Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kardiologs: Infarkts „kļūst jaunāks”

Pēdējā desmitgadē miokarda infarkts ir kļuvis daudz jaunāks. Ja agrāk tika uzskatīts, ka pirms 50 gadu vecuma par sirds problēmām nav ko domāt, tagad arvien biežāk infarkts piemeklē cilvēkus, kuriem vēl nav 40. Kardiologi uzskata, ka pie vainas ir vesela virkne problēmu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mūsdienu cilvēka skatījumā sirdslēkme ir vecāka gadagājuma cilvēku slimība. Tomēr statistika rāda, ka jaunieši arvien biežāk kļūst par nāvējošu sirds problēmu upuriem. Pusmūža un vecāka gadagājuma cilvēku vidū infarktu skaits pakāpeniski samazinās,bet cilvēkiem vecumā līdz 40 gadiem tas manāmi palielinās. Turklāt daudzi jauni infarkta upuri līdz pēdējam netic, ka klasiskie simptomi, kas viņiem parādījušies, var liecināt par tik bīstamu kaiti, un tas palielina nāves risku.

Kā atzīmē ārsti, arvien biežāk nākas saskarties ar šādu klīnisko ainu. Uz tikšanos nāk 40 gadus vecs vīrietis, pārliecināts par savu ideālo veselības stāvokli, bez sūdzībām par sliktu veselību. Bet asins analīze parāda, ka viņa holesterīna līmenis ir ievērojami palielināts. Tajā pašā laikā augsts holesterīna līmenis un tā radītā asinsrites sistēmas aizsērēšana ir tiešs ceļš uz asins recekļiem, sirdslēkmi un insultu pat 40 gadu vecumā un agrāk.

“Jā, mēs varam teikt, ka sirdslēkme “kļūst jaunāka “, un iemesls tam ir cilvēku dzīvesveids un apkārt notiekošais,” saka kardiologs Artjoms Kaļiņins. „Kaitīgs ēdiens, smēķēšana, brīva laika trūkums, ko cilvēks veltītu sev. Tas viss rada negatīvu iznākumu. Cilvēks ir tik noguris no visām problēmām. Tikai laimīgie var nokļūt, teiksim, uz fitnesa zāli. Vieglāk ir paķert cigareti, iedzert kafiju, lai nomierinātos un ietu gulēt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ietekmē arī ekonomiskā situācija. Ne visi var atļauties apmeklēt ārstu, izstāvēt garas rindas uz pierakstu pie ārsta, ne visi ģimenes ārsti var adekvāti novērtēt situāciju un savlaicīgi nosūtīt pacientu pie kardiologa. Tas ir, mēs nerunājam par vienu iemeslu, bet gan par problēmu kopumu.”

Pēc ārsta Kaļiņina domām, lai kaut kā pasargātu sevi no agrīnas sirdslēkmes, jums ir jāizpilda vismaz daži nosacījumi, kuriem nav nepieciešamas īpašas izmaksas. Piemēram, ja jums jau ir četrdesmit līdz četrdesmit pieci gadi, tad jums jāveic regulāra asins analīze, kas parādīs cukura un holesterīna līmeni. Vajadzētu arī kardiogrammu – tā nav dārga. Lai kontrolētu savu svaru, pārtrauktu smēķēšanu, nav nepieciešami īpaši ieguldījumi. Tas jo īpaši attiecas uz tiem, kuriem ir ģenētiska nosliece uz sirds slimībām – piemēram, ja mammai vai tētimbijuši infarkti. Šajā gadījumā jums ir jābūt divtik uzmanīgam pret savu veselību.

“Ja rūpēšanās par savu sirdi tiktu popularizēta valsts līmenī,” atzīmē kardiologs Artjoms Kaļiņins, “ja valsts būtu ieinteresēta samazināt sirds un asinsvadu slimības valstī, būtu jāatverbezmaksas punkti holesterīna un cukura pārbaudei. Jebkurā gadījumā ikvienam ir jāievēro dažas ikdienišķas lietas, lai samazinātu sirdslēkmes risku. Piemēram, ēst pareizi. Kaut arī uztura jautājums nav tik vienkāršs. Tagad daudzi cilvēki iesaka Vidusjūras diētu – tā ir ļoti populāra un, protams, laba, taču mēs ļoti labi saprotam, ka ne visas svaigās jūras veltes var iegādāties veikalos. Turklāt tie nav lēti. “

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ārst Kaļiņins iesaka izvairīties no taukainiem ēdieniem, pusfabrikātiem, ātrās ēdināšanas ieskrietuvēm – tas ir, no visa, kas nodrošina ātru piesātinājumu un ātrus ogļhidrātus, kas arī ātri pārvēršas taukos.

