Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Mežus posta mizgrauzis

Alūksnes novada pašvaldības aģentūras “Spodra” mežzinis Āris Kreicis (no labās) un mežziņa palīgs Juris Zaķis apsekoja mizgrauža skartos mežus. Foto: Agita Bērziņa

Alūksnes novada pašvaldībai piederošos mežus ir skāris mizgrauzis. Kā norāda Alūksnes novada pašvaldības aģentūras “Spodra” mežzinis Āris Kreicis – situācija ir kritiska. Ārkārtas domes sēdē deputāti jau deva atļauju trīs cirsmu organizēšanai trīspadsmit meža nogabaliem sporta centra “Mežinieki” teritorijā Jaunalūksnes pagastā, bet tās nav vienīgās vietas, kur mizgrauzis nodarījis būtisku kaitējumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sporta centra “Mežinieku” teritorijā, mežā 38,43 hektāru platībā mizgrauži savas mājas ir atraduši 611 kokā 941,53 kubikmetru apjomā. “Mizgraužu darbības rezultātā ir gāzti arī koki, kas apdraud biatlona trases slēpotājus. Šī nav galējā kubatūra, jo mizgrauža ligzda konstatēta arī vēl divās vietās,” skaidro Ā. Kreicis. 2020. gadā sporta centra “Mežinieki” teritorijā tika veikta bojāto koku ciršana, tomēr pēc diviem gadiem astoņzobu mizgraužu klātbūtne konstatēta atkal. Meža izstrādes darbus plānots uzsākt rudenī un turpināt arī ziemā, tomēr biatlona trases darbu tas neietekmēs. Deputāts Modris Račiks interesējās, kas ar izcirsto meža teritoriju notiks pēc tam. Ā. Kreicis skaidroja, ka vietās, kur veidosies teritorijas bez kokiem, plānots stādīt jaunus kokus.

Viskritiskākā situācija izveidojusies Alūksnes novada pašvaldības nekustamajā īpašumā “Pleskavas iela 4”, jeb iedzīvotājiem atpazīstamā teritorija kā “Siseņu priedes”. “Ja sākumā likās, ka nepieciešama mizgraužu bojāto koku ciršana septiņi hektāru platībā, tad, izstaigājot visu nekustamo īpašumu vēl pēc dažām dienām, nācās secināt, ka mizgrauža skartā platība ir krietni lielāka. Jārīkojas ir saimnieciski un, piemēram, teritorijā gar Pils ielu līdztekus mizgraužu bojāto koku ciršanai būtu nepieciešama arī meža dzīvnieku bojātās paaugas novākšana. Tas veicinātu jaunu kociņu ieaudzēšanu. Nākotni vecajām eglēm tur neredzu. Nav koku kopuma vai koku grupu ko varētu atstāt. Egles visā teritorijā ir pārāk vecas un nespēj cīnīties pret mizgraužu uzbrukumiem. Ar katru dienu var redzēt, ka egles paliek arvien vājākas. Ā. Kreicis prognozē, ka “Siseņu priedēs” ainavisku, mežam līdzvērtīgu teritoriju izdosies izveidot vien aptuveni četru hektāru lielā platībā aiz “Saullēkta dārza”. “Lai cik skumji tas arī nebūtu, tas ir vienīgais risinājums,” piebilda viņš.

Arī deputāts Artūrs Dukulis atzina, ka situācija ir nopietna. Mizgrauzis skāris mežus ne tikai Alūksnē, bet visā Latvijā. “Tā ir epidēmija, kas pamatā izplatās egļu mežos. Pašiem jāizlemj – gaidīt kamēr egle pārvēršas par sauskaltušu koksni, kam vērtība ir maza, vai mēģināt pārdod kā baļķi, kam vēl ir vērtība. Ja kavēsimies, koku vērtību pazaudēsim,” rosināja A. Dukulis. Ā. Kreicis papildināja, ka mizgrauzis skāris ne tikai pilsētas teritoriju, mizgraužu ligzdas ir konstatētas arī Alsviķu un Pededzes pagastos.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

  1. Kāpēc Alūksnes tempļa kalna parkā (pie līkā bērza) masveidā nogriezti pilnīgi veseli koki, bez mizgraužiem? Acīmredzot, egles sagatavotas pārdošanai

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.