Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Garšu ceļojums apkārt pasaulei no bānīša stacijas Alūksnē

Alūksnes stacijas ēka pašlaik piedzīvo atdzimšanu – uzņēmēji Irita Tīlane – Pakalniņa un Andris Pakalniņš tur drīzumā atvērs burgeru kafejnīcu “TVAIKS x OGLE”, savukārt Alūksnes novada pašvaldība ēkā veic atjaunošanas darbus. Par pašvaldības finansējumu 61 000 eiro apmērā SIA “Ozolmājas” līdz jūnijam būs pabeiguši ēkas atjaunošanas darbus un ierīkojuši tajā arī labierīcības, kas vēsturiski tur nav bijušas. Ēkā pārvelk elektroinstalāciju, ierīko ūdens un kanalizācijas pieslēgumus, to pieslēdz pilsētas centrālajai siltumapgādes sistēmai. “Mums nebūs smalks restorāns vai vienkārša ēdnīca, bet kultūrvieta, kur visos gadalaikos labi pavadīt laiku. Mūsu kafejnīcā labi jutīsies gan jaunieši, gan tie, kuriem pāri 40, gan ģimenes ar bērniem. Tur valdīs brīva atmosfēra, kur pavadīt laiku kopā ar draugiem,” saka uzņēmēji (attēlā).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Alūksnes novada pašvaldības projektu vadītāja Sanita Adlere uzsver – pašvaldība par savu finansējumu atjauno ēku, pēc tam tajā telpas nomās uzņēmējs un aprīkos tās ar savām iekārtām. SIA “TVAIKS x OGLE” telpu nomas līgums ar pašvaldību noslēgts uz 12 gadiem.
“Ļoti labi, ka ēkai uzreiz pēc remonta būs arī pielietojums. Kad gatavojām būvprojektu, idejas par to, kas tur varētu atrasties, bija dažādas, piemēram, amatnieku māja vai kas cits, un skaidrības nebija. Prieks, ka uzņēmēji paši izrādīja interesi un nāca ar savu ideju – tā ir papildu pievienotā vērtība šai ēkai. Tā būs uzņēmēju izlolota vietiņa Alūksnē. Ja tūrists būs nokļuvis šajā pilsētas vietā, kas ir attālāk no centra, ļoti jauki, ka varēs iemalkot kafiju vai tēju, cienāties ar burgeriem, uzkodām. Omulīgāk būs arī tiem, kuri atbrauks ar bānīti un uzkavēsies stacijas teritorijā,” saka S. Adlere. 

Mūsdienīgs industriālais kvartāls
Ir patīkami vērot, kā pamazām šajā pilsētas vietā mūsdienīgi attīstās Alūksnes stacijas industriālais kvartāls. Pirms pusotra gada pašvaldība atjaunoja stacijas šķūņa ēku un ierīkoja tur interaktīvu ekspozīciju par bānīti un dzelzceļu, tad remontēja piegulošās ielas, ierīkoja stāvlaukumu. SIA “JM Grupa” atjaunoja vēsturisko Igauņu biedrības ēku, ierīkojot viesnīcu. Tagad pašvaldība atjauno stacijas ēku, savukārt nākotnē jau citiem uzņēmējiem ir vēl jaunas idejas attīstībai, bet pašvaldībai –    atbalsts mazajiem uzņēmējiem.
“Iepriekš stacijas rajons līdzinājās Maskavas rajonam Rīgā. Sakārtota pilsētvide veicina kulturālu attieksmi. Ieguldījumi atmaksājas – cilvēki tagad labprāt šo teritoriju apmeklē un tur uzturas,”  gandarīta S. Adlere.
Jāpiebilst, ka vasarā par Valsts akciju sabiedrības “Latvijas dzelzceļš” finansējumu 19 000 eiro apmērā atjaunos arī bānīša sliedes Alūksnes stacijas rajonā.

