Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Notiks Zemessardzes lielākās mācības “Zobens 2020”

No 25. līdz 27. septembrim Vidzemē notiks šī gada lielākās Zemessardzes militārās mācības “Zobens 2020”, kuru laikā vērtēs vienību spējas pildīt valsts aizsardzības uzdevumus. Tas būs ikgadējs noslēguma pasākums visiem zemessargiem, kuri gada garumā trenējušies un guvuši iemaņas, lai pēc iespējas labāk būtu sagatavoti savas valsts aizsardzībai. Zemessardzes 31. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Jānis Ritenis laikrakstam skaidro, ka tas būs sava veida pārbaudes vingrinājums, pēc kura norises analizēs nepilnības, lai uzlabotu turpmāko apmācību procesu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Kas ir mācības “Zobens” un kāpēc tās notiek Vidzemē?

– Zemessardzes lauka taktiskais vingrinājums “Zobens 2020” ir Nacionālo bruņoto spēku militāro mācību “Namejs 2020” sastāvdaļa, un tas notiek visos Latvijas reģionos. Vidzemē un Rīgā tas notiek vienlaicīgi no 25. līdz 27. septembrim, savukārt Kurzemē un Latgalē – septembra vidū. Tā kā Vidzeme ir Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes, tostarp 31. kājnieku bataljona, atbildības teritorija, tad mācības notiek tieši tā saucamajā mūsu pašu teritorijā. Ir svarīgi, ka mēs vingrināmies tieši savā atbildības teritorijā, jo tā mēs labāk iepazīstam gan apvidu, gan iedzīvotājus, gan saprotam iespējamos izaicinājumus.

– Cik zemessargu un militārā tehnika tiks iesaistīta mācībās?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

– Tā kā “Zobens 2020” ir šī gada lielākās un nozīmīgākās mācības, iespēju robežās tiks maksimāli iesaistīts militārais personāls un pieejamās tehnikas vienības. Papildus mūsu teritorijā darbosies arī Igaunijas Zemessardzes jeb brīvprātīgās Aizsardzības līgas “Kaitseliit” dalībnieki ar savu tehniku, kuri spēlēs nosacīto “pretinieku”. Šobrīd plānotais mācību dalībnieku kopējais skaits Vidzemē ir ap 1200.

– Kādas aktivitātes mācību ietvaros, kādi kaujas uzdevumi tiks veikti Alūksnes un Apes novados, kurās teritorijās?

– Mācību ietvaros zemessargi un karavīri iepriekš saskaņotās vietās Alūksnes un Apes novadu teritorijās veiks patrulēšanu un reidus, ierīkos slēpņus, patruļbāzes un novērošanas posteņus, kā arī veiks citus mācību scenārijā noteiktos uzdevumus. Katrs karavīrs un zemessargs mācībās uzlabo savas spējas – gan individuālās, gan sadarbību ar savu un citu vienību karavīriem -, lai būtu pēc iespējas profesionālāks un nepieciešamības gadījumā spētu aizstāvēt savu ģimeni, ciemu, novadu, pilsētu, valsti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mācību ietvaros militārās aktivitātes pārsvarā norisināsies Alūksnes novada Alsviķu, Zeltiņu un Ilzenes pagastos, kā arī Apes novada Trapenes, Virešu un Gaujienas pagastu teritorijās.

– Kāda attieksme pret jūsu aktivitātēm ir zemju īpašniekiem, kuru teritorijā norisinās mācības?

– Mēs mācāmies pēc iespējas realitātei pietuvinātos apstākļos, tāpēc trenējamies ārpus poligona – gan mežos, gan apdzīvotās vietās. Pārsvarā visi zemju īpašnieki ir saprotoši un ļauj izmantot savus īpašumus mūsu aktivitātēm. Viņiem arī tiek izskaidrots, ka situācijās, kad tiek radīti materiāli zaudējumi, viss tiks atlīdzināts. Jebkurā gadījumā pēc mācībām visas izmantotās teritorijas tiek sakoptas.

Jāsaprot, ka valsts aizsardzība ir visas sabiedrības kopējā atbildība, tāpēc šādu mācību norise ir ieguvums visiem iedzīvotājiem.

– Kādi ir jūsu izaicinājumi šajās mācībās?

– Kā viens no izaicinājumiem ir iesaistīt maksimāli daudz mūsu bataljona zemessargu, tāpēc mēs novērtējam zemessargu darba devēju sadarbību un attieksmi, ļaujot saviem darbiniekiem – zemessargiem apmeklēt mācības. Šis ir darba devēju ieguldījums valsts visaptverošajā aizsardzībā, kas ir visas sabiedrības kopēja atbildība.

Vēl viens izaicinājums varētu būt īslaicīgā ceļu slēgšana – lai mācību uzdevumi noritētu veiksmīgi un droši, mēs sestdienā, 26. septembrī, uz īsu brīdi ierobežosim ceļu satiksmi. Bet, kā jau minēju, tas būs uz īsu brīdi, un, protams, nekādi nekavēsim operatīvo transportlīdzekļu pārvietošanos. Arī satiksmes autobusus centīsimies neaizkavēt.

– Kā iedzīvotāji var atbalstīt Zemessardzi mācību veiksmīgai norisei?

– Pirmkārt, pateicamies iedzīvotājiem par sapratni mācību norises laikā. Liels paldies arī to zemju īpašniekiem, kuri piekrita, ka mācību laikā viņu īpašumos drīkst darboties un pārvietoties zemessargi un militārā tehnika. Mācībās tiek izmantota tikai mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību.

Šajās mācībās civilie iedzīvotāji netiek iesaistīti, tāpēc viņu palīdzība varētu izpausties, netraucējot pārvietoties un darboties zemessargiem un militārai tehnikai. Īsi pirms mācību sākuma iedzīvotāji, īpaši tie, kuru teritorijās norisināsies aktivitātes, tiks maksimāli informēti, lai nerastos pārpratumi. Gadījumā, ja būs nepieciešama civiliedzīvotāju iesaiste, viņi par to tiks informēti.

– Ko vēl jūs vēlētos piebilst iedzīvotājiem, zemessargiem?

– Iedzīvotājiem iesaku padomāt par iespēju savā brīvajā laikā iesaistīties Zemessardzē, tādā veidā iegūstot militārās zināšanas, jaunus draugus un papildu ienākumus. Pilsoņiem, kuriem ir interese iestāties Zemessardzē, lūgums sazināties ar mums pa tālruni: 26584311.

Zemessardzes 31. kājnieku bataljona kareivis Aigars Ribušs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.