Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

PTAC: Līdz ar breksitu mainījušies importētāju pienākumi un atbildība, ievedot preces no Apvienotās Karalistes

Foto: DHL

Līdz ar breksitu ir mainījušies importētāju pienākumi un atbildība, ievedot preces no Apvienotās Karalistes, aģentūru LETA informēja Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbilstoši Eiropas Savienības (ES) un Apvienotās Karalistes Izstāšanās līgumam Apvienotā Karaliste no 2020.gada 1.februāra vairs nav ES dalībvalsts un no 2021.gada 1.janvāra visi ekonomiskie operatori (juridiskas un fiziskas personas), kas līdz šim veica produktu izplatīšanu starp ES un Apvienoto Karalisti, kļūst par eksportētājiem vai importētājiem un tiem mainās pienākumi, jo tie laiž tirgū trešās valsts produktus.

PTAC vērš uzmanību, ka uz importētājiem ES attiecas stingri pienākumi par produktu atbilstības pārbaužu veikšanu, kā arī tiem ir pienākums norādīt savu kontaktinformāciju uz ražojuma vai tā etiķetes. 

Kā ar jebkuru trešo valsti, importējot no Apvienotās Karalistes un eksportējot uz Apvienoto Karalisti, no 2021.gada 1.janvāra ir jāveic muitas procedūras, proti, šīm kravām tiek veiktas pārbaudes uz robežas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apvienotajā Karalistē ražotiem un ES importētiem produktiem ir jāatbilst ES normatīvu prasībām, proti, tiem ir jābūt veiktai atbilstības novērtēšanai, jābūt atbilstoši marķētiem un nodrošinātiem ar nepieciešamajiem dokumentiem un lietošanas instrukcijām.

Atsevišķiem produktiem, piemēram, gāzes iekārtām, individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, būvizstrādājumiem, kuģu aprīkojumam, transportējamajām spiedieniekārtām, mērīšanas līdzekļiem un citām, atbilstības novērtēšanas procedūrās jābūt iesaistītām paziņotajām iestādēm, kas ir ES dalībvalstu nacionālajās akreditācijas institūcijās akreditētas atbilstības novērtēšanas institūcijas, par kurām ir paziņots Eiropas Komisijai.

No 2021.gada 1.janvāra Apvienotās Karalistes paziņotās iestādes ir zaudējušas ES paziņotās iestādes statusu, un tās nav tiesīgas apliecināt produkta atbilstību ES izvirzītajām prasībām. Tas nozīmē, ka, laižot produktus tirgū, Apvienotās Karalistes paziņoto iestāžu izsniegtie sertifikāti vairs nav spēkā un ražotājiem, kas vēlas laist ES tirgū produktus, kuru atbilstības novērtēšanā jāiesaista paziņotā iestāde, ir jāvēršas jebkurā citā ES dalībvalstu paziņotajā iestādē, lai apliecinātu to ražotā produkta atbilstību ES izvirzītajām prasībām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja produkti ir saražoti līdz 2021.gada 1.janvārim un Apvienotās Karalistes paziņotā iestāde ir nodevusi lietu par tiem ES paziņotajai iestādei, tad atbilstības deklarācijā un izsniegtajā sertifikātā ir jābūt norādītiem abu paziņoto iestāžu numuriem. 

Ja ES regulējumā ir noteikts, ka produktus jāreģistrē datubāzēs, piemēram, Eiropas ražojumu energomarķējuma datubāzē EPREL, no 2021.gada 1.janvāra to var veikt importētājs ES vai Apvienotās Karalistes ražotāja pilnvarots pārstāvis ES.

Savukārt jebkuru produktu, kas likumīgi ir laists tirgū ES vai Apvienotajā Karalistē līdz pārejas perioda beigām (līdz 2020.gada 31.decembrim), var turpināt darīt pieejamu ES vai Apvienotās Karalistes tirgū un turpināt tā apgrozību starp šiem diviem tirgiem, līdz tas nonāk pie galalietotāja. Ja tas paredzēts piemērojamajos ES tiesību noteikumos, produktu var nodot ekspluatācijā ES vai Apvienotajā Karalistē.

Šis nosacījums ir piemērojams visām pastāvošajām un individuāli identificējamajām precēm, izņemot apgrozību starp ES un Apvienotās Karalistes tirgu attiecībā uz dzīviem dzīvniekiem, reproduktīvajiem produktiem un dzīvnieku produktiem. Uzņēmēja pienākums ir uz attiecīgā dokumenta pamata pierādīt, ka konkrētais produkts tika laists tirgū ES vai Apvienotajā Karalistē līdz pārejas perioda beigām. Iesniegtajiem dokumentārajiem pierādījumiem jāatbilst konkrētajiem produktiem un to daudzumam, kas uzrādīts muitai vai ko pārbauda tirgus uzraudzības iestādes, piemēram, tajos jābūt norādei uz produktu konkrēto identifikācijas elementu (ražotāja piešķirtais sērijas numurs un tamlīdzīgi).

No 2021.gada 1.janvāra, laižot produktus otras puses tirgū, vairs netiek piemērots preču savstarpējās atzīšanas princips. Tas nozīmē, ka gadījumos, kad kāda no pusēm var pierādīt, ka otras puses tirgū likumīgi tirgots produkts līdzvērtīgi neaizsargā sabiedrības intereses, tā var liegt vai ierobežot produkta piekļuvi savas valsts tirgum.

Eiropas Komisija ir izstrādājusi un publicējusi norādījumus nozarēm par prasību piemērošanu no 2021.gada 1.janvāra. PTAC aicina komersantus iepazīties ar izmaiņām normatīvos un ņemt vērā izmaiņas, importējot preces no Apvienotās Karalistes.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.