Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Drīzumā ražošanā plānots laist Latvijā radītus ātros siekalu Covid-19 testus

Foto: LSM.lv

Drīzumā ražošanā plānots laist Latvijā radītus ātros siekalu Covid-19 testus, kuru validācijas procesu Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskajā institūtā (PSKUS) iecerēts noslēgt līdz šā gada beigām, “Alūksniešiem.lv” noskaidroja aģentūrā Leta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zinātniskā institūta laboratorijas ārsts Aigars Reinis norāda, ka tā dēvētais ātrais tests tiek izstrādāts jau sešus mēnešus. Ja Covid-19 pandēmijas tagadējie testi darbojas, identificējot vīrusa ribonukleīnskābes jeb RNS, tad ātrās diagnostikas tests darbojas pēc cita principa un ļaus saīsināt rezultāta noteikšanas laiku.

“Šajā gadījumā tiek meklēti virsmas antigēns. Speciāli marķieri, molekulas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, kas ir pietiekoši specifiski atpazīšanai un līdz ar to viņu atradne ļaus secināt – ir vīruss materiālā vai nav,” stāstīja Reinis.

Precīzu laiku, kad varētu noslēgties validācijas process jeb veiktas visa veida pārbaudes, Reinis nevarēja nosaukt. Taču izstrādājamā testa precizitāte rāda ļoti labus rezultātus. “Mēs varam runāt par ap 90% precizitāti,” saka ārsts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tests darbojas, siekalu paraugu sajaucot ar īpašu marķieri. Pēc tam ar pipeti paredzēts šķidruma lāsi iepilināt speciālā trauciņa padziļinājumā. Tas arī būs daudz ērtāk un mazāk nepatīkami kā tagadējā testēšana, jo ir stipri vieglāk siekalas iespļaut trauciņām nekā ļaut, lai ar tamponu kociņu ņem materiālu – izbāž to cauri degunam uz pašu aizdeguni, norāda ārsts.

Paredzams, ka atbilde būs skaidra jau 15 līdz 30 minūšu laikā. Divas līnijas nozīmēs pozitīvu testu, paraugā ir atrasts vīruss, viena līnija negatīvs tests, vīrusa nav. Savukārt, ja līniju nebūs vispār, tad tests būs jāveic atkārtoti.

Profesors, PSKUS internās medicīnas klīnikas vadītājs Valdis Pīrāgs norāda uz milzu laika ieguvumu, ko sniegs jaunie, ātrie Covid-19 testi. Pašlaik notiek siekalu testu validācijas jeb apstiprināšanas process.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Skaidrs, ka mūsu slimnīca ir tikai izmēģinājumu bāze šīm jaunajām tehnoloģijām. Apgādāsim, tiklīdz būs komercpartneri, jo paši jau neko neražosim,” saka PSKUS internās medicīnas klīnikas vadītājs.

Profesors norāda, ja viss ritēs kā iecerēts, tad jau pēc četriem mēnešiem ātros siekalu testus varēs sākt ražot. Uzņēmēju interese par tiem esot jau tagad, taču ražošanu nedrīkst uzsākt pirms klīnisko pārbaužu veikšanas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.