Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Sabiedriskajā transportā – atkal obligātas sejas aizsargmaskas

Šonedēļ, 5. oktobrī, pēc Ministru Kabineta ārkārtas sēdes notika attālināta preses konference, kurā arī “Alūksnes un Malienas Ziņas” un portāls “www.aluksniesiem.lv” guva aktuālāko informāciju par jaunajiem ierobežojumiem, kas spēkā stāsies šodien, 7. oktobrī, un paredz obligātu sejas masku nēsāšanu, izmantojot sabiedrisko transportu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Pexels
Attālam ilustratīva nozīme

Jāievēro trīs lietas

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš uzsvēra – pandēmija vairākās valstīs ir ilgstoši izplatījusies, bet pēdējās divas nedēļas parāda, ka situācija var strauji mainīties arī pie mums.

“5. oktobrī valdība lēma – galvenais ir pastiprināt drošības pasākumus, kā sevi un savus tuviniekus pasargāt. Joprojām ir spēkā ievērot elementāras lietas – divu metru distanci un roku mazgāšanu. Tagad veselības eksperti iesaka lietot plašāk arī sejas maskas – tās palīdzēs mums papildus pasargāties no vīrusa izplatīšanās. No trešdienas tās ir obligātas sabiedriskajā transportā. Aicinu ļoti nopietni attiekties pret sevis pasargāšanu. Negribam valstī iet to ceļu un slēgt atkal ekonomiku, bet vēlamies, lai maksimāli katrs sevi pasargā. Lai dara šīs trīs lietas. Aicinu arī iekštelpās, ja nevar ievērot divu metru distanci, lietot sejas maksas,” atzina K. Kariņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ministru prezidents aicināja atbildīgi attiekties, ievērot noteikumus un uzvarēt vīrusu. “Vīruss ir pārejoša parādība, lai gan šobrīd atkal ir liels izaicinājums. Tur, kur var – aicinu strādāt atkal attālināti. Dažādos laikos, ja var, nākt uz darbu, lai nav vienkopus daudz cilvēku. Nedosim vīrusam iespēju tālāk izplatīties sabiedrībā,” rosināja K. Kariņš.

Ar šalli nav efektīvi

Veselības ministre Ilze Viņķele atzina, ka Latvija nonākusi oranžajā brīdinājuma zonā. “Saslimst arī jaunāki cilvēki, ir arī 40 – 45 gadus veci saslimušie. Tāpēc no 7. oktobra līdz 6. novembrim valstī noteikta obligāta sejas masku lietošana sabiedriskajā transportā. Tagad pierādījumi liecina, ka sejas aizsegšana ar šalli vai lakatu nav efektīva, tāpēc jālieto medicīniskās vai higiēniskās maskas vai sejas vairogi,” sacīja I. Viņķele.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa atzina: nākamie drošības pasākumi, nevis ierobežojumi, būs, piemēram, vēl plašāka obligāta sejas masku lietošana. “Ja vēlaties, lai bērni var mācīties klātienē, piemājas kafejnīca turpināt strādāt – ievērojiet šīs trīs lietas. Katra paša rokās ir, kā būs tālāk – ievērosim šo visu, sargāsim sevi un citus vai arī ar ignoranci un bezatbildību vīrusu pietuvināsim,” sacīja I. Viņķele.

Mainīs noteikumus

Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs atzina – vīruss nav mainījies, tādēļ distancēšanās un higiēnas ievērošana ir spēkā. “Veikto testu skaits ir pieaudzis. Situācija ir nopietna. Sejas masku lietošana ieviesta, jo vīrusa galvenais izplatīšanās veids ir gaisa pilienu veidā, izelpojot vai klepojot. Bieži cilvēks pats var izvēlēties neiet tur, kur drūzmējas cilvēki. Nav jāstāv ar svešu cilvēku blakus 15 minūtes veikalā, varam no tā izvairīties, bet nevaram kontrolēt situāciju sabiedriskajā transportā, kur ilgu laiku atrodamies līdzās. Maskas ir pārdošanā. Pasaules veselības organizācijas mājas lapā var arī atrast video, kā pats var izveidot trīs slāņu masku un lietot, tās arī ir lietderīgas,” stāsta J. Perevoščikovs.

Arī viņš uzsver, ka valstī ir svarīgi, lai mācību process skolās turpinātos, un aicina ikvienu savā mobilajā tālrunī ielādēt aplikāciju “Apturi Covid”, jo arī tas ir veids, kā sevi pasargāt.

“Sejas masku lietošana ieviesta, jo vīrusa galvenais izplatīšanās veids ir gaisa pilienu veidā, izelpojot vai klepojot. Parasti “Covid-19” pazīmes pirmajās dienās rit mierīgi – neliels temperatūras palielinājums, sāpes kaklā, klepus, iesnas. Cilvēkiem šķiet, ka tā ir parasta saaukstēšanās, lai gan gaisa pilieni var saturēt koronavīrusu,” viņš saka.

Izņēmumi

Sejas masku lietošanai sabiedriskajā transportā no 7. oktobra līdz 6. novembrim noteikti izņēmumi:

* ņemot vērā, ka maziem bērniem nav iemaņu pareizai sejas masas lietošanai, viņiem tās nav jālieto;

* tā kā starp bērniem “Covid-19” izplatībai ir mazāk risku, aizsegu varēs nelietot bērni līdz 13 gadu vecumam;

* ja pasažierim ir acīmredzami kustību traucējumi vai psihiskās veselības traucējumi, kā rezultātā personai trūkst spēju vai iemaņu mutes un deguna aizsega lietošanai, tā lietošana nav jāpieprasa un personai ir jāļauj uzturēties transporta līdzeklī.

Arī bērni, protams, drīkst lietot sejas maskas, ja prot to darīt pareizi vai ja brauc kopā ar vecākiem sabiedriskajā transportā, iet uz sabiedrisku pasākumu. “Īpaši mazajiem bērniem būtu grūti kontrolēt pareizu maskas lietošanu, viņu uzmanību novērš citas lietas šajā vecumā. Lai maskas nebūtu netīras, tās neaiztiktu ar netīrām rokām, mazos bērnus nolemts atbrīvot no masku obligātas valkāšanas.

Bērnus, protams, jāapmāca lietot masku – ja viņi prot lietot masku, ja ir iespējams lietot pareizi, to drīkst darīt. Īpaši, ja bērni brauc kopā ar vecākiem sabiedriskajā transportā, iet uz sabiedrisku pasākumu,” saka J. Perevoščikovs.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.