Šī auga sastāvā ir aptuveni 60 vērtīgo vielu – to sauc arī par “palodzes aptieciņu”. Alveja mājas apstākļos zied reti, jo tai parasti pietrūkst gaismas, tāpēc tas ir liels notikums Lilijai Kuklei, kurai mājās ir vairākas alvejas, bet pirmo reizi uzziedējusi viena no tām.
Agrāk, kad dzīvojusi dzīvoklī, L. Kukle audzēja kaktusus, jo tur bija atbilstošs klimats un tie krāšņi ziedēja. “Pārvācoties uz laukiem, kaktusi pārstāja ziedēt. Pirmo kokveida alveju man uzdāvināja mana skolniece, kad beidza skolu. Tā bija maza puķīte, kura no apmēram 7 cm liela stādiņa tagad uzaugusi 1,10 cm ar augšējām lapām – tai ir spēcīgs 40 cm kails stumbrs,” viņa stāsta.
Pirmo ārstnieciskās alvejas stādiņu viņai iedevis akvarelists Gunārs Ozolņš. Tagad šīs ārstnieciskās alvejas nu ir vairākas. “Vienu no alvejas šķirnēm es kā mazu stādiņu atvedu no keramiķa Pētera Ušpeļa darbnīcas. Toreiz vēl nezināju, ka tā ir alveja. Tagad ir zema, raibām lapām un neaug uz augšu bet uz sāniem,” atceras L. Kukle. Vēl vienu alvejas veidu iedeva tekstilmāksliniece Elita Salaka. Pilna māja alvejām, jo vairākas sagādā pati.
Dažas no alvejas ārstnieciskajām īpašībām:
Mājās alveja palīdz dziedēt brūces, apdegumus, nobrāzumus, kukaiņu kodumus un psoriāzi – norauj lapiņu un gļotaino daļu pieliek brūcei.
To var lietot, ja ir problēmas ar žultspūsli vai žultsceļiem.
Nomierina un attīra gremošanas traktu, cīnās ar nelabvēlīgajām baktērijām, palīdz līdzsvarot zarnu mikrofloru.
Alvejas sula stiprina imūnsistēmu.
Ļoti vērtīgs augs, ko vajadzētu katrā mājā!
Reklāma