Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kur varēs pabūt Atvērtajās dienās laukos? Dodamies uz Ati un Aizsargājamo ainavu apvidu “Veclaicene”!

Nedēļas nogale laukos ir lieliska izvēle, lai atpūstos no pilsētas ikdienas spriedzes. Nav nekā līdzīga Alūksnes apkārtnes laukiem, kur baudāma Latvijas simboliskā ainava ar lielpauguriem, Kornetu – Peļļu ezeru virkni, daudzveidīgiem mežiem un līkumotiem lauku ceļiem. Tomēr lauki nav tikai daba – tie nozīmē arī viesmīlīgus cilvēkus, unikālu kultūru un mūsdienīgu saimniekošanu, kura balstīta senās tradīcijās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

12. jūnijā akcijas “Atvērtās dienas laukos 2021” ietvaros interesentiem savas durvis ar īpašiem piedāvājumiem savas durvis vērs deviņi Alūksnes novada lauku sētu un kultūrvietu saimnieki.

“Lai ikviens varētu apmeklēt vairākus akcijas pieturas punktus un vienlaikus atliktu laiks izbaudīt Aizsargājamo ainavu apvidu “Veclaicene”, dodoties kādā no septiņiem apvidus velo maršrutiem vai uzkāpjot skatu torņos, akcijas dalībnieki piedāvā vairākus tematisko pasākumu norises laikus. Savukārt, lai ikviens apmeklējums būtu īpašs un drošs, viesiem pasākumiem jāpiesakās iepriekš,” vēsta Alūksnes novada Tūrisma informācijas speciāliste Linda Kļaviņa.

Dabiskas un neskartas ainavas baudīšana ir viens no galvenajiem iemesliem, lai dotos uz laukiem. Tematisks akcijas piedāvājums ir pārgājiens Raipala ezera dabas takā kopā ar novadpētnieci Maiju Bleiferti, kurā pa ceļam vēroto dabas skaistumu papildinās Mišu Medus muzeja un daļēji saglabājušos Laknu dzirnavu apmeklējums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Veclaicenes puses reljefainā ainava diktē savus saimniekošanas noteikumus, cilvēku čaklum šeit apvienojas ar radošumu. Savdabīgus rokdarbus gatavo rokdarbu darbnīcā “Aguce”, saimniecībā noderīgas cibiņas un citas praktiskas lietas no koka gatavo amatnieks Jānis Vīksne, bet gardu mājas sieru sien un lauku gudrības pārzin “Āru” māju saimniece. Lauku sestdienas vakari nav iedomājami bez pirts, tamdēļ visas dienas garumā pie pirts meistares Astras Plukšas varēs saņemt sauso pērieni un izzināt pirts procedūru noslēpumus.

Unikālu lokālās kultūras pieredzi mijiedarbojoties ar vietējiem cilvēkiem varēs gūt radošuma rezidencē Ziemeru muižā, Latvijas augstākajā baznīcā virs jūras līmeņa – Opekalna baznīcā un kādā no trim muzejiem – Jaunlaicenes muižas muzejā, Mišu medus muzejā un Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā (11. – 13. jūnijā), kur caur stāstiem un praktisku darbošanos iepazīt vietējo saimniekošanas tradīcijas.

Lauki aizrauj un izraisa velmi uzkavēties ilgāk. Lai pagarinātu lauku brīvdienas, izbaudītu gaišās pirmsjāņu naktis un mostos ar putnu dziesmām nakšņot var tuvākajās viesu mājās un namiņos. Vairāk informācijas par naktsmājām atradīsiet www.veclaicene.lv un www.visitaluksne.lv .

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāpiebilst, ka “Atvērtās dienas laukos” ir lauku apceļošanas un iepazīšanas pasākums, kur jau astoto gadu organizē Lauku tūrisma asociācija “Lauku ceļotājs”. Pasākuma mērķis ir popularizēt laukus, laukos audzētus, ražotus, gatavotus produktus un sniegtos pakalpojumus, kā arī ieinteresēt iedzīvotājus iepazīt lauku dzīvi, nobaudīt lauku labumus, atrast saimniecības, no kurām iegādāties saimnieku audzētus un ražotus produktus, kā arī izbaudīt aktivitātes un sajūtas, ko var piedzīvot laukos.

Piedzīvo laukus!

