Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Par maldinošu izsaukumu būs jāmaksā dārgāk

Attēlam ilustratīva nozīme

Atbilstoši šā brīža faktiskajām izmaksām apstiprināts jaunais Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) maksas pakalpojumu cenrādis. Tas pamatā attiecas uz iestādēm un uzņēmumiem, kam noteiktās situācijās vajag piesaistīt dienesta medicīniskos resursus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāuzsver, ka cenrādis neattiecas uz dienesta pamatfunkciju sniegt iedzīvotājiem neatliekamo medicīnisko palīdzību veselībai un dzīvībai kritiskās situācijās. Arī turpmāk izsaukumi pie pacientiem, kuriem ir nopietnas veselības problēmas un ir apdraudēta cilvēka dzīvība, ir bez maksas.

Maksas pakalpojumi

Maksas pakalpojumi, ko NMPD sniedz iestādēm un uzņēmumiem, ir, piemēram, mediķu dežūras publiskajos pasākumos (koncertos, sporta sacensībās u.c.), plānveida medicīniskā transportēšana, pirmās palīdzības pasniedzēju apmācības u.c.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Viens no maksas pakalpojumiem ir arī NMPD brigādes izsaukums situācijās, kad nav apdraudēta personas veselība vai dzīvība un medicīniskā palīdzība būtu jāsaņem, vēršoties pie ģimenes ārsta, dežūrārsta vai speciālista poliklīnikā. Ja situācija nav neatliekama, bet persona tomēr uzstāj uz brigādes nosūtīšanu, tad dienests izsaukumu var veikt tikai kā maksas pakalpojumu un tikai tad, ja to pieļauj operatīvā situācija. Diennaktī kā maksas pakalpojums tiek veikti astoņi līdz desmit šādi izsaukumi. Zvanītājs tiek informēts par samaksu jau izsaukuma pieteikšanas laikā, un viņš apstiprina pakalpojuma saņemšanu, savukārt izrakstītais rēķins tiek nosūtīts pa pastu. Saskaņā ar apstiprināto cenrādi par šādu pakalpojumu turpmāk būs jāmaksā 71,62 eiro līdzšinējo 62,20 eiro vietā,” informē NMPD galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Arita Freimane.

Maldinājumu nav daudz

Viņa atzīst – diemžēl var būt situācijas, kad zvanītājs ir apzināti maldinājis vai izjokojis dispečercentru un mediķi notikuma vietā konstatē nepatiesas informācijas sniegšanu. “Piemēram, pa ārkārtas tālruni 113 minētas dzīvību apdraudošas spēcīgas asiņošanas vietā mediķi izsaukumā konstatē, ka cilvēks ar nazi iegriezis pirkstā un nepieciešams vien plāksteris vai arī – mediķi dodas uz bezsamaņu, bet atklājas, ka izsaucējam ir tikai galvassāpes pēc vētrainas ballītes. Arī šādā gadījumā NMPD var izrakstīt maksas pakalpojuma rēķinu par apzinātu ārkārtas dienesta maldināšanu,” saka A. Freimane.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

NMPD Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka atzīst, ka Vidzemes reģionā, tāpat kā arī Alūksnes un Apes novados, nav bieži gadījumi, kad iedzīvotāji nepamatoti izsauc NMPD brigādi. “Pieņemot izsaukumu un jau saprotot, ka šis varētu nebūt NMP izsaukums, dispečers brīdina, bet, izbraucot uz izsaukumu, brigādes mediķi izvērtē konkrēto situāciju un apstākļus. Cilvēkiem ir jābūt atbildīgiem, jākomunicē ar savu ģimenes ārstu un jāārstē slimības laikus, ģimenes ārsta uzraudzībā,” saka S. Bračka.

Atgādinājums

Uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana nekavējoties, ja:

* cilvēks ir bezsamaņā,

* ja neelpo vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi,

* ja ir gūta smaga trauma vai ir stipra, dzīvību apdraudoša asiņošana,

* ja ir pēkšņa, dzīvību apdraudoša saslimšana (pēkšņas sāpes krūtīs, kas var liecināt par infarktu, vienas puses pēkšņs vājums, kas var liecināt par insultu u.c.).

Nakts stundās un brīvdienās ikvienam ir iespēja konsultēties ar mediķiem pa Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.