Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kas jāņem vērā, ja īpašumā ārpus meža nepieciešams griezt kokus

Foto: Freepik

Sācies pavasaris, kad viens no aktuālajiem darbiem jebkuram nekustamā īpašuma saimniekam ir sava īpašuma sakopšana. Nereti, kopjot īpašumu, rodas nepieciešamība pēc atsevišķu vai bīstamu koku griešanas, to zaru nozāģēšanas, tādēļ Alūksnes novada pašvaldība atgādina, ka ne visur un ne pie visiem kokiem drīkst ķerties klāt ar zāģi bez koku ciršanas atļaujas, ziņo Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ikvienam jāņem vērā, ka koku ciršanu ārpus meža regulē Ministru kabineta noteikumi Nr.309 “Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža”.
Tie nosaka, ka koku ciršanas atļauja jāpieprasa, ja vēlas nogriezt koku, kura stumbra caurmērs sasniedzis vismaz 20 cm un kurš aug:

·       pilsētas vai ciema teritorijā,

·       kultūras pieminekļu zonā un tās aizsargjoslā,

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

·       parkā,

·       kapsētā,

·       alejā (arī tad, ja tā atrodas ceļu zemes nodalījuma joslā),

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

·       gar valsts un pašvaldību ceļiem,

·       virszemes ūdensobjektu aizsargjoslā, izņemot mākslīga ūdensobjekta aizsargjoslā;

·       pašvaldības teritorijas attīstības plānošanas dokumentos noteiktajā ainaviski vērtīgajā teritorijā,

·       kad koks 1,3 metru augstumā no sakņu kakla sasniedzis tik lielu apkārtmēru, kāds noteikts minēto Ministru kabineta noteikumu pielikumā, un ir liels koks vai potenciāls dižkoks (piemēram, kļava, apse, liepa un osis – 2,1 m, ozols, goba, vīksna – 2,4 m).

E. Aploka norāda, lai pārliecinātos, vai koks, kuru plānots nogriezt, neatrodas kultūras pieminekļu zonā, tās aizsargjoslā vai pašvaldības teritorijas attīstības plānošanas dokumentos noteiktajā ainaviski vērtīgajā teritorijā, nepieciešams ielūkoties Alūksnes novada teritorijas plānojumā, kas atrodams pašvaldības mājas lapā www.aluksne.lv sadaļā Pašvaldība/Dokumenti/Teritorijas plānojums.

Lai veiktu savā īpašumā augošu koka vainaga kopšanu, zaru nozāģēšanu, pašvaldības atļauja nav nepieciešama.

Jāņem vērā, ka no 15. aprīļa līdz 30. jūnijam (putnu ligzdošanas periodā) koku griešana pilsētas un ciemu teritorijās ir aizliegta, izņemot gadījumus, kad koks ir bīstams vai pašvaldība koka ciršanu atzinusi par neatliekamu.

Koku ciršanas atļauja nav nepieciešama:

·       kokiem, kuru stumbra caurmērs ir mazāks par 20 cm,

·       augļu kokiem,

·       kokiem ārpus pilsētas teritorijas, kur, saskaņā ar normatīvajiem aktiem par aizsargjoslām, meliorāciju, autoceļiem un dzelzceļiem, koku audzēšana ir aizliegta, kā arī Aizsargjoslu likuma 61. pantā minētiem kokiem,

·       bīstamiem kokiem, kuri apdraud infrastruktūras darbību, cilvēka veselību, dzīvību vai īpašumu. Šajā gadījumā gan ir svarīgi pirms griešanas veikt situācijas fotofiksāciju un informēt pašvaldību.

Alūksnes novadā atbildīgā institūcija koku ciršanas jautājumos ir pašvaldības Apstādījumu aizsardzības komisija. Neskaidrību gadījumos ikviens aicināts sazināties ar komisijas priekšsēdētāju, pašvaldības ainavu arhitekti Andu Klints (e-pasts anda.klints@aluksne.lv, tālrunis 22028275).

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.