Trešdiena, 21. janvāris
Agnese, Agnija, Agne
weather-icon
+-15° C, vējš 1.5 m/s, A vēja virziens
Aluksniesiem.lv bloku ikona

Alūksnes un Apes novada dome ir ievēlēta

Ar satraukumu deputātu kandidātiem un vidēji augstu vēlētāju aktivitāti sestdien notikušas pašvaldību – novadu vēlēšanas. Provizoriskie vēlēšanu rezultāti liecina, ka Alūksnes novada domē vadošā būs partija “Sabiedrība citai politikai” jeb tautā sauktā “uzņēmēju partija” (saraksta līderis Verners Kalējs), bet Apes novada domē – saraksts “Mēs savam novadam” (saraksta līdere Astrīda Harju).

Alūksnē uzvar uzņēmēji
Alūksnes novadā partija “Sabiedrība citai politikai” ieguvusi 23,47 procentus balsu. Tai seko Tautas partija (17,56 procenti) un LPP/LC (11,65 procenti). Identisku vēlētāju uzticību guvusi Zaļo un zemnieku savienība un apvienība “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK” – katrai 10,47 procenti.
Alūksnes novada domē iekļuvusi arī partija “Jaunais laiks” (9,84 procenti) un apvienība “Saskaņas centrs” (7,96 procenti). Savukārt piecu procentu barjeru nav pārvarējusi “Pilsoniskā savienība” (3,84 procenti) un LSDSP (3,07 procenti balsu), līdz ar to viņiem nebūs iespējas strādāt novada domē.
Kopumā Alūksnes novadā no 14 730 balsstiesīgajiem pašvaldību vēlēšanās nobalsojuši 7478 cilvēki jeb 50,77 procenti balsstiesīgo. Par derīgām atzītas 7428 vēlēšanu zīmes.
No vēlēšanu rezultātiem secināms, ka pagastos vēlētāju balsojums bijis vienots – it īpaši tad, ja kādā no sarakstiem bijis līdzšinējais pašvaldības vadītājs, uzņēmējs vai zemnieks. Savukārt Alūksnes pilsētas vēlētāji balsojot sadalījušies, neizvirzot izteiktu līderi starp partijām. Sīkāku sadalījumu pa iecirkņiem var aplūkot tabulā.

“Alūksnes Ziņas” prognozē precīzi
Šīs vēlēšanas bija īpašas arī “Alūksnes Ziņu” un portāla “aluksniesiem.lv” radošajai komandai, jo pirmo reizi mēs sadarbībā ar ziņu aģentūru “LETA” veicām “exit poll” jeb balsotāju aptauju. Tas mums deva unikālu iespēju – vēlēšanu dienā tūlīt pēc iecirkņu slēgšanas uzzināt rezultātu prognozi. Alūksnes novadā mūsu aptaujā bija ļoti precīza prognoze – SCP, kas arī uzvarēja vēlēšanās.
Veicot aptauju “Alūksnes Ziņas” novēroja, ka daudzi vēlētāji Alūksnes pilsētā atnākuši balsot uz neīsto iecirkni. Kolberģī kāds uzrunātais kungs atzina, ka nobalsojis par visiem, ieliekot aploksnē visu partiju sarakstus. Vairāki vēlētāji atzina, ka labprāt izvēlētos no katra saraksta vienu kandidātu, tādējādi izveidojot savu sarakstu.

Veclaicenē – neviena
kandidāta
Vēlēšanu dienā “Alūksnes Ziņas” apmeklēja arī Veclaicenes pagastu. Šī pašvaldība Alūksnes novadā ir vienīgā, no kuras nekandidēja neviens pagasta iedzīvotājs. Veclaicenieši atzina, ka tādējādi jūtas apdalīti un tas ir sarežģījis viņu izvēli vēlēšanās, jo nebija “savējo”, par ko balsot. “Vēlētāju aktivitāte bija tāda pat, kā citas reizes. Tiesa, no 337 balsstiesīgajiem aptuveni 50 ir izbraukuši darbā uz ārvalstīm un šeit nebalso, daļa ir pierakstīti šeit, bet reāli šeit nedzīvo,” saka Veclaicenes vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Rita Meldere.
Veclaicenieši vēlas, lai jaunā Alūksnes novada dome maina pastāvošo kārtību – tiklīdz cilvēks tiek pie varas, tā savi maki pilni un citiem nav nekā. “Arī veclaicenieši piedalījās novada vēlēšanās, tādēļ gaidīsim, lai mūsu pagasta iedzīvotāji novadā netiktu aizmirsti,” uzsver R.Meldere. Arī veclaiceniete Dzidra cer, ka novada dome sapratīs veclaiceniešu vajadzības. “Daudzi cilvēki netic, ka kaut kas mainīsies uz labu,” viņa saka.

