Pavasaris nāk ar gājputnu atgriešanos, un viens no redzamākajiem gājputniem pie mums ir mājas strazds (‘Sturnus vulgaris’), kas ligzdo būrīšos un koku dobumos. Pērn (2020. gadā) Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta pētnieki uzsāka trīs gadu pētījumu par Latvijā ligzdojošo mājas strazdu migrācijām un ziemošanas vietām ar jauna veida tehnoloģiju – daudzfunkcionāliem ģeolokatoriem.
Šī metode balstās uz mazu (~1,5 g) datu uztvērēju piestiprināšanu pieaugušam putnam, kas reģistrē dažādus parametrus (gaismas intensitāti, gaisa spiedienu, relatīvo paātrinājumu un gaisa temperatūru), pēc kuriem var spriest par putna atrašanās vietu un uzvedību ceļošanas un ziemošanas laikā. Šī metode balstās uz to, ka ģeolokators pētniekiem ir jāatgūst – tas datus nenoraida (jo noraidīšanas iespēja padarīto to pārāk smagu), bet tikai uzkrāj – lai iegūtu datus, zinātniekiem putns ir jānoķer otrreiz un uztvērējs jānoņem.
Viena no tikai divām pētījumu vietām bija Gulbenes novada Zeltalejā. Pētnieki, protams, pētījumu parauglaukumā arī šogad turpinās pētījumu, taču nav izslēgts, ka kāds mājas strazds varētu izvēlēties ligzdot arī kaimiņu novados. Tādēļ ir ļoti liels lūgums ziņot Oskaram
Keišam (oskars.keiss@lu.lv vai pa tālruni 29236300) par novērotiem mājas strazdiem ar krāsainu gredzenu uz kājas – dzeltenu vai zilu. Pētnieki būs ļoti pateicīgi par katru šādu ziņojumu un vēl pateicīgāki, ja māju īpašnieki atļaus putnu sagūstīt, noņemt datu uztvērēju (ģeolokatoru) un putnu atkal atlaist brīvībā.
Pētnieki izmanto izdevību pateikties brīvprātīgajiem palīgiem – Valtam Jaunzemim un Linardam Eglītim, kuri palīdz lauka novērojumos Zeltlejā. Par pētījuma rezultātiem laikrakstā varēsim īsi pastāstīt pēc gada, kad dati būs izanalizēti.
Oskars Keišs, LU Bioloģijas institūta vadošais pētnieks
Reklāma