11., 12.jūnijs

Izzini Vidzemes lauku sētu!
Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejs
Apmeklējiet brīvdabas Vidzemes sētu, kas ļaus ielūkoties mūsu senču pagātnē, savukārt mazākajiem apmeklētājiem būs liels pārsteigums par to, kā reiz ir būts, dzīvots un saimniekots. V. Ķirpa Ates muzejā Kalncempjos senajā latviešu zemnieka sētā ir 11 dažādas ēkas – Pūnīte, Smēde, Rija u.c. – šie ir tikai daži no senajiem vārdiem, kas bieži vien bija dzirdami lauku sētās.

12. jūnijs

Piemirstās cibiņas
“Pauguri” (GPS 57.600061, 26.934858), saimnieks Jānis Vīksne 26027823
Saimniecības durvis atvērtas visas dienas garumā. Plkst. 10:00 un 14:00 īpaša ekskursija saimniecībā kopā ar saimnieku un cibiņas virpošanas paraugdemonstrējumi. Atjautīgākajam viesim – cibiņa dāvanā. Iespēja iegādāties amatnieka darbus. Ieeja pasākumā par ziedojumiem.

Štrunts par medu, ka tik bites
“Mišas” (GPS 57.580671, 26.991174), Mišu medus muzejs, saimnieks Artis Krasts 26699005
11:00 un 15:00 saimnieka vadītas ekskursijas muzejā, kur var iepazīt biškopības tradīcijas un medus vākšanai nepieciešamo inventāru no dažādiem laikiem, kā arī uzzināt par bišu indi un daudz citu interesantu faktu par bitēm.

Sausais pēriens
Upītes (GPS 57.555774, 26.906127), saimniece – pirtniece Astra Plukša 26302291
Iepriekš piesakoties tikšanās ar pirtnieci visas diena garumā (11:00-18:00), lai izzinātu pirts procedūru noslēpumus un saņemtu sauso pērienu. Ieeja par ziedojumu

Savdabīgo rokdarbu diena
Aguce (GPS 57.571865, 26.965244), rokdarbniece Agija Pauģe 22413373
Iepriekš piesakoties visas dienas garumā savdabīgo rokdarbu darbnīcas apmeklējums ar saimnieces vadītu ekskursiju. Katram akcijas laikā iegādātam rokdarbam klāt saimnieces sarūpēta dāvana. Ieeja par ziedojumu

Pārgājiens kopā ar novadpētnieci Maiju Bleiferti
Raipala ezera dabas taka (GPS 57.5897, 269497), Maija Bleiferte 29347398
Pulksten 12:00 – Izzinošs pārgājiens ar gidu pa Dabas taku ar sākumpunktu Veclaicenes vēstures krātuvē un pieturas punktu Mišu medus muzejā. (Pārgājiena ilgums 3 – 4stundas, maršruta veikšanai nepieciešami piemēroti apvidus apavi) Bezmaksas pasākums.

Opekalna nams
Opekalna evaņģēliski luteriskā baznīca (GPS 57.55064, 26.91895), Santa Pilskalne, telefona numurs 28388894.
Virs jūras līmeņa augstāk esošās baznīca Latvijas atvērta ikviena apmeklētājam no plkst. 9:00 līdz 20:00. Ekskursija pa baznīcu gida pavadībā, plkst. 12:00 un 14:00.
Ieejas maksa – ziedojums

Malēnieša pasaules duȓs līdz kājai vaļā!
Jaunlaicenes muižas muzejs (GPS 57.527408, 26.870994), Sandra Jankovska, telefona numurs 29356277.
No 9:00 – 17:30 muzejā varēs apskatīt trīs izstādes par malēniešiem, viņu darbiem un nedarbiem, spēlēties ar malēniešu vārdiem, vāveres tīšanu u.c. Akcijas piedāvājums par simbolisku samaksu.

Cita realitāte
Ziemera muiža (GPS 57.534418, 27.065603), Egija Silāre: 29327853
Piedāvājam pabūt citā realitātē, ko sniedz baronu fon Volfu veidotā Ziemeru muižas kultūrvēsturiskā un šī brīža saimnieku radītā mākslinieciskā gaisotne. Ekskursija pa Ziemeru muižas kungu nama iekštelpām ar pārģērbšanos, sarunas pie tējas vai kafijas baudot muižas kūku ar mājas saimniekiem. Pasākuma ilgums apm 1 stundu. Ekskursiju sākuma laiki – pulksten 11, 14, 17. Lūgums iepriekš pieteikties uz izvēlēto ekskursijas laiku un uzzināt par dalības maksu pa tālruni 29327853 vai rakstot uz egijasilare@inbox.lv.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.