Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kā pareizi – advente vai advents?

Foto: pixabay.com

Četras nedēļas līdz Ziemassvētkiem saucam par adventes laiku. Taču dažādos avotos adventes vārdu lieto gan vīriešu, gan sieviešu dzimtēs, raksta gan ar lielo, gan mazo sākumburtu. Kā pareizi, lūdzām skaidrojumu Latviešu valodas aģentūrā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aģentūrā skaidro, ka dažādos avotos vārds lietots dažādi. Tā, piemēram, “Svešvārdu vārdnīcā” dotas abas formas – gan advente, gan advents, “Latviešu valodas pareizrakstības un pareizrunas vārdnīcā” minēta vienīgi forma advente. Savukārt baznīcā, piemēram, Evaņģēliski luteriskās baznīcas un Romas katoļu baznīcas tradīcijā, pārsvarā tiek lietota forma Advents, turklāt rakstībā ar lielo sākumburtu.

LZA Terminoloģijas komisija iesaka lietot sieviešu dzimtes formu advente, sniedzot šādu pamatojumu: “..runa ir par Ziemassvētku Notikuma atnākšanas gaidīšanas laiku un aizguvuma pamatā ir procesa nosaukums “atnākšana”, kas latīniski ir “adventus”. Latīņu valodā adventus ir vīriešu dzimtes forma, turpretī latviešu valodā procesu nosaukumi ir sieviešu dzimtes vārdi: atnākšana, gaidīšana, svētīšana. Tāpēc ir adventes laiks un adventes svētdienas, kad iededzam svecītes.”

Konkrētās adventes svētdienas saucamas Pirmā advente, Otrā advente, Trešā advente, Ceturtā advente. Ja vārdu advente lieto vispārīgā nozīmē, tas rakstāms ar mazo sākumburtu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.