Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Grib “pacelt” basketbolu jaunā līmenī

Par vajadzīgajām pārmaiņām basketbola saimniecībā – novada čempionātā – runāja jau sen, bet dzīve piespiedusi sarosīties un veidot kvalitatīvu turnīru, ko varētu izdarīt, nākot kopā vairākiem novadiem un savus “panīkušos” turnīrus pacelt jaunā kvalitātē. Nākotnes redzējumu iezīmē Alūksnes novada pašvaldības sporta darba organizators Vilnis Veļķeris un Alūksnes novada basketbola čempionāta rīkotājs Kristaps Marķitāns.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Attēlam ilustratīva nozīme/ foto no aluksniesiem.lv arhīva

Basketbolā jaunas vēsmas

V. Veļķeris stāsta, ka pēc basketbola čempionāta pārtraukšanas notikušas pozitīvas pārrunas četru novadu pārstāvju starpā par iespēju kopēja turnīra izveidei. Situācija ir kā volejbolā, kad līdzīgi spēlējošo spēlētāju, kuri var izveidot komandas sastāvu, kļūst arvien mazāk. Tādēļ Balvu, Gulbenes, Alūksnes un Madonas pārstāvji tikās, lai spriestu par iespējami garu turnīru, kas būtu ērti apmeklējams sabraukumu veidā katrā novadā. Tiek apzinātas komandas, kas būtu ar mieru piedalīties, izzināta interese piedalīties šādā turnīrā nelielā teritorijā, kad tas aizstātu novadu čempionātus. Jau ilgu laiku nav čempionāta Balvos, Gulbenei tas ir tik pat “saņurcīts” kā mums.

Nevar nokomplektēt komandas

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Manuprāt, mūsu sliktā nianse ir trīs stipras komandas, un pārējiem īsti nav, ko likt pretī. Negribētu aizmirst basketbola svētkus pašu novadā, ja tiks izveidota šāda līga, tad varētu izveidot īsu novada kausa izcīņu. Kā teica Balvu sporta skolas pārstāvis, reāli turpmāk paliks “2 pret 2” volejbols, “3 pret 3” basketbols un individuālie sporta veidi. Cilvēku skaits novados un līdz ar to skolu skaits samazinās, tādēļ būs jāsadarbojas,” domā V. Veļķeris.

Viņš uzskata, ka vietējais čempionāts varētu pāraugt šādā jaunā attīstības pakāpē, kurā spēlē interesantas, laba līmeņa komandas, čempionāts ir garš, piedalīties nav sarežģīti, jo ir saplānoti sabraukumi. Citādāk ir liela atšķirība starp komandām un, ja Api vēl pievieno Smiltenes novadam, Alūksnei paliek pavisam maz komandu.

Minēta iespēja arī veidot turnīru, spēlējot 3 pret 3, šo sporta veidu popularizēs Latvijas Basketbola savienība, bet, kā jau visas jaunās lietas, tā vēl nav guvusi atzinību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iezīmē turnīru iespējamo norisi

K. Marķitāns arī ir piedalījies starpnovadu basketbola čempionāta rīkotāju sanāksmē un iezīmē tur runāto. “Par nākamā gada četru novadu iespējamo čempionātu tika norunāts, ka detalizēta informācija tiks izplatīta pēc tam, kad būs pilnībā skaidrs, kā nākamgad drīkstēs sportot vīrusa ierobežojumu dēļ.

Uzreiz jāteic, ka turnīrā nevarēs piedalīties visas komandas, kas vēlēsies. Katrs novads uzrunās komandas, kas kaut ko saprot no basketbola, nevis iet laukumā sist pretiniekus. Domāju – kad varēsim normāli spēlēt basketbolu, tad Alūksnes novada čempionāts tādā formātā, kāds bija līdz šim, nenotiks. Būs plānotais četru novadu turnīrs, un spēlēt tajā uz šo brīdi ir izrādījušas interesi deviņas komandas. Pašlaik no mūsu novada četrām vadošajām komandām savu dalību ir apstiprinājušas divas – “Kalna namiņš” un “4plus”. “Lave” vēl nezina, kādā sastāvā varēs nokomplektēt komandu un vai varēs izbraukāt uz spēlēm. Komandas “Gaujiena” un “Ape” vēl domā par apvienošanos un piedalīšanos šajā turnīrā,” stāsta K. Marķitāns.

Būs nedēļas nogalēs

Savukārt alūksniešu “otrā ešelona” komandām varētu būt vienas nedēļas nogales turnīrs, bet viss atkarīgs no tā, cik komandu pieteiksies. Tiks dota iespēja pārējiem veidot savas komandas un tām izcīnīt kausu, ja būs spēlētgribētāji. Attiecībā uz sieviešu turnīru, arī domā par brīvdienu turnīru, kā līdz šim, protams, ja dalībnieces pašas izrādīs interesi. Šī gada čempionāts sievietēm netika izspēlēts ierobežojumu dēļ un arī netiks. Nākamgad varētu piedalīties piecas komandas no dažādām pilsētām. Starpnovadu turnīrā noteikti nebūs sieviešu turnīra, jo, lai cik smieklīgi neizklausītos, Alūksne ir vienīgā no četriem novadiem, kurā sievietes trenējas basketbolā pietiekamā skaitā, lai izveidotu komandas.

Solis uz augšu

“Ja runājam par mūsu komandām un cilvēkiem, kuri spēlē vietējā un reģionālajā līmenī, tad šī līga būs solis uz priekšu, jo visi novadi apstiprināja, ka ir jūtams jauno basketbolistu trūkums un komandu skaits katru gadu samazinās pat Gulbenē, kas ir basketbola centrs mūsu pusē. Arī tur ir problēmas ar vietējo čempionātu, un meistarības līmenis starp komandām ir krasi atšķirīgs. Domāju, ka ar esošajiem spēlētājiem tuvākajos četros piecos gados līga tikai attīstīsies, redzot, ka ir līmenis un meistarība. Tas attiecīgi atsauksies uz jauno paaudzi, jo arī viņiem šobrīd nav, kur īsti spēlēt.

Jāatzīmē, ka interesi piedalīties mūsu turnīrā izrādījusi Līvānu sporta skola, bet tas laikam nebūs pirmajā sezonā. Tas parāda, ka katra novada sporta skola arī varēs veidot un pieteikt savu komandu, audzējot spēļu praksi un meistarību jauniešiem. Ir daudzas komandas, kas negrib spēlēt LBL 3. līgas turnīrā, jo tas ir finansiāli ļoti neizdevīgi. Šis mūsu turnīrs būs ļoti laba alternatīva tam, jo būs zemas izmaksas un elastīgs spēļu grafiks,” saka K. Marķitāns. Organizatori ņem vērā to, ka līgas spēlētāji dzīvo citur, tādēļ mēnesī varētu būt viens, augstākais divi sabraukumi, konkrētā vietā ar vairākām spēlēm, lai turnīru ātrāk izspēlētu. Tālākā perspektīvā ir doma attīstīt arī 3 x 3 basketbolu šajā līgā, ja radīsies interese spēlētājiem sacensties novadu starpā, jo tas tagad ir olimpiskais sporta veids, kurā latvieši cer uz medaļām.

Jāatzīmē, ka daudzkārtējie novada čempioni – komanda “Alsviķi” – arī ir gaidīta šajā topošajā līgā, un puišiem ir interese par to, bet par dalību vēl lems, vai varēs apvienot spēlēšanu divos turnīros.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.