Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Pērn likvidēto uzņēmumu mazāk

Aizvadītajā Alūksnes novadā no jauna visvairāk reģistrēti uzņēmumi, kuru pamatdarbība saistās ar būvniecību, arhitektūru un transportlīdzekļu remontu. Savukārt kopumā populārākās pārstāvētās uzņēmējdarbības nozares novadā ir lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība. Alūksnes novada pašvaldības Centrālās administrācijas īpašumu pārvaldības un attīstības nodaļas vadītāja Inese Zīmele – Jauniņa, sniedzot atbildes elektroniskā veidā, informē, ka pērn ievērojami samazinājies bezdarba līmenis, kas nozīmē, ka radītas jaunas darba vietas, kur novada iedzīvotājiem strādāt, un ir gandarīta, ka likvidēti tikai četri uzņēmumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Cik Alūksnes novadā 2024. gadā kopumā bija uzņēmumu?

– Alūksnes novadā, pēc “Lursoft” statistikas datiem, ir 1488 ekonomiski aktīvi uzņēmumi.

– Vai tas ir vairāk vai mazāk, salīdzinot ar 2023. gadu? Cik jaunu uzņēmumu pērn reģistrēts novadā?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– 2024. gadā no jauna reģistrēti 36 uzņēmumi. 2023. gadā reģistrēti 43, tātad pērn tomēr par septiņiem uzņēmumiem mazāk.

– Kādas nozares galvenokārt pārstāvētas, kuri ir lielākie “spēlētāji” katrā nozarē?

– Populārākās uzņēmējdarbības nozares Alūksnes novadā ir lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības sektori, pakalpojumu nozare, vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība. Nozīmīgu lomu novada nodarbinātībā ieņem arī būvniecības, profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu un apstrādes rūpniecības nozares.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Kādas darbības jomas galvenokārt pārstāvētas?

– Populārākās nozares, kurās reģistrēti uzņēmumi pērn, ir būvniecība un arhitektūra. Tapuši pavisam desmit jauni uzņēmumi. Pieci uzņēmumi no jauna radīti transportlīdzekļu remonta jomā, tirdzniecībā, transporta un sauszemes pārvadājumos. Savus pakalpojumus ar pagājušo gadu piedāvā arī trīs jaunas ceļojumu un reklāmas aģentūras. Vairumtirdzniecībā un mazumtirdzniecībā no jauna strādā divi uzņēmumi, arī ražošanā divi. Tajā skaitā nodibinātas arī piecas jaunas biedrības, viena zemnieku saimniecība un astoņi uzņēmumi citās nozarēs.

– Kādus nosaukumus jaunie uzņēmēji, reģistrējot savu biznesu, devuši uzņēmumam? Nosauciet dažus netipiskākos!

– Kā jau teicu, zemnieku saimniecība ir tikai viena – Mālupes pagasta “Grundas GR”. Biedrībām doti tādi nosaukumi kā “Sarežģītais zvirbulēns”, “Marienburg Racing Team”, “Artami”. Sabiedrībām ar ierobežotu atbildību doti gan latviski, gan nosaukumi svešvalodā. Piemēram, “Ezera Pērle”, “Palmstreet”, “Malēnietis”, “Mis Tour”, “W Aizupītes”, “Serta.bau” un citi.

– Kuri ir lielākie uzņēmumi novadā, un cik ir senāko?

– 88 uzņēmumi ir reģistrēti un darbojas novadā kopš 1991. gada.

Trīs uzņēmumos darbinieku skaits ir virs 101 cilvēkam. Tie ir SIA “Alūksnes slimnīca”, SIA “Alta S” un SIA “Cewood”.

50 līdz 100 darbiniekus nodarbina Alūksnes rajona sabiedrība ar ierobežotu atbildību firma “Alūksnes energoceltnieks”, SIA “Ozolmājas”, “JM Grupa”. Savukārt 18 novadā ir no 20 līdz 49 darbiniekiem. Pie tiem pieder SIA “Alūksnes nami”, SIA “Oluksne”, SIA “Ozoli AZ”, Alūksnes rajona Mālupes pagasta M. Augstkalnieša zemnieku saimniecība “Kadiķi M. A” un citi.

– Priecē tas, ka radīti jauni uzņēmumi, bet noteikti ir arī likvidēti. Cik ir to?

