Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Izsola mizgraužu skartās cirsmas

Foto: MKPC arhīvs

Alūksnes novada pašvaldības dome nolēmusi atsavināt cirsmas trīs vietās – Muižas parka teritorijā un divas sanitārās cirtes Jaunalūksnes pagastā. Visu trīs cirsmu atsavināšanai pašvaldības Īpašumu atsavināšanas komisija organizēja novērtēšanu, izstrādāja izsoles noteikumus un pagājušajā nedēļā jau rīkoja izsoli cirsmām Jaunalūksnes pagastā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mizgrauži bojā parka kokus

Pašvaldības Apstādījumu aizsardzības komisija apsekojusi Muižas parku un konstatējusi, ka visā tā teritorijā apjomīgus skuju koku bojājumus radījuši egļu astoņzobu mizgrauži. To invāzijas rezultātā daļēji vai pilnībā nokaltuši jau vairāk nekā 70 koki. Mizgrauža tālākās izplatības ierobežošanai Alūksnes novada pašvaldības dome aprīļa domes sēdē nolēma pārdot kokus izsolē 23,9824 ha lielā platībā, kur pārdodamais koku apjoms cirsmā ir 185,52 m³. “Koku ciršana notiks teritorijā, kas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, tādēļ nepieciešams atzinums no Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes. Pārvalde savu atzinumu jau sniegusi un neiebilst daļēji vai pilnībā nokaltušo astoņzobu mizgraužu un bojāto koku ciršanai,” domes sēdē klātesošajiem paskaidroja pašvaldības aģentūras “Spodra” mežzinis Āris Kreicis.

Slazdus nedrīkst izmantot

Līdzīga situācija izveidojusies arī Jaunalūksnes pagastā, kur “Spodra” konstatējusi astoņzobu mizgraužu invadētus kokus. Tādēļ pašvaldības dome nolēma atsavināt arī tur Alūksnes novada pašvaldībai piederošos divus īpašumus – vienu cirsmu 1,9 ha lielā platībā, kur pārdodamais koku apjoms cirsmā ir 617,63 m³, un otru – 1,17 ha lielā platībā, ar pārdodamo koku apjomu cirsmā 367,0 m³, pārdodot tās izsolē.

Domes sēdē deputāts Verners Kalējs vēlējās zināt, kādas būs izciršanai paredzētās valdošās koku sugas, un bija bažīgs – vai izcirst šos mizgraužu skartos kokus jau nevajadzēja savlaicīgāk. Valdošā koku suga ir egle, paskaidroja Ā. Kreicis. Deputāte Līga Langrate jautāja, vai Alūksnes novada pašvaldība pielieto arī kādu mehānisku mizgraužu ierobežošanu. A. Kreicis norādīja, ka feromonu slazdus astoņzobu mizgraužu iznīcināšanai drīkst izmantot tikai un vienīgi Valsts mežu dienests, tādēļ pašvaldībai nav iespēju ierobežot mizgraužu invāziju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāveic līdz 24. jūnijam

Pašvaldības dome pieņēma lēmumu cirsmas atsavināt, uzdodot Alūksnes novada pašvaldības Īpašumu atsavināšanas komisijai organizēt cirsmu novērtēšanu, izstrādāt izsoles noteikumus un rīkot izsoles. Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde norādījusi, ka, lai apturētu mizgraužu izplatību, Muižas parkā invazīvo koku izciršana jāveic nekavējoties, jau līdz 24. jūnijam. Šai cirsmai izsole vēl nav notikusi, bet atbildīgās amatpersonas norāda, ka ar darbiem noteikti iekļausies paredzētajā termiņā.

Savukārt izsole cirsmām Jaunalūksnes pagastā jau notikusi, kur tiesības kokus izgriezt ieguva uzņēmējs.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.