Domā 50 minūtes
Alūksnes novada vēlēšanu komisijas sekretāre Baiba Meistere uzsver, ka kopumā vēlēšanas mūsu pusē noritējušas mierīgi un vēlētāju aktivitāte bijusi gana augsta.  
“Mūsu iedzīvotājus nav mulsinājis tas, ka vienā dienā notika divas vēlēšanas, jo nebija pretējās aploksnēs saliktas dažādas balsošanas zīmes. Abām vēlēšanām bija pieteikti daudzi kandidātu saraksti, tādēļ vidējais laiks, ko vēlētājs pavadīja kabīnē, izdarot savu izvēli, bija pusstunda. Maksimālais mums zināmais kabīnē pavadītais laiks bija pat 50 minūtes. Tas ir objektīvs iemesls, kādēļ reizēm iecirkņos veidojās rindas,” saka B.Meistere.
Alūksnes administratīvās ēkas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Līga Kandele atzina, ka lielākā daļa cilvēku bija zinoši par sava iecirkņa atrašanās vietu. “Bija tādi, kuriem norādījām, kur ir viņu īstais iecirknis. Daudzi sacīja, ka nav saņēmuši informatīvo vēstuli, bet ticamāk, ka tā nebija kārtīgi izlasīta,” saka L.Kandele.

Aģitē neatļauti
Sestdien katrā vēlēšanu iecirknī dežūrēja Alūksnes rajona policisti. Alūksnes rajona policijas pārvaldes atbildīgā darbiniece par sadarbību ar presi Inese Paringa norāda, ka būtiski pārkāpumi vēlēšanu dienā nav konstatēti. Toties vairākos gadījumos policijai ziņots par priekšvēlēšanu aģitāciju neatļautā laikā un vietā, piemēram, laikus nenoņemot partiju plakātus publiskās vietās Alūksnē. Par visiem šiem gadījumiem uzsāks administratīvo lietvedību, bet par konkrētām partijām, kas bija pārkāpējas, informēsim “Alūksnes Ziņu” trešdienas laikrakstā.

Svin uzvaru
Vēlēšanu dienas vakarā “Alūksnes Ziņas” vēlējās ielūkoties, kā partijas sagaida vēlēšanu rezultātus. Izrādījās, ka vairums to dara katrs savās mājās un nakti guļot. Draudzīgā bariņā pie saraksta līdera Vernera Kalēja un viņa kundzes Aijas bija pulcējušies tikai SCP kandidāti.
Jautāti, ar ko gribētu veidot novada domes koalīciju, SCP atzīst, ka nav naidīgi noskaņoti un izšķirošā nebūs partejiskā piederība, bet cilvēka personība. “Ar personām, kuras ir līdzīgās domās ar mums un gatavi saimniekot, nevis izsaimniekot. Slikti būs, ja novada domē nokļūs tie paši, kas jau ir bijuši deputāti – tad būs ļoti grūti sadarboties. Viņi ir “iesēdējušies”, ar iesīkstējušiem uzskatiem un iemācījušies “pareizi” runāt. Bet viņu darbi ir apšaubāmi, turklāt viņiem jau līdz šim bija iespēja sevi pierādīt,” saka V.Kalējs.

Balso par pārbaudītām vērtībām
Apes novadā vēlēšanas aizritējušas mierīgi. Nekādus negaidītus pārsteigumus tās nevienam nav sagādājušas. Kā varēja prognozēt, neapšaubāmi līderi ir vēlētāju apvienības “Mēs – savam novadam” deputātu kandidāti. Provizoriskie balsu skaitīšanas rezultāti liecina, ka par šo sarakstu balsojuši 1398 vēlētāji jeb 75,98 procenti balsstiesīgo iedzīvotāju. Par vēlētāju apvienības “Novadnieki” sarakstu balsojuši 11,93 un par “Sadarbība” sarakstu – 9,88 procenti vēlētāju, tātad daži arī šo sarakstu kandidāti iekļūs novada domē. Tiesa, vēlēšanu iecirkņos vērojamas nelielas atšķirības, tomēr tas balsošanas proporcijas būtiski nemaina. Tiesa, Apē un Trapenē saraksts “Sadarbība” ieguvis mazāk par 5 procentiem vēlētāju balsu. “Mēs – savam novadam” nebija vajadzīga pat reklāma, jo deputātu kandidāti ir sevi apliecinājuši darbā.
“Sajūta ir laba, jo esam atbalstīti,” atzīst Apes domes priekšsēdētāja Astrīda Harju. Viņa ir saraksta “Mēs – savam novadam” līdere. Viņa vēlēšanu rezultātus uzzināja tikai vakar ap pulksten 11.00, jo saraksta deputātu kandidāti tos negaidīja kopā. “Kuri dara, ir droši par to, ka bez darba nepaliks,” atzīst A.Harju. Apes novada pašvaldību vadītāju paveiktais stāsta vairāk nekā citu priekšvēlēšanu reklāma.  Tiesa, novadā būs lielāka teritorija, vairāk iedzīvotāju un arī vajadzību, bet naudas būs mazāk.