Lepojas ar Alūksni
Uzņēmēji, kuri Alūksnes stacijas ēkā iekārto kafejnīcu, ir alūksniete Irita Tīlane – Pakalniņa un rīdzinieks Andris Pakalniņš. Savulaik Irita pārcēlās uz dzīvi Rīgā, kur apguva modes dizainu, vēlāk nodibināta ģimene. Trīs gadus ģimene dzīvojusi Itālijā, pirms dažiem gadiem atgriezās Rīgā, lai meita varētu uzsākt skolas gaitas Latvijā. Tomēr jau līdz šim visas vasaras pavadījuši Alūksnē, bet līdz ar kafejnīcas iekārtošanu arī pašlaik dzīvo Alūksnē.
“Pilsēta acīmredzami mainās, un tas mūs iedvesmo, arī mēs gribam tajā piedalīties, mēs ar to lepojamies, stāstām draugiem. Viņi brīnās ieraugot un saka: “Nebijām iedomājušies, ka Alūksnē ir tik labi!”. Joprojām daudziem šķiet, ka Alūksne ir tik tālu no Rīgas, kaut kur Latgalē un – jo tālāk, jo mazāk attīstības, bet, kad ierauga savām acīm, ir patīkami pārsteigti,” novērojuši uzņēmēji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kafejnīca krīzes laikā
Viņi atzīst – neraugoties uz ārkārtējo situāciju valstī, “TVAIKAM  x OGLEI” šis projekts nācis tiešām īstajā laikā. “Vīrusa pandēmijas dēļ mūsu meitai mācības 3. klasē notiek attālināti, arī tas nerada grūtības uzturēties Alūksnē, varam būt līdzās kafejnīcas remontdarbos, kas ir ļoti svarīgi. Andris ir video grafikas mākslinieks un uzņēmējs TV reklāmas ražošanas jomā un šobrīd arī strādā attālināti. Dzīve mazpilsētā ir labākais, kas bērnam var būt,” saka Irita un uzsver, ka ir īsta alūksniete. “Ir sasniegts vecums, kad saproti: vajag kaut ko darīt savā dzimtajā pilsētā. Visu brīvo laiku mēs ar ģimeni pavadām Alūksnē, tādēļ radās ideja – veidot vietu, kur satikties ar draugiem, kur ir brīva atmosfēra, ar kuru padižoties Rīgas draugiem un izcelt to, cik Alūksnē ir skaisti un forši,” viņa saka.
Abi uzsver – Alūksne pēdējos gados ir ļoti attīstījusies un turpina to darīt. “Mums ļoti patīk pastaigāties pa Pilssalu, Muižas un Tempļa-kalna parkiem. Tas ir garš pastaigu maršruts, un galvenais, ka tas neapnīk!” viņi saka.

Brīva atmosfēra
Ik pa laikam domājuši, ka gribētos savu kafejnīcu. Iritai ļoti patīk gatavot un uzņemt viesus. Pēdējos gadus viņa strādājusi mārketingā un zīmolvedībā vairākos Rīgas restorānos – tur gūta pieredze un vērtīgi novērojumi, kas bija labs grūdiens nebaidīties arī sākt pašiem. “Mums ar Andri patīk jauni izaicinājumi – šis ir viens no tiem,” saka Irita. Interesantais nosaukums “TVAIKS x OGLE” radies, abiem ar katamarānu pērn vasarā braucot Alūksnes ezerā ap Pilssalu. “Bānīti un staciju vajadzēja sasaistīt – tā arī tas radās. Alūksnē ir daudz kafejnīcu un esam pārliecināti, ka katrs apmeklētājs atradīs savu vietu. Alūksnē, tāpat kā Rīgā, ir cilvēku daļa, kas neiet uz saviesīgām vietām un vakarus vada mājās, tādēļ vēl jo vairāk gribam radīt vietu, kur socializēties ikvienam. Patiesībā rīdzinieki arvien biežāk meklē iespējas izbraukt no Rīgas, būt dabā,” saka Andris.

