Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

“Latvijas valsts meži”: Aug pieprasījums pēc meža stādiem

Pieprasījums pēc meža stādiem palielinās, aģentūrai LETA atzina AS “Latvijas valsts meži” (LVM) pārstāvis Tomass Kotovičs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto:pixabay.com

Viņš atzīmēja, ka LVM kokaudzētavās izaudzēto un realizēto stādu apmērs ir pieaudzis no nepilniem 12 miljoniem stādu 2000.gadā līdz 56,3 miljoniem 2019.gadā. Pieprasījums pēc meža stādiem palielinās, jo aizvien vairāk meža īpašnieku izvēlas atjaunot mežus, kā arī, pieprasījuma pieaugumu veicina privāto mežu īpašumu konsolidācija un meža apsaimniekošanas kooperatīvu veidošanās.

Kotovičs akcentēja, ka, izvērtējot stādu tirgus perspektīvas Latvijā, LVM padome ir akceptējusi investīciju projektu un devusi uzdevumu palielināt LVM kokaudzētavu ražošanas jaudas līdz 68 miljoniem stādu gadā. Šī uzdevuma sasniegšanai LVM Podiņu kokaudzētavas, Lubānas novadā, jauda šogad palielināta no desmit miljoniem līdz 12,5 miljoniem stādu, bet Kalsnavas pagastā ir sākti jaunas kokaudzētavas “Mežvidi” izveide.

Plānots, ka pirmos stādus jaunajā kokaudzētavā sāks audzēt 2021.gadā. Sākotnējā kokaudzētavas “Mežvidi” jauda plānota 12,5 miljoni egļu un priežu ietvarstādu gadā, bet nākotnē stādaudzētavas jaudu plānots palielināt līdz 15 miljoniem stādu gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“LVM sēklas un stādi” direktors Guntis Grandāns minēja, ka LVM kokaudzētavu stādi tiek realizēti gan LVM apsaimniekoto mežaudžu atjaunošanai, gan citu mežu apsaimniekotājiem Latvijā. 2019.gadā realizēto mežu stādu skaits privāto mežu apsaimniekotāju vajadzībām sasniedza 15,9 miljonus, tāpat atbilstoši ilgtermiņa sadarbības līgumiem pērn 13,9 miljoni stādu nodrošināti ārvalstu pircējiem.

Arī Zemkopības ministrijas (ZM) Meža resursu un medību nodaļas vadītāja Rita Benta norādīja, ka pieprasījums pēc meža stādiem aug, un īpaši tas vērojams no privāto mežu īpašnieku puses, kas varētu būt skaidrojams arī ar meža īpašnieku zināšanu palielināšanos par meža apsaimniekošanu.

Meža resursu un medību nodaļas vadītāja piebilda, ka meža atjaunošanas vai ieaudzēšanas darbi ir jāplāno vienlaikus ar cirtes īstenošanu. Tostarp līgumi par stādāmā materiāla iegādi ir jāslēdz vismaz divus gadus pirms meža atjaunošanas darbu veikšanas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.