Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Darba telpās pārāk karsts. Ko darīt?

Foto: Unsplash

Esam baudījuši jau daudzas karstas vasaras dienas un daudzas vēl ir priekšā. Kamēr vieniem atvaļinājums, citiem karstumā jāatrodas biroja telpās. Rodas jautājums, cik īsti karsts drīkst būt darba vietā un kā rīkoties, lai sevi pasargātu no pārkaršanas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Fiziskajai slodzei atbilstoši

Pieļaujamo maksimālo un minimālo gaisa temperatūru iekštelpās nosaka Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 359. “Darba aizsardzības prasības darbavietās”. Noteikumi paredz, ka darba devējam darba telpās jānodrošina darba raksturam un nodarbināto fiziskajai slodzei atbilstošs mikroklimats (gaisa temperatūra, gaisa relatīvais mitrums, gaisa kustības ātrums) atkarībā no fiziskās slodzes, kas nepieciešama attiecīgā darba veikšanai, darbinieka tiesības karstā laikā “Latvijas Vēstneša” informatīvajā platformā skaidro Valsts darba inspekcijas (VDI) pārstāve Ilze Kalniņa.

“Darba devējs ir atbildīgs par nodarbināto drošību un veselību. VDI ieskatā, gadījumos, kad gaisa temperatūra iekštelpās ir kļuvusi par apgrūtinājumu pilnvērtīgam darbam, vispirms būtu ieteicams vērsties pie darba devēja, darba aizsardzības speciālista,” iesaka pārstāve.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Var atteikties veikt darbu

Ja darba devējs nav veicis pasākumus darba apstākļu uzlabošanai, arī karstuma samazināšanas pasākumus darba vietā, darbinieks ar rakstisku iesniegumu var vērsties reģionālajā VDI, norādot konkrētu darbavietu un darba apstākļus. Reģionālā VDI, pamatojoties uz iesniegumu, lems par nepieciešamību veikt pārbaudi norādītajā darbavietā.

Ja darba apstākļi, tajā skaitā karstums, apdraud nodarbinātā veselību, tad, protams, darbiniekam ir tiesības atteikties veikt darbu. Arī Darba aizsardzības likuma 18.pantā ir noteiktas nodarbinātā tiesības atteikties no darba veikšanas, ja attiecīgā darba veikšana rada vai var radīt risku nodarbinātā vai citu personu drošībai un veselībai un šāds risks nav novēršams citādā veidā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dod termiņu novēršanai

VDI, pamatojoties gan uz nodarbināto iesniegumiem, gan veicot preventīvās pārbaudes darba aizsardzības jomā, pārbauda nodarbināto darba vietas.

“Šajās pārbaudēs, konstatējot darba aizsardzības normu pārkāpumus, arī paaugstinātu gaisa temperatūru darba vietās, kas apdraud nodarbināto veselību, var sastādīt administratīvo aktu ar konkrētu datumu pārkāpumu novēršanai. Gadījumā, ja karstums apdraud nodarbināto veselību, darbaspējas un darba devējs neveic pasākumus to novēršanai, VDI var apturēt atsevišķu darbu veidus,” skaidro dienesta pārstāve.

Prasības telpu mikroklimatam:

► Gada siltajā periodā telpās, kurās veic pirmās kategorijas darbu (bez fiziskas vai ar nelielu piepūli), gaisa temperatūrai jābūt robežās no +20°C līdz +28°C.

► Ja veic otrās kategorijas darbu (ar vidēji lielu vai lielu fizisko piepūli), gaisa temperatūrai jābūt no +16°C līdz + 27°C.

► Ja veic trešās kategorijas darbu (ar pastāvīgu ļoti lielu fizisku piepūli), gaisa temperatūrai telpā jābūt robežās no +15°C līdz 26°C.

Gaisa relatīvajam mitrumam jābūt robežās no 30% līdz 70%.

Avots: “Likumi.lv”

Preventīvie pasākumi, kurus darba devējs var veikt karstajā laikā:

► Censties saglabāt vakara vēsumu, pēc iespējas ilgi vēdinot telpas vakaros;

► Darba laikā atvērt logus un durvis pēc iespējas plašāk, tā palielinot dabīgo ventilāciju;

► Censties nelietot tādu grīdas segumu, kas saglabā siltumu;

Logiem lietot aizkarus vai žalūzijas, lai aizsargātos no tiešiem saules stariem;

► Darba devējs un darbinieks vienojas par darba laiku – nosakot darba pārtraukumus vai nobīdot darba stundas uz vēsāko diennakts laiku (rītos, vakaros);

Jāierīko ventilācija, jo gaisa kustības palielināšanai palīdz piespiedu ventilācija, kas izvada sasilušo gaisu un ievada vēsāku;

► Gaisa cirkulācijai lietot elektriskos ventilatorus;

► Uzstādīt gaisa kondicionieri, kas nodrošina darba telpā komfortablu gaisa temperatūru, mitrumu un kustības ātrumu;

► Lietot vairāk ūdens.

Iesaka: VDI

Ieteikumi gaisa kondicionieru lietotājiem:

Novirzi aukstā gaisa plūsmas prom no sevis, piemēram, uz mašīnas vējstikliem, nevis virzienā uz pasažieriem.

Ja jūti, ka pūš, bet valdīt pār gaisa kondicionēšanas ierīci nav tavā varā, piesedzies ar šallīti, jaciņu vai mani savu lokalizāciju, ja iespējams.

Ievēro starpību starp temperatūru ārā un iekšā – tai nevajadzētu pārsniegt 2 līdz 5 grādus.

Iesaka: “Lorklīnika.lv”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.