Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Atkal aicina Muzeju nakts

Sestdien, 14. maijā atkal klātienē notiks Starptautiskā akcija “Muzeju nakts Latvijā”. Tās ietvaros dažādas norises gaidāmas arī Alūksnes un Smiltenes novados.Šogad Muzeju naktij nav vienotas devīzes vai tēmas, akcijas saturs ir katra dalībnieka brīva izvēle. Tādēļ muzeji stāstīs par to, kas katram ir visnozīmīgākais, visinteresantākais un saistošākais.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Prezentēs jauno arheoloģijas ekspedīciju

Alūksnes muzejā centrālais notikums būs jaunās arheoloģijas ekspozīcijas “Livonijas ordeņa pils Alūksnē (Marienburgā). Zemē apraktā sāls” prezentācijas pasākums, stāsta Alūksnes muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem speciāliste Linda Apšusala. Tajā uzaicināts piedalīties arī Viesturs Āboliņš, kurš pastāstīs par viduslaiku spēlēm un muzejā jau vadījis radošo meistarklasi projektā “Alūksnes viduslaiku spēles un rotaļlietas”. Vakara gaitā ārā pie pils viņa vadībā varēs spēlēt dambreti, “Dzirnavas”, domino un citas viduslaiku spēles. Arheoloģijas ekspozīcijā varēs darboties ar replikām, kas izgatavotas izstādes ietvaros.Ikviens interesents varēs piedalīties aktivitātē “Muzeja detektīvs”, meklējot attēlu fragmentus, dažādus priekšmetus ekspozīcijās, lai pēc ilgāka laika atkal atnākot uz muzeju, uzkavētos tajā mazliet ilgāk un iedziļinātos piedāvātajā saturā. Savukārt izstādē “Novadnieki iedvesmo” varēs risināt krustvārdu mīklu, lai tuvāk iepazītu novadniekus – māksliniekus vecmeistarus un viņu darbus.Pils mūzikas salonā muzicēs Alūksnes Mūzikas skolas audzēkņi un ar šo koncertu atklās akciju “Apceļo Latvijas pilis un muižas 2022”, kurā piedalīsies arī Alūksnes muzejs.Pils vasaras sezonas izstāžu zālē “Tornītis” no 14. maija būs skatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” darbu izstāde “Rakstu raksti. Krāsas un prieks”.Tos, kuri Muzeju naktī dosies uz Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzeju, kā allaž gaida plašs piedāvājums, jo teritorija ir plaša un katrā vietā paredzēta kāda aktivitāte.Kā stāsta muzeja vadītāja Janita Šolina, jaunums muzejā ir Beļavas tautas nama mākslas studijas “Krāsu prieks” izstāde “Kurš kuram draugs”, kurā gleznās attēloti dažādi dzīvnieki. Tā muzejā skatāma no 10. maija. Studija piedāvās arī radošo darbnīcu. Būs arī vaska sveču gatavošanas darbnīca, kas gan būs par maksu, un mākslinieces Rudītes Liepiņas radošā darbnīca. Būs iespēja apskatīt ekspozīciju “Vidzemes lauku sēta”. Kā ik gadu, notiks arī foto orientēšanās lauku sētā, un ik reizi apmeklētājiem tiek piedāvāts kas citādāks, meklējot muzeja krājuma priekšmetus dažādos rakursos, kas izvietoti dažādās ēkās. Tādēļ šī aktivitāte ir īpaši gaidīta.

Izstāde par modi Opekalna draudzē

Jaunlaicenes Muižas muzejā interesenti varēs apskatīt muzeja jauno izstādi “Kā smuki esam, tā smuki esam”, kas stāsta par modi Opekalna draudzē 20. gadsimtā. Tajā apskatāmi tērpi no muzeja krājuma. “Mums ir, ko rādīt, tādēļ jau arī domāts muzeja krājums,” saka muzeja vadītāja Sandra Jankovska.Kā allaž apmeklētājiem piedāvās dažādas aktivitātes. Varēs apgūt senus skaitāmpantus un pēc tam tos “atskaitīt” Baronesei, lai parādītu, ko viņi iemācījušies. “Iesim rotaļās, atbrīvosimies no valgiem, ķersim peles, mēģināsim ar atslēgu trāpīt slēdzenē, meklēsim noslēpto, pildīsim olas, bēgsim, kad ķers, lasīsim čiekurus,” stāsta S. Jankovska, un ir skaidrs, ka Jaunlaicenes Muižas muzejā gaidāma aizraujoša Muzeju nakts.

