti – Kurzemē, Rīgā, Zemgalē, bet divos vēlēšanu apgabalos – Latgalē un Vidzemē – pieteikti tikai 12 kandidātu saraksti.

Vēlēšanu zīmēs vēlētājs varēs izdarīt atzīmes – svītrot kandidāta vārdu un uzvārdu, kā arī ievilkt plusu iepretim kandidātam. Cimdars uzsvēra, ka skaitīs tikai šādas atzīmes vēlēšanu zīmēs.

Ja būs izsvītroti visi kandidāti, vēlētājs vienalga būs atdevis balsi par šo sarakstu, bet kandidāti saņems pa vienam svītrojumam. Ja būs iemesta tukša aploksne, balsi pieskaitīs kopējam derīgo vēlēšanu aplokšņu skaitam, bet balss netiks pieskaitīta nevienam sarakstam.

“Vēlētājs, kurš piekrīt kandidātu secībai, ko izvirza partija, faktiski izvēlas zīmi un ievieto aploksnē. Savukārt, ja uzskata, ka izkārtojums nav atbilstošs viņa ieskatiem, to var mainīt, ievelkot kandidātiem rombiņā plusa zīmi vai svītrojot kandidātus, kurus viņš neatbalsta. Nekādas citas atzīmes netiks skaitītas, bet zīmes nebūs nederīgas. Ja vēlētājs būs ievilcis aplīti, tiks uzskatīts, ka vēlētāju griba nav saprotama, taču tas nemainīs viņam punktu skaitu,” klāstīja Cimdars.

Balsošanas kabīnēs būs atrodams plakāts, kur būs paskaidrots, kā aizpildāma vēlēšanu zīme.

CVK vadītājs aicināja vēlētājus pārējās vēlēšanu zīmes atstāt turpat iecirknī, kur būs novietota kaste vai urna. Bet, ja vēlas ņemt komplektu līdzi, pie izejas būs brīvi pieejamas visu sarakstu zīmes.

“Es iesaku paņemt gan to, par ko ir nobalsots, gan vēl divas vai trīs, lai tie, kas cītīgi vēroja kustības, zīmi ņemot, nevarētu izsecināt, kādas partijas izvēle ir izdarīta,” ieteica Cimdars.

Iecirkņi tiks atvērti pulksten septiņos no rīta un strādās līdz astoņiem vakarā, savukārt 124 iecirkņi visā Latvijā strādās līdz pulksten desmitiem vakarā.

Aluksniesiem.lv bloku ikona Komentāri