Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Minimālās vecuma pensijas aprēķina bāze būs 136 eiro

Saeima 24. novembra galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par valsts pensijām”, kas nosaka, ka minimālās vecuma pensijas aprēķina bāze būs 136 eiro jeb 25% no ienākumu mediānas, “Alūksniešiem.lv” noskaidroja aģentūrā Leta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ienākumu mediāna ir 544,41 eiro atbilstoši 2018.gada datiem, norādīts likuma izmaiņu anotācijā.

Savukārt personām ar invaliditāti kopš bērnības minimālās vecuma pensijas aprēķina bāze noteikta 163 eiro jeb 30% no ienākumu mediānas. 

Minimālā vecuma pensija par katru apdrošināšanas stāža gadu tiks noteikta, piemērojot vecuma pensijas aprēķina bāzei koeficientu – 1,1, un par katru nākamo gadu, kas pārsniedz vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo apdrošināšanas stāžu, apmēru palielinot par 2% no minimālās vecuma pensijas aprēķina bāzes. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mainoties vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā apdrošināšanas stāža lielumam, minimālās vecuma pensijas apmērs nedrīkstēs būt mazāks par iepriekš noteikto minimālo vecuma pensijas apmēru pie konkrētā apdrošināšanas stāža lieluma, norādīts pieņemto likuma grozījumu anotācijā.

Noteikts, ka III grupas invaliditātes gadījumā invaliditātes pensija tiek noteikta invaliditātes pensijas aprēķina bāzes līmenī, kas ir 136 eiro, bet personām ar invaliditāti kopš bērnības – 163 eiro. Arī I un II grupas invaliditātes pensijas apmērs nedrīkstēs būt mazāks par invaliditātes pensijas aprēķina bāzi, kurai piemērots koeficients 1,6 I grupas invaliditātes gadījumā un 1,4 II grupas invaliditātes gadījumā. 

Arī apgādnieka zaudējuma pensiju minimālo apmēru paredzēts paaugstināt līdz 136 eiro bērniem līdz septiņu gadu vecumam un 163 eiro bērniem no septiņu gadu vecuma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Grozījumi veikti saistībā ar Satversmes tiesas (ST) spriedumiem par garantētajiem minimālajiem ienākumiem iedzīvotājiem, kā ar ST lietvedībā vēl esošām lietām.

Minētie grozījumi ir daļa no 2021.gada budžetu pavadošās likumprojektu pakotnes.

Foto: Pexels.com/Attēlam ilustratīva nozīme

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.