Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Plāno atbalstu jaunajiem uzņēmējiem

Foto: Pexels
Attēlam ilustratīva nozīme

Alūksnes novada pašvaldība plāno atbalstīt novada jaunos uzņēmējus, izsludinot grantu konkursu. Par atbalsta iespējām deputāti diskutēja Alūksnes novada domes tautsaimniecības komitejas sēdē. Pašvaldības uzņēmējdarbības atbalsta speciāliste Māra Saldābola ierosināja sludināt divu veidu konkursus, bet deputāti atbalstīja tikai vienu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai veicinātu jaunos

M. Saldābolas iecere bija konkursu organizēt uzņēmējdarbības uzsācējiem un jaunajiem uzņēmumiem, paredzot katram uzņēmumam 3000 eiro atbalstu, un esošiem uzņēmējiem, kuru gada apgrozījums nepārsniedz 70 000 eiro, paredzot piešķirt 5000 eiro katram. Abos gadījumos komersantam būtu jāparedz 20% līdzfinansējums, bet pašvaldība piešķirtu 80% finansējuma. “Jaunajiem uzņēmējiem gadā varētu atvēlēt 15 000 eiro, bet esošiem komersantiem – 50 000 eiro. Attiecībā uz uzņēmējdarbības uzsācējiem jeb jaunajiem uzņēmējiem, kas uzsākuši strādāt ne vēlāk par trīs gadiem, konkursa mērķis būtu jaunu uzņēmumu un saimnieciskās darbības veicēju veidošanās novadā, kas balstītos uz vietējiem resursiem, veiktu inovācijas un izmantotu jaunas tehnoloģijas savā uzņēmējdarbībā,” skaidroja M. Saldābola.

Pašvaldībai citi uzdevumi

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Domes priekšsēdētāja vietnieks Dzintars Adlers atgādināja, ka iepriekš rīkoti biznesa ideju konkursi jaunajiem uzņēmējiem, atvēlot ik gadu finansējumu no 10 000 līdz 20 000 eiro. “Šogad šādu finansējumu neparedzējām, jo pēdējos divos gados interese mazinājās. Laikam ejot, daži deputāti ir vērsuši uzmanību, ka vajadzētu atgriezties pie biznesa ideju konkursa, paplašinot kritērijus, lai varētu pieteikties plašāks uzņēmēju loks. Manuprāt, jāsniedz atbalsts tikai jaunajiem uzņēmējiem. Ja paplašinām uzņēmēju loku, jāparedz liels pašvaldības finansējums. Pašvaldībai nav jānodarbojas ar lielu grantu piešķiršanu uzņēmējiem, jo pašvaldības pamatpienākums ir rūpēties par infrastruktūru, pievedceļiem, ūdeni un kanalizāciju, ar ko mēs, teikšu godīgi, joprojām netiekam galā. Mums budžets nav tik liels, lai spētu visiem palīdzēt,” klāstīja Dz. Adlers.

Stutēs jaunos, nevis esošos

Dz. Adlers norādīja, ka uzņēmumiem, kuriem apgrozījums ir 70 000 eiro gadā, 5000 eiro atbalsts nebūs būtisks un nemainīs viņu uzņēmējdarbības situāciju. “Tam ir jābūt kā labam pašvaldības žestam – veicināt uzdrīkstēties jaunajiem dibināt un mēģināt darīt,” pauda Dz. Adlers.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputāts Modris Lazdekalns piekrita Dz. Adlera teiktajam sakot, ka “jāstutē jaunie, nevis esošie”. “Būtu vērts padomāt par lielāka finansējuma piešķiršanu vienam uzņēmējam. Var desmit uzņēmējus atbalstīt pa 3000 eiro, bet var arī atbalstīt trīs iesniedzējus ar 10 000 eiro. 3000 eiro nav liels finansējums, lai sāktu darboties. Jā, tad būtu jāparedz stingrāki noteikumi un vērtēšanas kritēriji. Varbūt neejam uz masu, bet produktivitāti,” rosināja M. Lazdekalns. Dz. Adlers pieļāva, ka būs grūti izvērtēt, kam dot 10 000 eiro un kam nedot nemaz. “Esmu iepriekš piedalījies gandrīz visos konkursos, un idejas ir bijušas viduvējas. Nosakot lielākus kritērijus, ir risks, ka nepiedalīsies nemaz vai arī mēs nevarēsim atbalstīt, jo neatbildīs augstajiem kritējiem,” teica Dz. Adlers.

Kādēļ jāatgriež?

Deputāts Laimonis Sīpols ieteica sadarboties ar Alūksnes lauku partnerību, kas arī piešķir naudu dažādām projektu idejām, tostarp jaunajiem uzņēmējiem. “Nereti partnerībai pietrūkst finansējuma, tādēļ pašvaldība varētu pievienoties arī ar savu. Ir ļoti daudz labu projektu partnerībā, bet nereti tie paliek neīstenoti, jo nepietiek naudas. Varētu vismaz daļēji atbalstīt,” norādīja L. Sīpols. M. Saldābola uzsvēra, ka partnerība projektu konkursus izsludina kārtās un katrā paredz finansējumu tikai noteiktām nozarēm. Pašvaldības konkursā nozaru ierobežojuma nebūtu.

Jaunais konkurss paredzēs arī finansējuma atgriešanu 30% apmērā, ja tomēr uzņēmējs nepilda līguma nosacījumus. L. Sīpols vaicāja, kādēļ neparedz 100% finansējuma atgriešanu neveiksmīgas idejas gadījumā. Dz. Adlers atzina – ar jauno uzņēmēju projektu uzraudzību nav bijis viegli. “Jaunais uzņēmējs riskē, bet ne vienmēr sanāk. Prasām naudu atpakaļ, bet viņam nav ko atgriezt, notiek cīņas un jādomā, vai sniegt tiesā vai ne,” teica Dz. Adlers. M. Lazdekalns piebilda, ka jāvērtē, vai tā ir ļaunprātība vai vienkārši nepaveicas.

Komitejā vienojās uz domes sēdi virzīt variantu, ka pašvaldība finansiāli atbalsta tikai jaunos uzņēmējus.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.