Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

ZVA aicina neveidot zāļu uzkrājumus un pašrocīgi neziedot zāles Ukrainas iedzīvotāju atbalstam

Foto: pixabay.com

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) iesaka iedzīvotājiem neveidot liekus zāļu uzkrājumus un nepirkt zāles nepamatoti lielā daudzumā, ņemot vērā, ka zālēm ir noteikts derīguma termiņš un nepieciešami noteikti uzglabāšanas nosacījumi. Nepamatota zāļu lietošana, kā arī to lietošana pēc derīguma termiņa beigām var nodarīt būtisku kaitējumu cilvēka veselībai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

ZVA aicina zāles iegādāties tikai tādā apjomā, kāds ir nepieciešams lietošanai. Piemēram, ārsta izrakstītas recepšu zāles, kas cilvēkam jālieto pastāvīgi saskaņā ar ārsta nozīmētu terapiju, ir lietderīgi iegādāties un uzturēt krājumā tāda apjomā, kas pietiekams vismaz viena līdz trīs mēnešu patēriņam. Savukārt tās zāles, kuras nepieciešams lietot tikai periodiski, piemēram, bezrecepšu zāles, iedzīvotājiem tiek ieteikts iegādāties vienu, nevis desmit iepakojumus.

Zāļu vairumtirgotāji regulāri piegādā aptiekām un ārstniecības iestādēm Latvijas iedzīvotājiem nepieciešamās zāles. Ja aptiekā uz vietas nav pieejamas konkrētas zāles, tā var šīs zāles pasūtīt lieltirgotavā. Gadījumā, ja zāles pieejamas noliktavā, lieltirgotava tās var piegādāt vienas darba dienas laikā. Līdz ar to, ZVA iesaka neatlikt zāļu iegādi uz pēdējo brīdi, bet vērsties pie ārsta un aptiekā savlaicīgi, ņemot vērā savu veselības stāvokli un iespējamās specifiskās vajadzības.

ZVA nepārtraukti uzrauga zāļu pieejamību un to potenciālas nepieejamības vai piegādes pārtraukuma gadījumā sazinās ar zāļu reģistrācijas apliecības īpašniekiem un lieltirgotavām, lai noskaidrotu, kādas ir alternatīvas zāļu piegādes iespējas, kad zāļu pieejamība tiks atjaunota un tās atkal būs pieejamas iegādei aptiekās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Informācija par zāļu pieejamību un to, kurās zāļu lieltirgotavās ir pieejamas konkrētās zāles, ir pieejama ZVA tīmekļvietnē www.zva.gov.lv esošajā Zāļu reģistrā, sameklējot informāciju par konkrētām zālēm, pēc to nosaukuma vai aktīvās vielas. Zāļu reģistrā tiek publicēta arī informācija par zāļu pieejamības atjaunošanas datumu Latvijā. Tāpat informāciju iespējams noskaidrot arī, vēršoties tuvākajā aptiekā.

Informāciju par tuvāko aptieku un tās kontaktiem ir iespējams atrast aptieku kartē ZVA tīmekļvietnē. Tāpat daļa aptieku nodrošina zāļu piegādi uz mājām. Plašāka informācija par zāļu piegādi uz mājām pieejama ZVA tīmekļvietnes www.zva.gov.lv sadaļā “Pacientiem un sabiedrībai – Zāles – Zāļu iegāde – Zāļu piegāde uz mājām”.

Vienlaikus ZVA aicina privātpersonas pašrocīgi neiegādāties zāles ziedošanai Ukrainas iedzīvotājiem, tai skaitā nenodot zāles ziedojumos pašvaldībām vai labdarības organizācijām. Vairākas labdarības organizācijas, kuras organizē palīdzības nodošanu Ukrainai, vāc naudas ziedojumus, kas kalpos izdevumu segšanai zāļu nosūtīšanai no lieltirgotavām likumā noteiktajā kārtībā. Pastāv risks, ka gadījumā, ja zāles netiek pareizi uzglabātas un pārvadātas, piemēram, neatbilstošā temperatūrā, to lietošana var radīt ļoti nopietnu un dzīvībai bīstamu kaitējumu cilvēka veselībai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iekšlietu ministrija norāda, ka Ukrainas iedzīvotājiem nepieciešamo zāļu piegādi Latvijas valsts veic centralizēti, sadarbojoties ar Ukrainas iestādēm, kas nosūta pieprasījumus, precizējot specifiskas vajadzības un zāļu apjomus. Tādā veidā iespējams sniegt palīdzību ātrā un drošā veidā un parūpēties, ka tā sasniedz cilvēkus, kam tā nepieciešama.

Līdz ar to zāļu iegādei paredzētos līdzekļus aicinām novirzīt labdarības organizācijām, piemēram, Ziedot.lv vai doties uz www.ukraine-latvia.com, lai atrastu labāko un ērtāko veidu, kā palīdzēt.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.