Ievēlētajiem būs grūti
Virešu pagasta padomes priekšsēdētāja Ārija Ceļmille secina, ka rezultāti ir pat labāki nekā tika cerēts. Viņa atzīst, ka grūti prognozēt, kurš varētu kļūt par novada domes priekšsēdētāju. “Droši vien kāds no saraksta pirmajiem kandidātiem. Plusu vairāk ir Astrīdai Harju, taču šobrīd ir pāragri prognozēt, kurš ieņems šo amatu. Un kurš to uzņemsies? Ir skaidrs, ka šobrīd situācija ir ļoti sarežģīta. Ja valdība nāks klajā ar budžeta grozījumiem, kas vēl vairāk samazina pašvaldību ieņēmumus, tad būs grūti,” spriež Ā.Ceļmillere.  Vēlētāju apvienības “Novadnieki” saraksta līderis Aivars Maltavnieks nevēlas izteikt savu vērtējumu par vēlēšanu rezultātiem. Bet saraksta “Sadarbība” pārstāve Ausma Agare atzīst, ka uz lieliem panākumiem tā kandidāti necerēja. Tāpēc viņus apmierina, ka novada domē būs viens no saraksta, kas būs saņēmis vairāk balsu. Viņa spriež, ka “Novadniekus” varētu pārstāvēt divi deputāti, bet pārējie desmit būs “Mēs – savam novadam” pārstāvji.
Apeniete Ilze Sproģe uzskata, ka nelielā novadā var vieglāk saprasties un vienoties savā starpā. Toties viņa bažījas, ka varētu rasties problēmas ar finanšu resursiem un līdz ar to attīstību. “Apes novads ir par mazu no ekonomiskā viedokļa. Tā attīstība nav atkarīga no deputātu zināšanām un prasmes, bet gan no Eiropas Savienības un valsts politikas,” atzīst I.Sproģe.

Vēlētāju aktivitāte –
pietiekama
Apes novada vēlēšanās balsojis 1761 vēlētājs, tas ir 52,58 procenti balsstiesīgo iedzīvotāju. Savukārt Eiropas Parlamenta vēlēšanās derīgas ir 1652 aploksnes. Sarakstos ir 3353 iedzīvotāji, taču daudzi no tiem ir devušies peļņā uz ārzemēm. Cik īsti, neviens nav skaitījis. Virešu vēlēšanu iecirkņa komisijas locekle Ināra Ozoliņa spriež, ka pagastā tādu varētu būt apmēram 50. Apē – vismaz 100, bet varbūt pat vairāk.
Balsošanas dati liecina, ka vislielākā vēlētāju aktivitāte iecirkņos bijusi laikā no pulksten 8.00 līdz 12.00. Apes vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētājs Jānis Ločs atzīst, ka balsošana noritējusi mierīgi. Lai gan izsniedzot deputātu kandidātu sarakstus un aploksnes, tiek skaidrots, ka sarkans saraksts liekams sarkanā aploksnē un zils saraksts zilā aploksnē, J.Ločs pieļauj, ka tie tiek gan samainīti, gan arī ieliek vairāk par vienu sarakstu aploksnē. Pieredze liecina, ka tā ir visās vēlēšanās.
Kad Apes vēlēšanu komisijas locekles Lauma Palkavniece un Maija Kārkliņa ierodas pie apeniešiem Almas un Jēkaba Akmentiņiem, viņiem jau ir skaidrs, par ko balsot pašvaldībā. Taču par Eiropas Parlamenta deputātu kandidātiem abi joko, ka jābalso par Alfrēdu Rubiku. Viņš savu pārliecību nav mainījis kā dažs cits politiķis, skraidot no vienas partijas uz citu. Tomēr noprotams, ka patiesā izvēle ir cita. Balsošanu mājās bija pieteikuši 29 vēlētāji, tas ir krietni vairāk nekā iepriekšējās vēlēšanās. “Kad ir jābalso par pašvaldības deputātiem, cilvēki ir aktīvāki. Ikdienā viņi var izteikt neapmierinātību vai pastrīdēties, tomēr, kad jānodod sava balss, visi ir par savējiem,” secina M.Kārkliņa.

Aluksniesiem.lv bloku ikona Komentāri