Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Godinās Viktoru Ķirpu

Muzeja dibinātājs Viktors Ķirps ar sievu Mirdzu, 20. gadsimta astoņdesmitie gadi
Foto: no muzeja krājuma

Gunita Paleja: “Viņš ar savu vienkāršību un sirsnību paliek sirdī uz mūžu.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Svētdien, 26. maijā, Kalncempju pagasta Ates muzeja dibinātājam un veidotājam Viktoram Ķirpam apritētu 95 gadi. Rosīgā novadnieka atcerei notiks piemiņas pasākums“ Tu spēku no zemes un ozoliem smēlies…”.

V. Ķirps dzimis 1929. gada 26. maijā (miris – 2002. gada 11. decembrī) Ilzenes pagasta “Riekstiņu” mājās. Ar savu aktīvo darbību viņš iemantoja iedzīvotāju cieņu un autoritāti. V. Ķirps vadīja Dabas un pieminekļu aizsardzības biedrības pirmorganizāciju Kalncempjos. Viņu visu mūžu nodarbināja doma, kā saglabāt pagātnes notikumus cilvēku atmiņā, tādēļ 1985. gada 21. jūlijā atklāja Viktora Ķirpa Ates muzeju – tas ir stāsts, kas aizņēmis ievērojamu vietu viņa mūžā. V. Ķirpa personības pamatā bija godīgums un apbrīnojamas organizatora spējas.

Gods veidot filmu

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šajā dienā notiks vairāki pasākumi – pulksten 14.00 Ilzenes pagasta “Riekstiņos” piemiņas brīdis; 15.00 Zeltiņu kapos – ziedu nolikšana un sveču nolikšana V. Ķirpa atdusas vietā; 15.30 Viktora Ķirpa Ates muzejā piemiņas pēcpusdiena pie tējas tases – 2002. gadā veidotās filmas “Tu izsēji Latvijas zemē graudus no pelavām tīrus” demonstrēšana. Pasākumu vadīs Ilona Riekstiņa, muzicēs Jānis Krevics.

Filmas, ko varēs redzēt, scenārija autore ir Gunita Paleja, tehniskais izpildījums pieder Ojāram Rusakovam. “Filmas veidošanai mani toreiz uzrunāja Alūksnes novada muzejs. Man tas bija liels gods un liela atbildība – veidot filmu par tādu lielu cilvēku. Paldies Ilonai Riekstiņai par balss tekstiem! Filmā ir ielikta sirds un dvēsele,” uzsver G. Paleja un stāsta, ka filmā attēlots absolūti viss – sākot no Viktora Ķirpa bērnības, skolas gaitām, līdz muzeja tapšanas procesam. Visam pa vidu ir mīlestība pret savu ģimeni – sievu Mirdzu, bērniem. “Manā skatījumā, Viktors ir cilvēks, kuru aizmirst vienkārši nav iespējams. Viņš ar savu vienkāršību un sirsnību paliek sirdī uz mūžu. Vislielākā vērtība, ko viņš mums atstājis, ir Ates muzejs. Taču ne tikai, Viktors katram cilvēkam, kurš viņu pazina, kaut ko iemācījis. Cilvēks var būt ļoti dāsns, labestīgs un vienkāršs. Tajā vienkāršumā arī ir galvenā cilvēciskā būtība,” vērtē G. Paleja. Alūksnes novada Kultūras centra kultūras darba speciāliste Marina Ramane uzsver – Viktors atstājis ievērojamas pēdas – tās jāprot saglabāt un godā turēt, aicinot uz piemiņas pasākumiem.

Lāsma Kaupuža, Viktora Ķirpa Ates muzeja “Vidzemes lauku sēta” vadītāja:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ates muzeja pirmsākumi ir 1985. gada jūlijā, kad izcils vadītājs, ārkārtīgi enerģisks, godīgs un apbrīnojami strādīgs vīrs, Viktors Ķirps, atklāja Kalncempju ciema sabiedrisko novadpētniecības muzeju Ates ūdensdzirnavās, teikdams: “Lai mūsu ciema iedzīvotāji prastu cienīt un saglabāt saviem bērniem un bērnu bērniem savas tautas vēsturi, ir svarīgi zināt sava novada pagātni, kultūru, saglabāt izcilu, kā arī vienkāršu, godīgu un darbīgu cilvēku piemiņu, kuri aiz sevis atstāj pieminekli – savu darbu.” Un tā jau 39 gadus un joprojām Viktora Ķirpa Ates muzejs darbojas ar tieši tādu pašu mērķi – saglabāt un rādīt priekšmetus, darba rīkus, lauku sētas 13 ēkas, senos darbus, nozīmīgās jubilejās joprojām arī atceramies un pieminam novadniekus. Tāpat ar plašu vērienu tiek turpināti 1986. gadā Viktora Ķirpa aizsāktie “Pļaujas svētki” un organizēti pasākumi bērniem un pieaugušajiem, neaizmirstot muzeja pamatvērtības, unikalitāti un seno latviešu, darba darītāju, tradīcijas. Viktors Ķirps, kopā ar tā laika vietējiem iedzīvotājiem, ir izveidojis un atstājis neizsakāmi skaistu un unikālu vietu. Lai arī pēc Viktora nāves muzeja vadītājas vairākkārt mainījušās, svarīgākais ir tas, ka viss iesāktais tiek turpināts un papildināts.”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.