Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Mizgrauzis arī Tempļakalna parkā

Foto: Didzis Bauers

Laikraksta lasītājs jautā, kāpēc Alūksnes Tempļakalna parkā (pie līkā bērza) masveidā nogriezti pilnīgi veseli koki, bez mizgraužiem? Lasītājs uzskata, ka tas darīts apzināti, un pieļauj, ka egles sagatavotas pārdošanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Alūksnes novada pašvaldības aģentūras “Spodra” mežzinis Āris Kreicis norāda – apgalvojums, ka

Tempļakalna parkā (pie līkā bērza) būtu nocirsti masveidā pilnīgi veseli koki ir nepareizs un maldinošs. Viņš atgādina, ka koku ciršanu ārpus meža zemes rūpīgi izvērtē Alūksnes novada pašvaldības apstādījumu aizsardzības komisija četru cilvēku sastāvā. “Skats no malas var būt mānīgs, koka stumbra pirmie divi vai trīs (nosacīti) zaļie nogriežņi vēl nav rādītājs. Šis gads astoņzobu mizgraužu savairošanās rezultātā ir nesis postījumus ne tikai Tempļakalna parkā, bet arī citviet novadā. Pie mizgraužiem labvēlīgiem apstākļiem tie var veikt uzlidojumus kokiem divas reizes gadā – maijā un atkārtoti vēl jūlijā. Pirmos, jeb maija mēneša uzlidojumus kokiem (eglēm) mizgrauži parasti veic stumbra lejasdaļā, tad koks sāk kalst viss vienlaikus. Rudens, jeb jūlija mēneša mizgraužu uzlidojumos parasti cieš koku galotnes, un šis ir tas gadījums, kad kokam nokalst galotne, bet pirmie nogriežņi vēl ir saglābjami (novērtējami kā augstvērtīga koksne),” skaidro Ā. Kreicis.

Viņš norāda, ka jārīkojas saimnieciski. “Jāņem to, ko vēl var paņemt, jo nākamo divu mēnešu laikā koks tāpat pakāpeniski sāks pārvērsties mazvērtīgā koksnē vai pat malkā. Kalstošs koks saglābjams nebūs, ainaviski augstvērtīgāks arī tas nekļūs. Taupīt, lai zaudētu, var katrs pēc saviem ieskatiem, bet šis nav tas gadījums. Sagatavotie kokmateriāli tiks pārdoti izsolē un visiem, kas vēlēsies, būs vienlīdzīgas iespējas tos iegādāties,” norāda Ā. Kreicis.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.