Otrdiena, 27. janvāris
Ilze, Ildze, Izolde
weather-icon
+-10° C, vējš 1.79 m/s, A vēja virziens
Aluksniesiem.lv bloku ikona

Jau vairāk nekā puse

Alūksnes un Apes novada tautas skaitītāji ir starp čaklākajiem valstī, jo ir jau saskaitījuši vairāk nekā pusi iedzīvotāju. Daudzi paši ierodas Alūksnes koordinācijas centrā, ja zina, ka viņus ir grūti sastapt deklarētajā dzīvesvietā.

Darbu apgrūtina sliktie ceļi
“Pagastos skaitītājiem ir smagāk, jo pavasara šķīdonī daudzi ceļi ir grūti izbraucami, turklāt attālums no mājas līdz mājai ir diezgan liels. Nereti nākas iet kājām. Turpretim pilsētā daudzdzīvokļu mājā uzreiz var apmeklēt vairākus mājokļus. Tomēr nevarētu teikt, ka laukos ir saskaitīts mazāk nekā pilsētās,” komentē tautas skaitīšanas koordinatore Alūksnē Daiga Voitka.
Lai gan tautas skaitīšana notiek līdz 31.maijam, paredzams, ka Alūksnes un Apes skaitītāji darbu gandrīz būs beiguši līdz maijam. Protams, vēl paliks tie, kurus nav izdevies sastapt pēc diviem apmeklējumiem laukos vai trim reizēm pilsētā. Turklāt jārēķinās, ka laukos ir tādas mājas, kurās tagad nemaz nevar nokļūt slikto ceļu dēļ. To iedzīvotājus varēs saskaitīt tikai maijā.

Noskaidro un precizē
informāciju
Tautas skaitītāja Rudīte Fērmane savā iecirknī Alūksnē, kurā dzīvo vairāk nekā 1000 cilvēku, ir saskaitījusi apmēram pusi. Starp tiem ir tādi, kuri ir aizpildījuši skaitīšanas anketas internetā, taču tajās ir kļūdas vai neprecizitātes. Tad R.Fērmanei dati ir jāprecizē un jālabo. “Parasti ir tā, ka cilvēks ir pieskaitīts, bet nav pieskaitīts mājoklis. Acīmredzot anketā par mājokli kaut kas nav bijis saprotams. Gadās arī, ka nav pieskaitīti visi mājoklī dzīvojošie. Tomēr tas ir atvieglojums, ka daudzi ir izmantojuši iespēju pieskaitīties internetā,” skaidro R.Fērmane. Viņa secina, ka cilvēki ir atsaucīgi, tāpēc nerodas problēmas un klēpjdatorā ātri var aizpildīt visus datus. Pensionāri ir pat sagatavojuši pases, gaidot skaitītāju, taču tās nav nepieciešams uzrādīt. Skaitītāji nepārbauda, bet tikai fiksē atbildes uz jautājumiem.

Vēlas zināt, cik ir aizbraukuši
Vakaros un brīvdienās iet pie tiem, kuri strādā. Bet dienā var apbraukāt privātās mājas un mājokļus, kuros dzīvo galvenokārt pensionāri. Kopā ar R.Fērmani dodamies pie alūksnieša Jāņa Strupkāja. Viņš uzskata, ka tautas skaitīšanā vajadzētu noskaidrot, cik cilvēku ir izbraukuši no valsts. “Visi  nav tik atklāti, lai pateiktu, uz kuru valsti ir devušies viņu tuvinieki. Tāpēc patieso ainu būs grūti uzzināt. Tomēr kaut ko jau uzzinās un kāds labums no skaitīšanas būs,” viņš spriež. R.Fērmane atzīst, ka var, protams, neatbildēt uz jautājumu vai arī samelot. Tomēr viņai ir radies priekšstats, ka daudzi ir izbraukuši uz ārzemēm. “No līdz šim saskaitītajiem apmēram 20 alūksnieši ir ārzemēs ilgāk par gadu. Turklāt daudzi aizbrauc, pastrādā un atkal atgriežas Tie tiek pieskaitīti kā pastāvīgie iedzīvotāji,” norāda R.Fērmane.

Aluksniesiem.lv bloku ikona Komentāri