Mākslas skolas renovācijas darbi ieilgst.
Mākslas skolas renovācijas darbi ieilgst
Alūksnes Vecā pils ilgi bijusi neapdzīvota, tāpēc ēkas renovācijas gaitā atklājas vairāk konstrukciju bojājumu nekā sākotnēji bija domāts. SIA “MCD” darbus veic kopš pagājušā gada novembra.
“Līdz 30.jūnijam ir jāpabeidz pirmā kārta, kurā ietverta jumta maiņa galvenajai ēkai un abām piebūvēm. Bet vispirms ir jāatjauno jumta konstrukcijas. Ar pilsētas domi tiek veidota vienošanās par nākamo kārtu, jo ar piešķirto finansējumu nav iespējams veikt visus pirmajā kārtā paredzētos darbus. Pašlaik tie kavējas, jo bēniņos vajadzēja mainīt vairāk bojātu konstrukciju nekā bija iekļauts projektā,” stāsta būvdarbu vadītājs Staņislavs Rēdmanis.
Izdara korekcijas projektā
Bojājumi konstrukcijās atklājās tikai tad, kad tās atsedza. S.Rēdmanim nācās zīmēt rasējumus, lai saskaņā ar tiem tiktu veiktas izmaiņas projektā. Diemžēl “Arhitektoniskās izpētes grupa”, kas ir projektētāja, vēl joprojām nav izdarījusi visu, ko no tās gaida. Šobrīd ir veikta apmēram puse nesošo konstrukciju protezēšanas. Ēkas gala siena bija izliekusies, jo sala ietekmē ķieģeļi kļuva trausli un deformējās. Tā ir daļēji nojaukta. Demontējot verandas pārsegu, varētu sagāzties arī tās stūris, jo sienā ir plaisa.
“Pabeidzot pirmo kārtu, ir jābūt kārtībā jumta nesošajām konstrukcijām, jāuzliek māla kārniņu jumta segums galvenajai ēkai un skārda jumta segums piebūvēm. Vienlaikus tiek veikti citi darbi – grīdu demontāža un jaunu ieklāšana,” skaidro S.Rēdmanis. Pirmā un otrā stāva telpās, izņemot sanitāros mezglus, būs dēļu grīdas.
Saglabā arhitektoniskās vērtības
Paliks četras balto podiņu krāsnis, bet pārējās nojauks. Veco pili ir paredzēts pieslēgt centrālapkurei, tomēr vērtīgās podiņu krāsnis saglabās, tās varēs arī kurināt. “Tiks saglabātas arī griestu un sienu dekoratīvās apmales. Dažviet tās ir nojauktas, tāpēc vajadzēs atjaunot. Pirmajā stāvā ir dekoratīvi griesti, kuri tiks saglabāti tāpat kā koka durvis un centrālās kāpnes. Tās restaurēs un apstrādās ar ugunsdrošu laku,” norāda būvdarbu vadītājs. Viņš atzīst, ka nepieciešamība saglabāt arhitektoniskās vērtības sarežģī darbu. Vējš plēš nost pagaidu segumu, tāpēc jāuzmanās, lai lietus un sniegs neiekļūtu ēkā.
Darbus veic rūpīgi
Jūnijā būs veikta tikai renovācijas pirmā kārta. Pašvaldība līgumu ar SIA “MCD” ir slēgusi par renovācijas pabeigšanu. “Pasūtītājs bija plānojis renovāciju veikt četros gados, bet tagad ir vēlme saīsināt termiņu, atkarībā no līdzekļu piešķiršanas. Tiesa, finansējuma piešķiršana pa daļām apgrūtina darbus. Tos nevar organizēt noteiktā secībā,” atzīst S.Rēdmanis. Protams, gada laikā renovāciju pabeigt nav iespējams. Būvdarbu vadītājs uzsver, ka ir jāstrādā rūpīgi, lai būtu pārliecība – pēc ēkas nodošanas neradīsies bīstami apstākļi. “Te būs māksla skola, tātad uzturēsies bērni. Gribas visu izdarīt tā, lai viņi justos droši,” saka S.Rēdmanis.