Ļausies šaursliežu dzelzceļa stacijas valdzinājumam

Pēc divu gadu pārtraukuma, 14. maijā no pulksten 19 līdz pat pusnaktij notiks starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” pasākums Alūksnes Bānīša stacijā, Jāņkalna ielā 52, Alūksnē, lai ļautos šaursliežu dzelzceļa stacijas valdzinājumam un novērtētu mums apkārt esošās vērtības.Alūksnes tūrisma informācijas centra vadītājas vietniece Dace Bumbiere Augule vakaru iesākt aicina pulksten 19.25, piedzīvojot priecīgo satraukumu sagaidot vakara vilcienu. Visa vakara garumā varēs apmeklēt ekspozīciju vēsturiskajā bagāžas šķūni, kurā izzināt Gulbenes Alūksnes dzelzceļa līnijā esošo 10 staciju stāstus, piedalīties radošā darbnīcā “Piešķir naktij krāsu!”, kura tapusi sadarbībā ar mākslinieci Elīnu Salaku un pārbaudīt acīgumu orientēšanās spēlē “Stacijas kvartāls zem lupas”, kuras laikā būs jāatrod daudz dažādi ar dzelzceļu saistīti elementi, kuriem ikdienā dažkārt nepievēršam uzmanību.Vakaram īpašu noskaņu piešķirs ģitārista Riharda Krilova akustiskais koncerts pulksten 21, bet dzelzceļu stacijai piestāvošo gastronomisko piedzīvojumu nodrošinās ceļojumu garšu burgernīca “Tvaiks x Ogle” vēsturiskajā stacijas ēkā.Muzeju nakts aktivitātes norisināsies arī Bejas, Veclaicenes un Zeltiņu bibliotēkā. Par tām plašāka informācija “Muzeju nakts 2022” afišā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

MUZEJU NAKTS ALŪKSNES NOVADĀ
2022.gada 14. maijā
BEJAS BIBLIOTĒKĀ “Daba dziedē, daba veldzē”
14.00 – 17.00

 • Vēstures krātuves apskate;
 • Dabīgās kosmētikas radošā darbnīca ar Lidiju Steberi “Pasmaržo. Pagaršo. Baudi”.
  VECLAICENES BIBLIOTĒKĀ “Ciemos pie ciemiem”
  10.00 – 14.00
 • Tematisks pārgājiens. Apceļosim vēsturiskos skrajciemus abpus Rīgas – Pleskavas šosejai pie Bārdaskroga. Sākums 10.00 Kornetos. Plānotais pārgājiena garums 12 kilometri, ko veiksim ar kājām, pārsvarā ejot pa meža ceļiem un laukiem.
  Pieteikšanās līdz 12. maijam (ieskaitot) zvanot: 29347398 (Maija).
  ZELTIŅU BIBLIOTĒKĀ “Mode un stils Zeltiņos”
  14.00 – 18.00
 • Vēstures krātuves apskate;
 • Tērpu un foto izstādes “Mode un stils Zeltiņos” atklāšana. Šuvējas Veltas Balodes 90 gadu jubilejas darbi un atmiņu stāsti.
  KALNCEMPJU PAGASTS VIKTORA ĶIRPA ATES MUZEJĀ
  “Viss mainās, bet nekas nezūd!” (Ovidijs) 19.00 – 23.00
 • Ekspozīcijas “Vidzemes lauku sēta” apskate;
 • Foto orientēšanās lauku sētā;
 • Izstāde “Kurš kuram draugs”;
 • Beļavas tautas nama mākslas studijas “Krāsu prieks” radošā darbnīca “Krāsainie draugi”;
 • Natālijas Kaktiņas vaska sveču darbnīca (dalības maksa – 1,50 eiro);
 • Mākslinieces Rudītes Liepiņas radošā darbnīca;
 • Spēles – Domino, “Desas” un Jenga brīvdabā;
 • Atvērto durvju diena krātuvē.
  JAUNLAICENES MUIŽAS MUZEJĀ “Viens, divi, trīs – un tu esi brīvs!”
  19.00 – 23.00 Apgūsim senus skaitāmpantus un ar to palīdzību sadalīsim lomas rotaļās. Pasākuma laikā atbrīvosimies no valgiem, ķersim peles, mēģināsim ar atslēgu trāpīt slēdzenē, meklēsim noslēpto, pildīsim olas, bēgsim, kad ķers, lasīsim čiekurus;
  19.00 – 24.00 Jaunās izstādes par modi Opekalna draudzē 20. gadsimtā “Kā smuki esam, tā smuki esam” apskate.
  ALŪKSNES MUZEJĀ “Zemē apraktā sāls” 17.30 Arheoloģijas ekspozīcijas “Livonijas ordeņa pils Alūksnē (Marienburgā). Zemē apraktā sāls” prezentācijas pasākums (Alūksnes muzejā 2. stāvā); 19.00 – 20.00 Atklājot akciju “Apceļo Latvijas pilis un muižas 2022”, pils mūzikas salonos muzicēs Alūksnes mūzikas skolas audzēkņi; 19.00 – 21.00 Dažādas viduslaiku galda un veiklības spēles (aktivitātes muzeja pagalmā); 19.00 – 24.00 Muzeja izstāžu un ekspozīciju apmeklējums. Aktivitāte “Muzeja detektīvs” –
  uzdevumi ar dažādiem pavedieniem.
  ALŪKSNES BĀNĪŠA STACIJĀ
  19.00 – 24.00 Ekspozīcijas apmeklējums, radošā darbnīca “Piešķir naktij krāsu”, orientēšanās spēle “Stacijas kvartāls zem lupas”’; 19.25 vilciena sagaidīšana; 21.00 Riharda Krilova akustiskais koncerts.

SMILTENES NOVADĀ
JĀZEPA VĪTOLA MEMORIĀLAJĀ MUZEJĀ “ANNIŅAS” “No putekļiem ārā, no dūmiem!”
21.00 Filmu vakars terasēs pie muzeja filmu vakars – dokumentāla spēle “Mana pasaule. Parīze, Londona, Berlīne, Roma”. Dokumentāla filma “Jāzeps Vītols”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.