Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Pļava no Limbažiem aizceļo uz Virešiem

Virešu pagasta Līves ciemā Andra un Guntas Gavaru saimniecība ir pirmā Latvijā, kur veikts nebijis eksperiments – pārstādīts augstvērtīgs zālājs. Sugu daudzveidīgo zālāju uz saimniecību Apes novadā atveda no Limbažu puses, kur to noraka ceļa būvdarbu laikā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Unikālais eksperiments veikts Latvijas Dabas fonda “Grass LIFE” projekta ietvaros. “Jaunu objektu būve, ceļu izveide un citi šādi cilvēku dzīvei nepieciešami projekti mēdz nonākt pretrunā ar dabas interesēm. Būvniecības jomā nākas sastapties ar to, ka objekta vietā tiek iznīcinātas dabas vērtības – piemēram, pļavas biotops. Bieži vien šādos gadījumos dabas vērtības iet bojā neatgriezeniski, taču tā nav jābūt vienmēr.

Mācoties no Igaunijas pieredzes, arī Latvijā ar inovatīvu metodi – velēnas pārstādīšanu – tika izglābta dabiskā pļava, kura citādi tiktu iznīcināta, jo to šķērsos jaunā ceļa P53 trase posmā Duči – Limbaži. Limbažu gadījums ir īpašs, jo iniciatīva saglabāt zālāju pieder zemes īpašniekam,” stāsta projekta vadītāja Inga Račinska. Norakto zālāja daļu veido Eiropas Savienības nozīmes aizsargājami biotopi – sugām bagātas ganības un ganītas pļavas, un mēreni mitri zālāji periodiski izžūstošās augsnēs.

Zālāju pārstādīšanas procesu saimnieks Andris Gavars raksturo vienkārši – velēnu no vienas vietas izraka un pārveda iestādīt citā. “Pats process nav nekas īpašs. Īpašs ir fakts, ka kāds to dara un finansē. Pie tam velēnu atveda no Limbažiem, nevis pārnesām tepat no sava īpašuma. Šoreiz svarīgākais bija izglābt augstvērtīgo velēnu, ko Limbažu pusē ceļu remonta darbu laikā izraka. Ja to neiestādītu pie mums, tad samaltu un izbērtu ceļa malā. Latvijas Dabas fonds zināja, ka man ir daži lauki, kur augu daudzveidība nav tik laba, kā gribētos, tādēļ velēnu atveda pie manis. Kāds būs šī eksperimenta rezultāts, varēs analizēt pēc pieciem gadiem,” stāsta A. Gavars. Teritorija, kur iestādīts augstvērtīgais zālājs, intensīvas saimniekošanas rezultātā kolhoza laikā bija zaudējusi augstvērtību. Tur auga vien pārsvarā pienenes un kamolzāles. Zālājs pārstādīts 50 kvadrātmetru platībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairāk lasi 11.septembra laikrakstā “Alūksnes un Malienas Ziņas”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.