Arvien lielāku popularitāti dārzkopju vidū iemanto jauns dārzkopības veids – augstās dobes jeb dārza kastes (“garden box”). Dārzkopība augstajā dobē nozīmē to, ka augus audzē, paceļot tos virs dārza līmeņa.
Salīdzinājumā ar tradicionālo dārzkopību audzēšanai dārza kastēs ir vairākas priekšrocības – ērtība, izskats un organizētība. Tās ir arī ļoti piemērotas kā pirmās dobes jebkuram iesācējam, un tās var vienkārši ierīkot.
Kā ierīkot augstās dobes no dārza kastēm un kādas ir priekšrocības šādai dārzkopībai, nevalstiskās organizācijas “Sporta pils dārzi” rīkotajā tiešsaistes meistarklasē ““Garden box” dārziņa veidošana” stāstīja Līva Fomrate.
Augstās dobes var atrasties jebkur
Ja mazdārziņš ierīkots dārza kastēs jeb augstajās dobēs, tas var atrasties jebkur. L.Fomrate min vairākus viņai zināmus piemērus, kad dārzkopībai traucējusi augsne, piemēram, piejūras teritorijās, kur baltajā smiltī ierīkot dārzu ir neiespējami. Savukārt kalnainā saimniekošanas vietā tam traucē nogāzes. Citviet dārzu apsēduši kaitēkļi, piemēram, Spānijas kailgliemeži. Vai arī – dzīvokļa īpašnieks arī vēlas ierīkot mazdārziņu uz balkona.
“Dārza kastēs ražu var audzēt jebkur – arī uz betona, bruģa, balkona, terases, vietās, kur zeme nav auglīga. Savukārt, ja dārzā regulāri viesojas kaitēkļi, šādās kastēs tos ir vieglāk kontrolēt, ir pieejamas speciālas kantes, ko gliemeži nevar pārvarēt. Ja kastēm apakšā ieklāj metāla sietu, tajās neielīdīs kurmji un žurkas. Tāpat mājdzīvnieki – suņi, kuriem patīk dzīvoties pa dārzu. Tāpat – ja augi ir zemes līmenī, pat nejauši skrienot pāri, tos var samīdīt, bet paceltai dobei suns gluži dabiski ies apkārt,” augsto dobju plusus uzskaita L.Fomrate.
Iespēja pagarināt augšanas sezonu
Vēl viens pluss, ko novērtēs tie, kam reizēm dārzkopība sagādā muguras sāpes, ir vieglākas kopšanas iespēja. L.Fomrate atklāj, ka dobes augstumu var regulēt līdz pat 80 centimetriem. “Tas nesola, ka nebūs jānoliecas nemaz, bet attālums ir mazāks, līdz ar to – arī slodze mazāka,” uzsver L.Fomrate.
Augstās dobes var atvieglot arī cīņu ar nezālēm. Tā kā vieta ir ierobežota, augi parasti tiek stādīti cits citam ciešāk klāt, līdz ar to ir mazāk vietas nezālēm. Pie tam, ierīkojot augsto dobi, tai apakšā parasti tiek likts segums, lai nezāles neizstīdzētu cauri zemei. Tāpat tiek kontrolēts, kas ir tā augsne, kurā audzē augus. Audzējot zemē, augsne ir tāda, kāda ir, bet kastēs to izvēlas un piepilda ar vēlamajiem materiāliem.
“Svarīgi, ka augstajās dobēs var pagarināt augšanas sezonu. Var sākt agrāk, jo saulīte zemi tajās sasilda ātrāk, un arī ilgāk turpināt audzēt. Viennozīmīgi – tas arī ir estētiski skaisti, sakārtoti, dārzu ir vieglāk pārredzēt, pa to pārvietoties. Dārzniekus noteikti priecēs arī tas, ka augstajām dobēm var veidot dažādas formas, arī piekopt vertikālu audzēšanu, var kastes likt pat vairākos stāvos,” stāsta L.Fomrate.