Ja cilvēka asinīs tiek konstatēts augsts holesterīna līmenis, viņam ir arī augsts sirds un asinsvadu slimību attīstības risks, kas rodas holesterīna plāksnīšu veidošanās dēļ uz asinsvadu endotēlija. Ārsti iesaka pārbaudīt holesterīna līmeni vismaz vienu vai divas reizes gadā. Lai pazeminātu holesterīna līmeni, jums jānormalizē uzturs, jāsamazina ķermeņa masas indekss un jāsāk regulāri vingrot. Tikai kompetenta un visaptveroša pieeja problēmai ļaus izvairīties no ārstēšanās ar medikamentiem un novērst veselību apdraudošas sekas.

Lai panāktu ilgstošu holesterīna līmeņa pazemināšanos asinīs, jums jāievēro šie principi:

Jāēd frakcionēti 5-6 reizes dienā.

Pārtikas porcijai jābūt tādai, lai nepārēstos. Uzturiet optimālo dienā patērēto kaloriju līmeni konkrētam dzimumam un vecumam. Šis ieteikums vairāk attiecas uz svara normalizēšanu, kas ir svarīgi cīņā par normālu holesterīna līmeni.

Atsakieties no pusfabrikātiem, gataviem gaļas produktiem, desām.

Pārtrauciet pirkt cepumus, desertus. Labāk tos cept pašam no produktiem, kuru izcelsme zināma.

Ir nepieciešams samazināt tauku patēriņu par trešdaļu, savukārt no augu taukiem ir pilnībā jāatsakās un jāaizstāj tie ar augu eļļām – olīvu, linsēklu, kukurūzas, sezama. Augu eļļas galvenokārt izmanto salātu un citu ēdienu pagatavošanai. Ceptu ēdienu īpatsvars būtu nopietni jāsamazina, jo tie var ievērojami palielināt holesterīna līmeni asinīs.

Liela mēroga pētījumi pierāda saikni starp veselīgu sirdi un uzturu – tradicionāli dažos reģionos tā ir attīstījusies par labu sirdij, bet citos tā nav. Kā ēst, lai sirds un asinsvadi daudzus gadus būtu veseli?

Zivis

Ja jūs regulāri lietojat omega-3 taukskābes, kuru daudz ir zivīs, tad uzlabojas atmiņa, garīgā aktivitāte, redze un samazinās sirds slimību attīstības varbūtība. Nesenie Hārvardas universitātes zinātnieku pētījumi ir parādījuši, ka pietiek divas reizes nedēļā apēst tikai divas porcijas zivju, lai samazinātu insulta un sirdslēkmes iespējamību par 50%.

Dzērvenes

Ārsti iesaka ikvienam, kam ir sirds slimību risks, regulāri lietot dzērvenes. Tas satur daudz flavonoīdu, kuriem ir antioksidanta iedarbība. Lai novērstu sirdslēkmes, insultu, išēmisku slimību, šīs ogas jums pastāvīgi jāiekļauj ēdienkartē.

Japānas pieredze

Zinātnieki ilgu laiku ir vērojuši simtgadnieku uzturu. Japāņi, kuri bieži dzīvo līdz simts gadiem, dod priekšroku zivīm, astoņkājiem, jūraszālēm un sojai.

Zinātnieki ir sasaistījuši zemo sirds un asinsvadu slimību sastopamību ar lielā daudzumā fermentētu sojas produktulietošanu uzturā. Un šeit nāk palīgā ferments, kas iegūts no īpaši raudzētām sojas pupām – natokināze. Fermentam ir vairākas priekšrocības, pamatojoties uz vielas spēju normalizēt asinsriti un novērst sarecēšanu. Pēc pētījuma veikšanas zinātnieki atklāja, ka zāles, kas satur fermentu natokināze, pazemina asinsspiedienu pacientiem ar hipertensiju, samazina intravaskulāras trombozes un to izplatīšanās risku. Tajā pašā laikā natokināzes un monakolīna (ferments sarkanajos rīsos) kombinācija dabiski samazina holesterīna līmeni. Tādēļ šāds komplekss ir piemērots holesterīna kontrolei un asinsrites sistēmas veselībai. Ja jums ir augsts holesterīna līmenis, kamēr ārsts vēl neizraksta nepieciešamos medikamentus, varat izmantot dabīgu augu kompleksu, kuru bez problēmām var atrast aptiekās. 

Olīveļļa

Lai pasargātu sevi no sirdslēkmes, jums jāēd pārtika, kas satur daudz nepiesātinātu tauku. Par to runā Kanādas zinātnieki. Šie produkti ietver pazīstamo olīveļļu. Pēc tam, kad cilvēks ir lietojis šo produktu, asinīs palielinās plazmas olbaltumvielu, ko sauc par apolipoproteīnu A-IV, daudzums. Šī viela ķermenī būtiski uzlabo vielmaiņas procesus un samazina infarkta risku.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.