Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Diskutē par svētku pabalstu kāzu jubilejās

23. septembra dome sēde/ Loreta Jargane

23. septembra Alūksnes novada domes sēdē plašas diskusijas raisīja svētku pabalsta piešķiršana zelta un dimanta kāzu jubilejās.

Zelta un Dimanta kāzās
Svētku pabalsts Zelta kāzu un Dimanta kāzu jubilejās ir Alūksnes novada pašvaldības brīvprātīga iniciatīva ar mērķi sniegt materiālu atbalstu laulātajiem tradicionāli nozīmīgās kāzu jubilejās – Zelta kāzu jubilejā laulātajiem, kuri nodzīvojuši laulībā 50 gadus, un Dimanta kāzu jubilejā laulātajiem, kuri nodzīvojuši laulībā 60 gadus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lēmuma projektā paredzēts, ka svētku pabalstu piešķir vienu reizi tiem laulātajiem, kuri savu pamata dzīvesvietu ir deklarējuši Alūksnes novadā ne mazāk kā gadu līdz Zelta kāzu un Dimanta kāzu jubilejas datumam – Zelta kāzu jubilejā tā apmērs ir 50 eiro, “Dimanta kāzu” jubilejā – 100 eiro.

Domes sēdē izskanēja deputāta Artūra Grīnberga priekšlikums, ka pabalstu nepieciešams palielināt līdz 80 procentiem no minimālās algas apjoma Dimanta kāzām un par 50 procentiem Zelta kāzām. Papildinot šo ierosinājumu, Arturs Dukulis norādīja: “Uzskatu, ka 50 eiro šādās nozīmīgās jubilejās ir ņirgāšanās. Cik tad mums šādu ilggadīgu laulību ir? Arī es ierosinu, lai šīs summas būtu līdzvērtīgas minimālās algas apmēram.”


Iesākumam labi

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputāte Līga Langrate vaicāja, vai ir aprēķināts, cik lielu ietekmi tas atstātu uz budžetu, un kur paredzēts ņemt līdzekļus, ja summas tiktu palielinātas. “Iesākumam šī iniciatīva ir ļoti laba, protams, ja būs iespējas, mēs summu palielināsim,” viņa teica, piebilstot, ka pašreizējo summu apmērā gada griezumā svētku pabalsti kopumā sastādītu aptuveni 25 000 eiro.
Deputāts Laimonis Sīpols piebilda: “Mēs maksājam prēmijas un lielas naudas balvas – tam nauda atrodas. Bet, ja gribam parādīt labo gribu, piešķiram vien 50 eiro cilvēkiem, kuri tik ilgus gadus bijuši kopā.”

L. Langrate arī norādīja, ka ilgus gadus šie cilvēki, stiprās ģimenes bija piemirstas, un tagad tas ir vismaz pirmais solis šādu jubileju akcentēšanā. “Tās var būt arī svinīgas vakariņas divatā,” teica L. Langrate. Arī deputāts Modris Lazdekalns piebilda: “Nevajadzētu lepoties ar to, ko neesam izdarījuši iepriekš. Rodas jautājums, cik mums šādu pāru bijuši iepriekšējos gados?”

Novadā nav psihologa

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Alūksnes novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Inga Ozoliņa uzsvēra, ka ir prieks par jau iesākto darbu, piemēram, materiālo atbalstu jaundzimušajiem. Tomēr iniciatīva kāzu jubilejās būs kā nozīmīgs žests, akcentējot atbalstu stiprajām ģimenēm. “Pēc iedzīvotāju reģistrā esošās informācijas 50 gadu kāzu jubileju Alūksnes novadā varētu svinēt tie, kuri savu laulību reģistrējuši 1971. gadā. Optimistiskākais skaits varētu būt tuvu 50 pāriem. Aicinu atbalstīt ģimenes, kas nodzīvojušas laulībā tik cieņpilnu gadskaitli,” rosināja I. Ozoliņa.

Deputāte Maruta Kauliņa gan norādīja, ka laime nav naudā. “Ģimenēm, laulībām pašlaik īpaši nozīmīgs būtu psiholoģiskais atbalsts. Ir ļoti daudz šķirto laulību, vardarbības ģimenēs, ko nes līdzi pandēmijas laiks. Vairāk jādomā tieši par psihologa pieejamību novadā mūsu ģimenēm,” uzsvēra M. Kauliņa.

Atbalsta esošo iniciatīvu
Pārtraucot diskusijas, domes priekšsēdētājs Dzintars Adlers norādīja, ka pietiekami daudziem pensionāriem un cilvēkiem novadā ir nepieciešams atbalsts, uzsverot, ka iniciatīva nav pielīdzināma sociālajam pabalstam. Domes balsojumā priekšlikums par pabalsta palielināšanu ilggadīgajām laulībām netika atbalstīts, savukārt lēmuma projekts atbalstīts vienbalsīgi. Tas paredz – lai saņemtu svētku pabalstu, vienam no laulātajiem sešu mēnešu laikā no kāzu jubilejas datuma Alūksnes novada Dzimtsarakstu nodaļā jāiesniedz iesniegums un laulības apliecības kopija vai informācija par laulības faktu no Fizisko personu reģistra. Svētku pabalstu izmaksā skaidrā naudā vai pārskaita personas norādītajā kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.