Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

LDF tiešraidēm no putnu ligzdām šosezon bija 4,2 miljoni skatījumu

Foto: Latvijas Dabas fonds

Šogad Latvijas Dabas fonda (LDF) tiešraides skatītājiem visā pasaulē ļāva ielūkoties deviņās aizsargājamo putnu ligzdās, kā arī zemūdens pasaulē, un šajā sezonā tiešraidēm bija 4,2 miljoni skatījumu, aģentūru LETA informēja LDF komunikācijas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc viņas paustā, skatītāji bijuši no visas pasaules, sākot no Latvijas līdz pat Taizemei. Vispopulārākās tiešraides statusu joprojām saglabā jūras ērgļu ligzda Durbē, bet visvairāk skatījumu piesaistīja tie brīži, kad ligzdās risinājās skatītājus satraucoši notikumi – no ligzdas tika izgrūsts jūras ērgļu mazulis, kas ir tiešraidēs retāk redzēta plēsīgo putnu dzīves daļa.

LDF devīto gadu piedāvā skatītājiem tiešraides no vairākām aizsargājamo putnu ligzdām, un, kā jau ierasts, ligzdošana nenotiek visās. Tā šogad ligzdošanas norises varēja vērot piecās no deviņām ligzdām. Četrās no tām – Durbes jūras ērgļu ligzdā, mazā ērgļa ligzdā Zemgalē, vistu vanaga ligzdā Rīgā un melnās klijas ligzdā Kurzemē tika sekmīgi izaudzināti mazuļi. Brizga-Kalniņa norāda, ka melnās klijas tiešraide ir īpaša arī ar to, ka tādu LDF nodrošināja pirmo reizi, un vērot melnās klijas dzīvi nepiedāvā neviena cita dabas tiešraide pasaulē.

“Šis gads skatītājiem bija interesantiem novērojumiem bagāts, jo piedzīvojām norises, kas ir pilnīgi dabiskas, bet ne bieži redzamas tiešraidē. Tā, piemēram, spēcīgākie jūras ērgļa mazuļi no ligzdas izgrūda trešo, vājāko, šajā ligzdā šogad salīdzinoši biežāk nekā citkārt vecāki kā barību nesa citu plēsīgo putnu mazuļus. Savukārt mūsu tiešraides zivjērgļu mazuli aiznesa vistu vanags,” atzina ornitologs un tiešraižu projekta vadītājs Jānis Ķuze.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš skaidroja, ka šādi notikumi ir raksturīgi plēsīgo putnu dzīvei, un LDF tiešraides rāda dabu tieši tādu, kāda tā ir, lai cik arī nepieņemamas šīs norises kādreiz neliktos cilvēkiem.

Jūras ērgļu ligzdu Durbē var vērot jau kopš 2015.gada, un jūras ērgļi Milda un Raimis to apdzīvo kopš 2018.gada. Šogad aprīļa otrajā pusē izšķīlās visas trīs izdētās olas. Mazuļiem augot, radās cerība, ka lidspēju varētu sasniegt visi, taču abi vecākie mazuļi bija agresīvi pret jaunāko, līdz 17.maijā tas tika izgrūsts no ligzdas, radot pamatīgu satraukumu tiešraides vērotājiem, atzina LDF. Tāpat uz šo ligzdu kā barība tika nesti vēl dzīvi citu plēsīgo putnu mazuļi. Jūras ērgļu jaunie putni Reinis un Malda izlidoja jūlijā.

Veiksmīga ligzdošana bija arī mazo ērgļu ligzdā Zemgalē, kuru varēja vērot jau otro gadu. Šajā ligzdā aprīlī ieradās viens mazo ērgļu pāris, bet vēlāk atlidoja vēl viens tēviņš. Turpmāk ligzdu pārmaiņus apmeklēja abi, līdz ar to mazuļu paternitāte nav skaidri zināma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Taču arī šeit skatītājiem nācās vērot nepatīkamus skatus – mazajiem ērgļiem raksturīgs kainisms pret jaunāko no mazuļiem, un tāpēc šajā ligzdā, kurā izšķīlās divi putni, izdzīvoja tikai vecākais. Dzīvajos palikušais mazulis bija labi apgādāts ar barību, veiksmīgi izauga un izlidoja, pēdējo reizi ligzdas tuvumā redzēts augusta pirmajā pusē,” aprakstīja Brizga-Kalniņa.

