Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Slēgs ģimenes ārsta prakses vietu Zeltiņos (labots)

Foto: pixabay.com

Pieaugošā dzīves dārdzība ir galvenais nosacījums, kādēļ ģimenes ārste Baiba Koševare ar nākamo gadu nolēmusi slēgt savu ģimenes ārsta praksi Zeltiņos. Tas gan nenozīmē, ka zeltinieši paliks bez ģimenes ārsta. Ārstēties pie B. Koševares viņi varēs arī turpmāk, apmeklējot dakteres praksi Alūksnē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iemesls – pieaugošā dārdzība

B. Koševares lēmums slēgt ģimenes ārsta praksi Zeltiņos saistīts ar pašreizējām augstajām energoresursu cenām Latvijā. “Zeltiņos esmu divas reizes mēnesī, bet tad, kad par šīm dienām saņemu 40 eiro lielu elektroenerģijas rēķinu, tad ir tā, kā ir…” savu lēmumu pamato ģimenes ārste. Turklāt ārsta prakses vieta atrodas pielāgotā daudzdzīvokļu mājas dzīvoklī, kur jāmaksā arī par centralizēto apkuri, ūdeni. Savukārt, lai nokļūtu Zeltiņos, nepieciešama degviela, un visas šīs izmaksas kopā veido ievērojamu summu.

Vieta tukša nepaliks

Par dakteres lēmumu slēgt prakses vietu Zeltiņos zinoša ir arī Zeltiņu pagasta pārvaldes vadītāja Elita Laiva. “Jā, tā ir taisnība. Pagājušajā nedēļā šo jautājumu pārrunāju arī ar Alūksnes novada pašvaldības izpilddirektoru Ingu Berkuli. Sarunas vēl ir procesā, tādēļ neko konkrētu solīt nevaru, bet jebkurā gadījumā zeltinieši bez medicīniskās palīdzības nepaliks. Nesen izremontētās un mediķu vajadzībām pielāgotās ārsta prakses telpas ir kvalitatīvas, tādēļ ļoti ceru, ka vieta tukša nepaliks, risinājumu meklēsim,” saka E. Laiva. Viņa arī atzīst, ka šī ārsta prakses vieta atrodas vienā no divām Zeltiņu daudzdzīvokļu mājām, kuras, nodrošinot siltumu, apkalpo viena katlu māja. To kurina ar malku un šim nolūkam nodarbina likumdošanā noteikto kurinātāju skaitu.

Cer uz kompromisu

B. Koševare par savu lēmumu informējusi arī Alūksnes novada pašvaldību, tādēļ izpilddirektors tuvākajās dienās plāno tikties ar ģimenes ārsti un to pārrunāt. “Saprotu, ka galvenais iemesls atteikumam ir prakses vietas dārgās uzturēšanas izmaksas. Taču lauku iedzīvotājiem ģimenes ārsta prakses vieta ir ļoti nozīmīga, tādēļ sarunās ar dakteri ceru rast kādu kompromisu, iespējams, samazinot pieņemšanas dienu skaitu vai ko citu,” domā I. Berkulis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iesniegumu par prakses slēgšanu Zeltiņos ar 2023. gada 1. janvāri B. Koševare jau iesniegusi Nacionālajā Veselības dienestā un Veselības inspekcijā. “Domāju, ka nekāds kompromiss ar pašvaldību vairs nav iespējams, jo, lai atvērtu praksi, atkal jāiziet viss garais pārbaudes ceļš,” saka B. Koševare.

Šodien pēc ģimenes ārstes un pašvaldības sarunām kompromiss nav rasts. Zeltiņu pagastā meklēs citu ģimenes ārstu.

“Zeltiņi ir ar bagātu vēsturi ārstniecības jomā, te vienmēr bijuši ārsti, pat slimnīca ir bijusi, liela aptieka,” stāsta Laiva. Izrādās, pie Zeltiņu ģimenes ārsta brauc daudz cilvēku – ne tikai Zeltiņu, bet arī no tuvējiem Kalncempjiem, Ilzenes, vienubrīd arī no Gulbenes novada. “Mēs esam pieraduši, ka ģimenes ārsts ir uz vietas un negribam no tā atteikties,” tā pagasta pārvaldes vadītāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jautājām, vai šī nevarētu kļūt par tendenci, jo daudzviet pagastos ģimenes ārsti rīko izbraukumu pieņemšanas uz vietām reizi nedēļā, kur, uzturēties un izbraukāt kļūs arvien dārgāk, Laiva pieļauj, ka tā varētu būt, jo ģimenes ārstu pieejamība reģionos kopumā neuzlabojas un tagad būs vēl sarežģītāk.

Daktere Koševare Zeltiņos strādā kopš 2021. gada maija, pirms tam bija cita, ilggadīga ģimenes ārste.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.