Amatalus un tematiskās uzkodas
Kafejnīca “TVAIKS x OGLE” nebūs tikai ēdināšanas iestāde, bet jauna kultūrvieta Alūksnē. “Rīkosim sarunu un mūzikas vakarus, pasākumus bērniem. Dienās, kad kursēs lokomotīve “Ferdinands”, veidosim īpašāku kafejnīcas piedāvājumu, atjaunojot sajūtu, ka mirklis, kad stacijā pienāk vilciens, ir kaut kas īpašs, un līdztekus radīsim arī jaunas tradīcijas. Gribam popularizēt šo unikālo šaursliežu dzelzceļu Gulbene – Alūksne, kas saglabājies līdz mūsdienām.
Piedāvāsim vairāku veidu burgerus, kam arī maizītes cepsim paši uz vietas kafejnīcā. Būs arī tematiskās uzkodas ar dažādu ceļojumu noskaņām un savu stāstu: no Alūksnes stacijas varēs aizceļot garšas sajūtās uz dažādām pasaules valstīm, uzkodās baudot dažādas eksotiskas garšas no Itālijas, Taizemes, Indijas, Meksikas u.tml. Tirgosim dažādu veidu amatalu jeb “craft beer”, kā arī Alūksnē ražotu alu “Alūksnes alus”, kas arī būs jaunums. Maltīti varēs baudīt arī ārā uz terases un pie galdiņiem uz perona,” viņi aizrautīgi stāsta.
“TVAIKS x OGLE” Alūksnē ienesīs arī jauninājumus – apmeklētāju informēšanas sistēmu ar peidžeriem. “Apmeklētājs veiks pasūtījumu un saņems ierīci, ar kuru kabatā varēs pastaigāties pa tuvāko apkārtni vai apmeklēt muzeju. Kad pasūtījums būs gatavs, viņš ierīcē saņems signālu un varēs nākt pēc sava burgera,” saka Irita.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piesaista Eiropas
finansējumu
Pērn rudenī SIA “TVAIKS x OGLE” uzrakstīja savu pirmo projektu, iesniedzot Alūksnes lauku partnerībai, lai piesaistītu Eiropas fondu līdzfinansējumu LEADER programmā no Lauku atbalsta dienesta par sabiedrībai nozīmīgiem pakalpojumiem. Projektu atbalstīja, piešķirot līdzfinansējumu kafejnīcas iekārtu iegādei 70 procentu apmērā no attiecināmām izmaksām, kas veido  23 170 eiro, attiecīgi 30 procenti un kafejnīcas iekārtošanas izmaksas ir pašu finansējums. Uzņēmēji to vērtē kā ļoti nozīmīgu atbalstu.
“Tā ir unikāla iespēja, ja kāds palīdz piepildīt tavu vīziju, tādēļ Eiropas fondu līdzekļus noteikti ir vērts mēģināt apgūt. Projektā mums bija sava iecere ļoti detalizēti jāapraksta, jāparedz potenciālā apmeklētāju plūsma, ienākumi un izdevumi, kas nebija viegli, toties tagad mums ir skaidrs plāns visam. Pirms laika bijām sociālajos tīklos ievietojuši sludinājumu, ka meklējam darbinieku jaunajai kafejnīcai – atsaucība bija ļoti liela, par ko prieks, jo iepriekš bijām dzirdējuši viedokli, ka Alūksnē būs grūti atrast darbiniekus. “Covid-19” ir ieviesis savas korekcijas, tādēļ pašlaik vēl nezinām, kad varēsim kafejnīcu atvērt, bet par to informācija noteikti sekos,” saka Irita un Andris.

“Stacijas komūna”
Uzņēmēji ļoti atzinīgi vērtē sadarbību ar Alūksnes novada pašvaldību. “Sākotnēji mums bija noskatīta cita ēka burgeru kafejnīcai. Vērsāmies pēc padoma pašvaldībā – mums pat prātā neienāca, ka Alūksnes stacijas ēka ir brīva un varētu mūs gaidīt. Apskatījām to un abiem uzreiz bija skaidrs – jā, tā būs īstā vieta! Alūksnē ir ļoti laba pašvaldība ar spēcīgu, skaistu vīziju par pilsētas nākotni, kas saredz kopainu un mērķtiecīgi sasniedz iecerēto.
Prieks, ka stacijas kvartālā mums līdzās ir kaimiņi: restaurētais bānīša stacijas šķūnis ar unikālo ekspozīciju, viesnīca “Bahnhofs”, top mūsu kafejnīca “TVAIKS x OGLE” – būsim kā “stacijas komūna”, kas kopīgi var daudz ko organizēt un cits citu atbalstīt. Esam atvērti sadarbībai ar alūksniešiem, kuri vēlas darīt, veidojot domubiedru grupu, lai enerģija būtu vēl lielāka un varētu kopā veidot kaut ko foršu,” rosina Irita.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.