Šogad kamera bija uzstādīta pie iepriekš nevērotas vistu vanagu ligzdas Rīgā. Tajā tika izdētas četras olas, bet izšķīlās divas. Mazuļi izlidoja jūnijā un regulāri atgriezās ligzdā uz barošanu, tomēr, tuvojoties jūnija beigām, apmeklējumi kļuva arvien retāki.

Šogad pirmo reizi tika nodrošināta tiešraide no melno kliju ligzdas Kurzemē. Pāris sāka ligzdot aprīļa sākumā, bet aprīļa beigās tika izdētas trīs olas. Tās visas pēc mēneša izšķīlās. Visi mazuļi tika veiksmīgi izbaroti un jūlija sākumā pameta ligzdu, lai arī līdz augusta pirmajai pusei turpināja to apmeklēt, lai no pieaugušajiem putniem saņemtu barību.

“Šie mazuļi auga barības pārpilnībā, un tiešraižu vērotāji piefiksējuši, ka melno kliju ēdienkarte ir ļoti daudzveidīga – tajā bija dažādi grauzēji, arī zivis, čūskas, putni, abinieki un nelieli zvēriņi, turklāt tajā tika pamanītas arī visai interesantas barības vienības – liellopa sirds, kas visticamāk atrasta lopkautuvē, vistu kājiņas, desas ripiņas vai žāvētas gaļas šķēlītes,” klāstīja LDF pārstāve.

Zivjērgļu ligzdā Kurzemē aprīļa sākumā atgriezās skatītāju mīlulis Teo ar partneri Vitu. Vita aprīļa beigās un maija sākumā izdēja trīs olas, 31.maijā izšķīlās vienīgais mazulis. Tomēr mazuli izaudzināt neizdevās – 18.jūnijā to aiznesa vistu vanags.

Jūras ērgļu ligzdu Slīterē apmeklēja vairāki jūras ērgļi, arī izveidojās pāris, taču ligzdošana nenotika. Ligzda vērotājiem deva iespēju aplūkot dažādus ciemiņus, tostarp jūras ērgļus no Igaunijas un klinšu ērgli. Arī melno stārķu ligzdā Siguldā un mazo ērgļu ligzdā Zemgalē ligzdošana nenotika. Ūpju ligzdā Kurzemē jau kopš 2018.gada uzturējās tikai tēviņš, kuram arī šogad neizdevās sasaukt mātīti.

Kopš 11.maija ar pārtraukumiem bija vērojama tiešraide no Raķupes nēģu nārstošanas vietas. Šajā gadā ūdens Raķupē bija duļķaināks, tāpēc redzamība bija sliktāka nekā pagājušajā gadā jau pārraides sākumā, līdz ar to šogad iespējas vērot nēģu nārstu bija visai ierobežotas.

Tiešraidēm šogad bija 4,2 miljoni skatījumu visā pasaulē. 45% no visiem skatījumiem bija Latvijā, bet pārējie – no daudzām citām valstīm citur pasaulē. Īpaši daudz tiešraižu cienītāju ir Polijā, Somijā, Krievijā, Vācijā un Zviedrijā. Visvairāk skatījumu – 60 825 – bija 17.maijā – dienā, kad no ligzdas tika izgrūsts jūras ērgļu mazulis.

Tiešraides kameru darbība tiek nodrošināta, pateicoties sabiedrības atbalstam – tiešraižu kameru skatītāju ziedotājiem. Ziedot tiešraižu atbalstam var LDF mājaslapā, kā arī ar “Mobilly” aplikācijas starpniecību un ziedojumu kastītēs lielākajos tirdzniecības centros.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.