Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Vasarāju ražas prognozes – piesardzīgas

FotoL unsplash/ attēlam ilustratīva nozīme

Karstais un sutīgi siltais laiks arī šogad veicinājis vasarāju pārlieku strauju attīstību un dažādu kaitēkļu savairošanos. Tādējādi vasarāju ražas prognoze pašlaik ir visai piesardzīga, norāda Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālisti. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopumā vasarāji Latvijā iesēti nedaudz vairāk kā 293 tūkstošos hektāru. Vislielāko platību – 113,18 tūkst./ha – aizņem vasaras kvieši. “Mitrajā un vēsajā maijā, tāpat kā pārējie vasarāji, tie labi ceroja, vedinot uz labām ražas prognozēm,” norāda Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs. “Taču pašlaik lielā karstuma ietekmē vieglākās augsnēs vasarāji, jo īpaši mieži, sāk ciest no mitruma trūkuma. Vēl priekšā izaicinājumi ar lietu, spēcīgu vēju un krusu, kas noteikti ietekmēs ražu un to, ko no tiem varēsim iegūt.” 

Vasarāji pašlaik piedzīvo masveida dažādu kaitēkļu – spīduļu, laputu, lapgraužu – uzbrukumus, ar kuriem cīnīties ir ļoti grūti, jo pārlieku augstā gaisa temperatūra nav piemērota augu aizsardzības līdzekļu pielietošanai. Karstā laika ietekmē augi steidz stiebrot un vārpot. Tie nepagūst izziedēt – ziedi karstumā nobirst, neveidojas pākstis, piemēram, pupām, kas nozīmē ražas samazinājumu. 

Ražas prognozēšanā pa reģioniem iegūtie dati liecina, ka Zemgalē un Pierīgā vasaras kviešu ražība varētu būt 4,6 tonnas no hektāra, bet Latgalē – ap 4 t/ha. Vasaras rapša ražība svārstās no 1,8 t/ha Latgalē, 1,5 t/ha Kurzemē, Vidzemē un Pierīgā, līdz 1,3 t/ha Zemgalē (vasaras rapša platības ļoti nelielas). Vispiesardzīgākās prognozes – 0,8 t/ha – šogad atvēlētas griķiem, kas aizņem salīdzinoši mazas platības – nedaudz vairāk kā 20 tūkst./ha. Savukārt vidējā kartupeļu ražība solās būt 24 t/ha. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Netipiska situācija ar pārlieku mitrumu šopavasar bija izveidojusies Latgalē. “Dažas saimniecības tikai ap Jāņiem vispār ko varēja iesēt – sēts mitrā augsnē, tādēļ sējums neizlīdzināts. Lai gan vasaras kvieši labi sacerojuši, tos tāpat apdraud kaitēkļi un slimības. Nevienmērīgi aug arī kartupeļi – dažviet vagās vēl stāvēja ūdens,” vērojumos Latgalē dalās augkopības speciāliste Ilze Skudra. 

Uzziņai.
Kultūraugu ražas prognozēšanu LLKC Augkopības nodaļas speciālisti veic, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 30 “Kultūraugu ražības prognozēšanas, lauksaimniecības statistikas izlases apsekojumu veikšanas un bruto seguma aprēķināšanas kārtība”. Kultūraugu ražības prognozes tiek veiktas desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem: ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Prognozes tiek veiktas trīs reizes: divas reizes tiek apsekoti kultūraugi uz lauka, bet trešo reizi pēc kultūraugu novākšanas tiek veikta aptauja par iegūto ražību. Ziemājiem prognozes tiek veiktas maijā, jūlijā un augustā, vasarājiem jūnijā, augustā un septembrī, kartupeļiem jūlijā, augustā un oktobrī. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.