Vairāk nekā divus gadsimtus mehāniskie svārsta pulksteņi bija precīzi instrumenti laika mērīšanai, kad tie kļuva par sava laikmeta simbolu. Līdz 19. gadsimtam pulksteņi bija atsevišķu amatnieku roku darbs, un tie bija ļoti dārgi. Šī perioda svārsta laikrāžu bagātīgais rotājums parāda to vērtību kā turīgu cilvēku statusa simbolu, kur pulksteņmeistari no dažādām Eiropas valstīm un reģioniem izstrādāja savus unikālos stilus un centās savus darinātos pulksteņus izcelt citu vidū. 19. gadsimtā pulksteņu detaļu rūpnieciskā ražošana pakāpeniski ieviesa svārsta pulksteņu izmantošanu vidusšķiras ģimeņu vidū, bet mūsdienās mehāniskie svārsta pulksteņi ir kļuvuši par izsmalcinātu interjera elementu.
Alūksnes novada muzeja izstādē “Sens, tik sens bij tas laiks” apskatāmi dažādi 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma pulksteņi, no kuriem lielākā daļa ir darba kārtībā. Tos saglabājuši, atjaunojuši un apkopojuši personīgās kolekcijās alūksnieši Pēteris Zālītis un Jānis Korps.
Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Aluksniesiem.lv abonementu:
"Alūksniešiem.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības "Malienas Ziņas" saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus Alūksnes un Apes novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.
Abonē Aluksniesiem.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*
*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Aluksniesiem.lv kontā.
Reklāma