Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Ramona Petraviča: Vienreizēju 200 eiro pabalstu saņems visi seniori un personas ar invaliditāti, neatkarīgi no ikmēneša ienākumiem

Attēlam ilustratīva nozīme/ Pexels.com

Valdību veidojošo partiju koalīcijas Sadarbības padomes sēdē šodien politiski vienojās un konceptuāli atbalstīja labklājības ministres priekšlikumu izmaksāt 200 eiro vienreizēju pabalstu visiem Latvijā dzīvojošiem senioriem un personām ar invaliditāti, lai mazinātu Covid-19 infekcijas izplatības radīto negatīvo ietekmi un spriedzi. Atbalstu saņems arī personas, kas zaudējušas apgādnieku un īpašās kopšanas pabalsta saņēmēji par bērniem un pilngadīgām personām, vēsta Labklājības ministrijas pārstāvis Jānis Zariņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Labklājības ministre Ramona Petraviča pauž gandarījumu, ka koalīcijas partneri atbalstīja piedāvājumu nepiemērot nekādu pensiju un pabalstu slieksni un cilvēkus nešķirot pēc ienākumiem:

“Esam pieņēmuši lēmumu, ka valsts iedzīvotājus nešķiros un 200 eiro vienreizēju atbalstu saņems visi seniori, personas ar invaliditāti, apgādnieku zaudējušie un īpašās kopšanas pabalsta saņēmēji, neatkarīgi no ienākumu apmēra. Krīze ir skārusi pilnīgi visus Latvijas iedzīvotājus. Šajā saspringtajā laikā, kad vīrusa pandēmija turpina izplatīties un prognozes par tās drīzām beigām nav optimistiskas, valstij ir jāatrod iespējas cilvēkiem palīdzēt. Arī seniorus un cilvēkus ar īpašām vajadzībām ietekmē valstī noteiktie ierobežojumi – ir apgrūtināta pakalpojumu saņemšana un rodas papildus izdevumi ikdienas pamatvajadzību nodrošināšanai.”

Kādos nosacījumos piešķirs?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

J. Zariņš norāda, ka vienreizējais pabalsts tiks piešķirts personai, kura ir Latvijas vecuma, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma pensijas saņēmēj vai atlīdzības par darbspēju zaudējumu vai atlīdzības par apgādnieka zaudējumu saņēmēja, vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmēja. Savukārt īpašās kopšanas pabalsta saņēmēji ir personas, kurām pabalsts piešķirts, balstoties uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (turpmāk – VDEĀVK) izsniegtu atzinumu par īpašas kopšanas nepieciešamību, ja smago funkcionēšanas ierobežojumu dēļ nepieciešama 24/7 aprūpe.

Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (turpmāk – VSAA)  sniegtās informācijas, 2021.gada janvārī Latvijā dzīvojoši pensiju saņēmēji ir 511,9 tūkst. (no tiem, vecuma pensiju saņēmēji – 431,3 tūkst, invaliditātes pensiju saņēmēji – 73 tūkst.), atlīdzību saņēmēji – 9,8 tūkst., valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmēji – 21,8 tūkst., bērna īpašas kopšanas pabalsta saņēmēji – 2,6 tūkst. un pilngadīgas personas ar invaliditāti, kuras saņem īpašas kopšanas pabalstu, – 16,2 tūkst.

Grozījumus par vienreizēju 200 eiro pabalstu minētajām iedzīvotāju grupām paredzēts veikt Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā. Vienreizējā pabalsta izmaksai no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem īpašās kopšanas pabalsta saņēmējiem tiks novirzīti 3,8 miljoni eiro, savukārt pensiju, atlīdzību un valsts sociālās nodrošinājuma pabalsta saņēmējiem 108,7 miljoni eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Plānots izmaksāt aprīlī

Plānots, ka VSAA vienreizējo pabalstu visām likumprojektā noteiktajām mērķa grupām izmaksās 2021. gada aprīļa mēnesī un piegādās to pabalsta saņēmēja norādītajā dzīvesvietā bez maksas vai pārskaitīs uz kredītiestādes vai pasta norēķinu sistēmas (PNS) kontu.

Ja persona vienlaikus saņem vairākus pakalpojumus, kā piemēram, apgādnieka zaudējuma pensiju un valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu vai vecuma pensiju un atlīdzību par darbspēju zaudējumu, personai piešķirs vienu vienreizējo pabalstu. Īpašās kopšanas pabalsta saņēmējiem vienreizējais pabalsts 200 eiro apmērā tiks izmaksāts neatkarīgi no tā, ka par bērnu piešķirts vienreizējais pabalsts 500 eiro apmērā vai personai kā valsts pensijas vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējam piešķirts 200 eiro vienreizējais pabalsts.

Gadījumos, kad pensija, atlīdzība vai pabalsts tiks piešķirts laikā no š.g. 1. marta līdz ārkārtējās situācijas beigām, VSAA bez papildu iesnieguma no personas saņemšanas vienreizējo pabalstu piešķirs un izmaksās 30 dienu laikā pēc lēmuma par pakalpojuma piešķiršanu.

No vienreizējā pabalsta netiks veikta parādu piedziņa un ieturējumi, kā arī to neņems vērā, novērtējot mājsaimniecības materiālos resursus sociālās palīdzības piešķiršanai.

Gala lēmumu pieņems Saeima

Par 200 eiro vienreizēju pabalstu minētajām grupām 3. martā spriedīs Covid-19 stratēģiskās pārvaldības vadības grupas sanāksmē, bet Ministru kabinets par šo jautājumu lems 4.martā. Gala lēmums būs jāpieņem Saeimai.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.