Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Uzlabo upju ūdens vidi

Pededzes vecupes savienojums. Foto: no personīgā albuma

Noslēgušās paredzētās aktivitātes programmas “LIFE GoodWater IP” atbalstītajā projektā “Pededzes upes un pietekas Virguļicas ūdens vides uzlabošanas pasākumi”, ko īstenoja SIA “Faps” kopā ar partneriem – biedrību “Fario”, SIA “Grafa In”, SIA “Virte tehnoloģijas’’ un mednieku biedrību “Zelta cauna’’.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Projekta mērķis bija Pededzes upes baseinā uzlabot zivju un citu hidrobiontu dzīves apstākļus, samazinot biogēnu noplūdi no zivju audzētavas un bebru darbības, kā arī palielināt upju straujteču posmu funkcionalitāti. Kā blakus mērķis bija tekošu saldūdeņu apsaimniekošanas nepieciešamības popularizēšana,” informē projekta vadošā partnera SIA “Faps” valdes priekšsēdētājs Armands Roze.

Pievieno vēsturiskajai gultnei

Plānojot projektu, izdalīti vairāki atsevišķi darbības virzieni. Viens no tiem – zivju audzētavas notekūdeņu attīrīšanas sistēmas uzlabošana. “Radītas primārās ūdens attīrīšanas iekārtas nelieliem baseiniem, kas ļaus būtiski samazināt organisko vielu nonākšanu dabiskajā upes vidē. Tagad uzņēmuma “Faps” zivju audzētavā pilnībā visi baseini aprīkoti ar šādu primāro ūdens attīrīšanas sistēmu,” stāsta A. Roze.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Otrs virziens – Pededzes upes pievienošana vēsturiskajai gultnei, izrokot aizbērto vecupes augšdaļu. “Pededzes iztaisnošana veikta 20. gadsimta otrajā pusē saimniecisku iemeslu dēļ – lai varētu pludināt baļķus lejup pa straumi. Upes gultne vairākās vietās iztaisnota, būtiski samazinot upes aktīvo garumu. Veiksmīga iznākuma gadījumā Pededzes atdalītais līkums iekļausies upes kopējā noteces sistēmā, tādējādi palielinot upes aktīvo laukumu un vienlaicīgi paplašinot hidrobiontu dzīvotņu apjomu,” skaidro A. Roze.

Upes gultnē ievietoti vairāk nekā 100 laukakmeņi. Tas darīts ar mērķi, lai novērstu smilšu un dūņu substrāta izgulsnēšanos un uzlabotu ūdens vides funkcionalitāti šajā posmā, radot dzīvotnes gan zivīm gan to barības objektiem. Savukārt sadarbībā ar mednieku biedrību “Zelta cauna” Virguļicas upē tika organizētas bebru un Amerikas ūdeļu medības, kā arī bebru radītā piesārņojuma izvākšana no upes gultnes. “No upes gultnes izvākti vairāk nekā 30 kvadrātmetri satrupējušas koksnes, zaru un velēnas, kā arī bebru un ūdeļu skaits ierobežots līdz optimālam. Upes gultnes kopšanas pasākumi vienlaicīgi ar medībām ir upju vides atveseļošanas pamatā,” skaidro A. Roze.

Ierīko papildus nārsta vietas

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Visu darbības virzienu vienojoša aktivitāte bija papildus nārsta vietu ierīkošana Pededzes un Virguļicas upēs. “Tā kā upes raksturīgas kā straujteces ar lieliem akmeņiem un smilti, gultnēs nav nārstam piemērotas grunts vai tās ir ļoti maz un bieži nemaz nav pieejamas nārstam pārāk intensīvas bebru darbības dēļ. Kopumā abās upēs iebērtas astoņas kravas sijātu oļu, kuru izkliedēšana veikta gan ar tehnikas, gan roku darba palīdzību, kā arī savu daļu atstājot upes straumes ziņā palu laikā. Šāds iebērts substrāts nārsta vajadzībām kalpo ilgstoši daudzu gadu garumā pasīvi pārvietojoties virzienā pa straumi uz leju,” stāsta projekta vadītājs.

Projekta laikā sadarbībā ar Alūksnes novada pašvaldības aģentūru “Alja’’ un Alūksnes bērnu un jauniešu centru organizēti arī divi izglītojoši pasākumi jauniešiem, rodot iespēju kļūt par aculieciniekiem Pededzes upes aizsprosta novākšanā un upes posma atjaunošana vecā tilta vietā. “Jaunieši semināros varēja uzzināt vairāk par upju straujtecēm un to lomu upes ekosistēmā,” stāsta A. Roze.

Kopējais projekta budžets ir 7474,42 eiro, ko pilnībā sedz programma “LIFE GoodWater IP”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.