– Savu darbību pērn beiguši četri uzņēmumi: viena zemnieku saimniecība, viena kooperatīvā sabiedrība un divas sabiedrības ar ierobežotu atbildību. Likvidēto uzņēmumu skaits ir ievērojami samazinājies, salīdzinot ar 43 likvidētiem uzņēmumiem 2023. gadā.

– Vai uzņēmumos palielinājies darbinieku skaits, vai tas tomēr samazinājies?

– Alūksnes novadā pērn vērojama strauja bezdarba līmeņa samazināšanās. Tas sarucis līdz 5,1 procentam, kas nozīmē, ka cilvēkiem ir bijušas pieejamas darba vietas. Kopumā bezdarba līmenis ir zemāks nekā valstī un Vidzemes reģionā vidējais reģistrētā bezdarba līmenis, kas ir 5,7 procenti.

– Ar kādām lielākajām problēmām uzņēmēji mūsu novadā pērn saskārušies?

– Alūksnes novada ekonomikā 2024. gadā ārējo apstākļu ietekmē bija vērojama ekonomiskās aktivitātes samazināšanās, iekšzemes kopprodukts bija par 0,9 procentiem mazāks nekā iepriekšējā gadā. Atsevišķās jomās ekonomiskās aktivitātes kritums bija visai būtisks, piemēram, transporta sektorā – par 8,5 procentiem, būvniecībā – par 5,6 procentiem, apstrādes rūpniecībā – par 4,7 procentiem pret attiecīgo iepriekšējā gada periodu.

Tikai tirdzniecības sektorā ekonomiskā aktivitāte palielinājās par 2,3 procentiem.

– Vai plānots turpināt pirms savulaik īstenoto “Pop – up” projektu?

– “Pop – up” projekts ilga no 2018. līdz 2021. gadam, un tas ir noslēdzies.

– Kā pašvaldība galvenokārt atbalsta uzņēmējus?

– Pašvaldība ar Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu realizējusi vairākus projektus uzņēmējdarbības attīstībai. Piemēram, izbūvēti ceļi Mālupē, Annā, Ilzenē, Zeltiņos, Alsviķos, Jaunannā, Jaunalūksnē un Mārkalnē.

Rekonstruētas Gulbenes un Tālavas ielas Alūksnē, uzlabota ūdenssaimniecības infrastruktūra, uzņēmēji darbu veiksmīgi uzsākuši un turpina attīstīties jaunajā Biznesa stacijā, uzceltas ražošanas ēkas Jaunlaicenē un Alūksnē un cits.

Finanšu līdzekļi tiek novirzīti arī Uzņēmējdarbības atbalsta centram, uzņēmējdarbības atbalsta mehānismu pilnveidei un jauniešu uzņēmējspēju sekmēšanai. Jāuzsver, ka pašvaldība finansiāli atbalsta arī jauniešu nodarbinātību vasarā.

– Ar kuriem novada uzņēmējiem pašvaldība lepojas, kuri nes novada vārdu tālāk Latvijā un pasaulē?

– Pašvaldība lepojas ar visiem novada uzņēmējiem, jo visiem nākas piedzīvot gan kāpumus, gan kritumus un attīstības krīzes. Prieks par katru, kuram izdodas nostiprināt savas pozīcijas tirgū un spēj nodarbināt vietējos iedzīvotājus. Ja vien ir iespēja pateikties, tad pašvaldība to izmanto un sniedz atzinību par ieguldīto darbu un panākumiem.

– Vai jaunajiem uzņēmējiem šogad būs biznesa ideju konkurss?

– Jaunajiem uzņēmējiem biznesa ideju konkursu 2025. gadā pašvaldība nav plānojusi.

UZZIŅA
Aizvadītajā gadā Latvijā turpinājis palielināties jauno uzņēmumu skaits. Tie rāda, ka 2024. gadā reģistrēti 9320 jauni uzņēmumi, kas ir par 6,25 % vairāk nekā gadu iepriekš.
Vienlaikus arī audzis likvidēto uzņēmumu skaits, tam gada laikā palielinoties par piektdaļu un sasniedzot 9432 likvidētus uzņēmumus. Lai arī likvidēto uzņēmumu pērn bijis vairāk nekā jauno, tas bijis otrs zemākais likvidēto uzņēmumu skaits pēdējo desmit gadu periodā. Vēl mazāk likvidēto uzņēmumu bijis vien 2023. gadā.
AVOTS: “LURSOFT”

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par “Pērn likvidēto uzņēmumu mazāk” saturu atbild “Alūksnes un Malienas Ziņas”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.