Aizvadītā gada nogalē sociālajos tīklos alūksnieši pauda savu uztraukumu par gulbjiem, kas pirms sala nav devušies projām, bet uzturas aizsalstošajā ezerā un iesalst ledū. Diskusiju raisīja jautājums, vai uz šādām situācijām reaģē Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests, un kā glābēji var palīdzēt.
VUGD: gulbji parasti nav iesaluši un glābšanas operācijā aizlido
VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Sandra Vējiņa “Alūksnes un Malienas Ziņām” stāsta, ka līdz šim svētku brīvdienās Alūksnes pusē un vispār Vidzemē, VUGD nav saņēmis izsaukumus uz gulbju glābšanu, taču tādi mēdzot būt, un dienests uz šādiem izsaukumiem iespēju robežās reaģē.
“Jā, aizsalstot ūdenstilpēm, VUGD mēdz saņemt iedzīvotāju zvanus par to, ka, ledū ir iesaluši gulbji. Te nav viena scenārija – kā rīkoties, bet dispečers katru zvanu izvērtē, un pārsvarā gadījumu uz šādiem notikumiem izbrauc. Taču visbiežāk ir tā, ka, ierodoties glābējiem, gulbis paceļas spārnos un aizlido. Vai arī aizlido tad, kad glābēji jau aizīrušies pie tā ar glābšanas dēli. Aizvadītā gada nogalē šādi notikumi nav bijuši. Ja runājam par gulbjiem, tad rudenī atminos vienu gadījumu, kad tika glābts gulbis ar traumētu spārnu,” stāsta S. Vējiņa.
Nav zināms neviens gadījums, kad gulbis patiešām būtu iesalis ledū
VUGD konsultējušies arī ar Latvijas Dabas muzeja ornitologu, lai noskaidrotu, cik liela ir varbūtība, ka gulbji ziemas laikā varētu iesalt ledū. “Ornitologs atzina, ka viņam nav zināms neviens gadījums, kad gulbis patiešām būtu iesalis ledū. Ir pieļaujams, ka zināmos apstākļos gulbis patiešām varētu iesalt, bet, tad putnam ir jābūt kaut kādām problēmām, piemēram, traumām vai arī putns jau ir nomiris. Katrā ziņā gadījumi, kad putns iesalst ledū un joprojām ir dzīvs, pat, ja teorētiski ir iespējami, ir ārkārtīgi reti,” stāsta VUGD pārstāve.
Viņa aicina iedzīvotājus nesatraukties, ja redz uz ledus gulbi, jo tas nenozīmē, ka putns ir iesalis ledū. “Pavērojot putnu ilgāku laiku ir iespējams pārliecināties, vai putns pats ir spējīgs kustēties un aizlidot projām, un visbiežāk tā arī ir,” tā S. Vējiņa. Taču, ja pārliecinieties, ka palīdzība tomēr vajadzīga, zvaniet 112!
Reklāma