Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Zeltinieši ceļ saulītē sporta dzīves vēsturi

Zeltinieši šodien nebūtu tik sportiski izcili, ja nebūtu bijis sporta skolotāja Pētera Logina – ir pārliecināti zeltinieši, tādēļ šopavasar Zeltiņu bibliotēkā ir tapusi izstāde “Pēteris Logins – sporta tradīciju veidotājs Zeltiņos”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Agita Žīgure demonstrē, ka izstādes fotomateriālu papildina arī vēsturisks sporta inventārs, kas saglabājies vairākus gadu desmitus: sporta apavi, bumbas, slēpes un cits, ar kā palīdzību kaldināti zeltiniešu sportiskie panākumi.

Skolotājs “ārpus robežām”

Zeltiņu pagasta bibliotēkas un vēstures krātuves vadītāja Agita Žīgure pastāstīja, ka izstāde apskatei atvērta Muzeju naktī ārpusē pie Zeltiņu vēstures krātuves, taču to var apskatīt arī turpmāk atbilstoši valstī noteiktajiem ierobežojumiem. “Domājot par to, kas varētu būt interesants zeltiniešiem, apsvērām vairākas idejas, un visvairāk atsauksmju bija par ieceri veltīt izstādi Pēterim Loginam. Pie tam, zeltinieši ir ļoti sportiski, tādēļ īstais brīdis celt saulītē mūsu sportiskās saknes, kas meklējamas arī P. Logina rosīgajā sporta dzīves organizēšanā. Viņš bija skolotājs “ārpus robežām”, jo vienmēr darīja vairāk par to, kas bija viņa sporta skolotāja pienākumos,” stāsta A. Žīgure. Izstādei ar materiālu sagādi palīdzēja arī P. Logina meita Anita Akmene (Logina), kura piedalījās arī izstādes atvēršanā Muzeju naktī.

Vēsturisks sporta inventārs

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādes centrā ir fotoinformācija par pašu P. Loginu, viņa ģimeni un sadzīvi. “Papildus sportisko aktivitāšu mīlestībai skolotājs Logins bija aktīvs arī citās dzīves jomās. Piedalījies Baltijas ceļā un citās valsts neatkarības atgūšanas aktivitātēs, rosījies pašdarbībā – dziedājis vīru ansamblī , korī “Atzele”,” stāsta A. Žīgure. Līdzās uzzinām par P. Logina aktivitātēm skolotāja un klases audzinātāja darbā Zeltiņu skolā, skolas sporta dzīvi, kuras rosinātājs viņš bija. Tam bija arī rezultāti – izstādē skatāmi arī daudzie godaraksti par skolēnu sasniegumiem. Savukārt trešā izstādes sadaļa vēsta par P. Loginu kā sporta svētku tradīcijas aizsācēju un tās turpinātāju Zeltiņu pagastā. “Pirmie sporta svētki Zeltiņos organizēti 1967. gadā, un izstādē varam atminēties vai no jauna uzzināt, kādi tie bijuši. Tolaik sporta svētkos bijušas tādas interesantas sporta disciplīnas kā jāšanas sports, motociklu veiklības braucieni, šaušana. Piemēram, kādā fotoattēlā redzam, kā P. Logins startē jāšanas sacīkstēs, savukārt zeltiniete Benita Lūkina piedalās motosacīkstēs,” ieinteresē A. Žīgure.

Tik lielas telpas, lai izstādi izvietotu līdzīgi kā nojumē pie Zeltiņu vēstures krātuves, pašlaik nav, tādēļ, ja laikapstākļi ļaus, tā arī turpmāk būs skatāma nojumē pie Zeltiņu vēstures krātuves. Ja ne – mapēs bibliotēkā. “Tas ir tikai sākums. Vēl daudz P. Logina laikabiedru jāaptaujā un šīs liecības jādokumentē,” stāsta A. Žīgure.

Pēteris Logins (1925 – 2002) Dzimis Abrenes apriņķa Šķilbēnu pagastā. Strādājis Kangaru, Rekovas, Jaunlaicenes skolās. No 1964. gada līdz pensionēšanās brīdim – par sporta skolotāju Zeltiņu astoņgadīgajā skolā. Pirmais sporta svētku organizators toreizējā Alūksnes rajonā. Aktīvs pašdarbnieks, pārvaldīja vairākus mūzikas instrumentus, skolā vadījis teātra pulciņu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.