Svarīga vietas izvēle
L.Fomrate iesaka izvēlēties saulainu vietu ražas audzēšanai, kur ir aizvējš. Vislabākā vieta visbiežāk ir pie mājas dienvidu sienas. Saulei dārziņš nav jāapspīd no rīta līdz vakaram, bet, ja teritorijā nav pilnīgi saulainas vietas, labāk izvēlēties tādu, ko saule apspīd no rīta. Tā kā šāda dārziņa viens no iespējamiem mīnusiem ir pastiprināta augsnes izžūšana, laikā, kad spīd vakara saule, arī gaisa temperatūra ir krietni vairāk uzsilusi, sevišķi aktuāli tas ir karstā vasarā.
Tāpat jādomā par to, kā izskatīsies ap augstajām dobēm. Ap tām L.Fomrate iesaka pabērt mulču, olīšus, granti, jo tad dārziņa kopšana būs vēl vieglāka un skats – estētiskāks. Protams, tā var būt arī zālīte, bet tad jāraugās, lai augsto dobju dārzam būtu ērti izbraukt cauri ar pļaujmašīnu un arī ar ķerru. Ērts attālums starp dobēm ir apmēram 40-50 centimetri.
Var pirkt vai gatavot pats
Augsto dobju kastes var iegādāties un salikt jau gatavus moduļus, bet var pagatavot arī pats. Visbiežāk augstās dobes kastes veido no koka, var izmantot gan saimniecībā atrastus dēļus, mietus un zarus, gan arī pirktus kokmateriālus. Lielus zarus vai koku stumbrus var izmantot dobes malām guļbūves stilā, saskrūvējot vai sanaglojot kopā. Īsus mietiņus var iedzīt vai ierakt zemē arī vertikāli, kas paver iespējas veidot arī liektas formas dobes malas. Ir, kas izvēlas pat metālu, jo pretstatā kokam tas ir ilgmūžīgāks materiāls, bet arī labi apstrādāts koks vidēji var kalpot 10 gadus. L.Fomrate iesaka koku apstrādāt ar “beici”, kas ir videi un veselībai nekaitīga.
Kastes sagatavošana stādīšanai
Eksperte iesaka pašā kastes apakšā ieklāt slāni, kas pasargās zemi no izskalošanās un tajā pašā laikā neuzkrās ūdeni, lai augi nenoslīktu. Risinājums ir agroplēve pret nezālēm vai salu. Svarīgi arī mazliet uzlocīt uz augšu maliņas un plēvi visapkārt kārtīgi pieskavot kastei.
“Ja dārzā ir kurmji, grauzēji vai kas cits, kas var kaitēt augu saknēm, apakšā jāieklāj metāla siets. Tāpat arī slānis, ko ieklāj pret nezāļu augšanu, var būt agroplēve, ģeotekstils vai vismaz trijās kārtās ieklāts kartons,” iesaka speciāliste.
Dārza kastē klāj arī drenāžas slāni. Tam var izmantot ķieģeļus, šķembas, granti, oļus, keramzītu. Virs tā liek organisko mulčēšanas materiālu.
“Sāk ar rupjākajiem materiāliem, var izmantot arī šķeldu. Var izmantot sagrābtās lapas kā otro slāni vai svaigi pļautu zāli. Vidusslānī var izmantot arī kompostu, kompostējamos atkritumus. Ja izmanto kūdras substrātu, jāatceras, ka pirms stādīšanas tas cītīgi jāsalej. Beigās liek auglīgu augsnes kārtu un stāda, ko vien vēlas,” stāsta L.Fomrate.
Galvenās priekšrocības, audzējot augstajās dobēs:
☻Var audzēt jebkur
☻ Pagarina augšanas sezonu
☻ Viegla kopšana
☻ Ergonomiski un ērti
☻ Lielāka kontrole
☻ Estētiski un skaisti
☻ Iespējas veidot dažādas dobju formas
☻ Iegūt vairāk no tās pašas platības
Reklāma