Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Poligonā “Kaudzītes” nešķiroto sadzīves atkritumu apglabāšanas tarifs pieaugs par 21%

No šodienas atkritumu poligonā “Kaudzītes” nešķiroto sadzīves atkritumu apglabāšanas tarifs palielināsies par 21%, informē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SPRK izvērtējusi un apstiprinājusi SIA “AP Kaudzītes” sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifu pie dažādām dabas resursu nodokļa (DRN) par atkritumu apglabāšanu likmēm. Salīdzinot ar spēkā esošo tarifu, jaunais tarifs par nešķirotu sadzīves atkritumu apglabāšanu atkritumu poligonā “Kaudzītes” būs par 21% lielāks jeb 94,45 eiro par tonnu pie DRN likmes 80 eiro par tonnu.

Izvērtēšanas procesa laikā tarifs šim gadam palielinājās par 4%, salīdzinot ar sākotnēji iesniegto tarifu projektu. Savukārt no 2023.gada 1.janvāra tarifs būs 101,46 eiro par tonnu pie DRN likmes 95 eiro par tonnu.

Jaunie tarifi attieksies uz Malienas atkritumu apsaimniekošanas reģionā radītajiem nešķirotiem sadzīves atkritumiem, kas nonāk atkritumu poligonā “Kaudzītes” no Alūksnes, Balvu un Gulbenes novada, kā arī no Smiltenes novada Apes pilsētas, Apes, Gaujienas, Trapenes un Virešu pagasta un no Madonas novada Cesvaines un Lubānas pilsētām un Cesvaines un Indrānu pagasta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“AP Kaudzītes” tarifa izmaiņas saistītas gan ar DRN izmaksu pieaugumu no 2022.gada 1.janvāra, gan ar kopējo izmaksu pieaugumu, lai segtu regulētā pakalpojuma izmaksas un nodrošinātu pakalpojuma sniegšanu atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajām vides aizsardzības prasībām.

Piemēram, lai atbilstoši vides normatīvo aktu prasībām varētu nodrošināt atkritumu apglabāšanas tehnoloģisko procesu, infiltrāta apsaimniekošanu, ir nepieciešama izmantotās reversās osmozes infiltrāta attīrīšanas iekārtas atjaunošana un remonts. Esošā iekārta, kas tiek darbināta kopš 2014.gada, ir fiziski un morāli nolietojusies.

Pieaugušas ražošanas tehnoloģisko iekārtu un specializētās tehnikas, ekspluatācijas izmaksas, jo iekārtas, kas iegādātas 2013.gadā, ir fiziski nolietojušās. Nepieciešams veikt ieguldījumus to remontos un uzturēšanā, kā arī turpmāk plānots veikt regulāras tehniskās apkopes, kas ļaus pagarināt iekārtu un tehnikas kalpošanas laiku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat palielinājušās personāla izmaksas un mainījušās citas izmaksas – par degvielu un elektroenerģiju, kas atkarīgas no kopējām ekonomiskās situācijas izmaiņām valstī.

Turklāt arī samazinājušies ieņēmumi no atšķiroto, tālākai pārstrādei derīgo materiālu realizācijas. Veiktas izmaiņas izmaksu attiecināšanas modeļa aprēķinā, jo mainījušās atkritumu plūsmas, samazinoties nešķiroto sadzīves atkritumu īpatsvaram kopējā atkritumu daudzumā, kas pieņemts un apstrādāts atkritumu poligonā “Kaudzītes”.

“AP Kaudzītes” tarifu projektu SPRK iesniedza pērn 28.maijā. Tarifu projekta izskatīšanas laikā priekšlikumi un ieteikumi ne SPRK, ne “AP Kaudzītes” netika saņemti. Tarifu projekta izvērtēšanas laikā SPRK vairākkārt lūdza komersantam papildu informāciju, kas tika arī saņemta kopā ar izmaksu skaidrojumiem, pamatojošiem dokumentiem un precizētu tarifu projektu.

Precizētajā aprēķinā ņemtas vērā papildu izmaiņas, kas notikušas tarifu projekta izvērtēšanas laikā. Piemēram, aktualizētas infiltrāta apsaimniekošanas izmaksas, pēc jaunas uzņēmuma vadības ievēlēšanas 15.novembrī pārskatīts personāla atalgojums, apstiprinot jaunu štatu sarakstu un veiktas citas izmaiņas. Tāpat arī pieņemtais nešķiroto sadzīves atkritumu daudzums precizēts atbilstoši 2019. un 2020.gada faktiskajam vidējam atkritumu apjomam, kā arī ņemts vērā obligātā iepirkuma komponentes izmaksu samazinājums no 2022.gada 1.janvāra.

Rezultātā tarifs ar DRN (pie DRN likmes 65 eiro par tonnu) palielinājās par 2,34 eiro par tonnu jeb 4%, salīdzinot ar sākotnēji iesniegto tarifu projektu. Izvērtējot tarifu, SPRK secināja, ka tas ir pamatots un aprēķināts tādā apmērā, lai segtu “AP Kaudzītes” sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma izmaksas.

Latvijas uzņēmusies līdz 2035.gadam atkritumu poligonos apglabāt tikai 10% no valstī radītā sadzīves atkritumu daudzuma. Nešķirotie sadzīves atkritumi ir lielākā sadzīves atkritumu plūsma, ko nogādā atkritumu poligonos, tādēļ valsts noteikusi ikgadēju DRN likmes pieaugumu, kas jāmaksā par atkritumu apglabāšanu. Līdz ar to tarifs par atkritumu apglabāšanu arvien pieaugs. Tāpēc svarīgi būtiski palielināt šķiroto atkritumu savākšanas apjomu, lai atkritumi tiktu nogādāti pārstrādei un pēc iespējas mazāk tie būtu jānogādā atkritumu poligonā apglabāšanai.

SPRK apstiprina sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifu, bet tā ir tikai viena no sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas sastāvdaļām, ko par atkritumiem maksā iedzīvotāji. Pārējās atkritumu apsaimniekošanas maksas sastāvdaļas apstiprina pašvaldības atbilstoši līgumam starp pašvaldību un atkritumu apsaimniekotāju. Tādēļ atkritumu apsaimniekošanas maksa, ko atkritumu radītāji maksā par savu radīto atkritumu apsaimniekošanu katrā no Malienas atkritumu apsaimniekošanas reģionā ietilpstošajām pašvaldībām, ir atšķirīga.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.