Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Apē pētīs ūdens kvalitāti

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs Apē projekta ietvaros izvietos ūdens kvalitātes monitoringa staciju. Aprīļa domes sēdē Apes novada domes deputāti lēma par zemes vienības Kalna ielā 14A daļas nodošanu bezatlīdzības lietošanā centram.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apes novada domes Teritorijas attīstības nodaļas vadītājs Jurijs Ronimoiss norāda, ka Apē šis ir nebijis gadījums un iepriekš Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs novērojumu punktu nav veidojis. “Bija atbraukuši pārstāvji no šī dienesta, apstaigāja un apskatīja iespējamās vietas un izvēlējās šo vietu ar domu, ka varēs ērti piekļūt, piebraucot no Kalna ielas, un nevienam netraucēs. Dabā tas izskatīties tā, ka viņi ieurbs četrus urbumus noteiktos dziļumos un izvietos analīžu ņemšanas vietas, kas ļaus novērot ūdens tīrību. Būsim priecīgi, ja mums te kaut ko pieskata, un cerēsim, ka ar tiem ūdeņiem viss būs kārtībā,” skaidro J. Ronimoiss.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un metroloģijas centrā noskaidrojām, ka centrs attīstīs valsts pazemes ūdeņu monitoringu staciju tīklu visā Latvijā, lai atbilstoši Ūdens apsaimniekošanas likumam un Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvām katrā pazemes ūdensobjektā ierīkotu reprezentatīvas monitoringa stacijas pazemes ūdeņu līmeņu un ķīmiskās kvalitātes novērtēšanai, izstrādātu ūdeņu stāvokļa monitoringa programmas un upju baseinu apsaimniekošanas plānus, analizētu ūdeņu aizsardzību pret piesārņojumu un pasliktināšanos, tai skaitā nosakot vērtības nitrītiem, kopējam fosforam un fosfātiem.

“Paplašinātais valsts pazemes ūdeņu monitoringa tīkls pilnveidos pazemes ūdeņu līmeņu un ķīmiskās kvalitātes novērtējumu PŪO (PŪO – nacionāla līmeņa pazemes ūdeņu apsaimniekošanas vienība) līmenī, tai skaitā ar Lietuvu un Igauniju kopīgajos pārrobežu PŪO. Pēc projekta ieviešanas informācija par pazemes ūdeņu līmeņiem un ķīmiskā sastāva novērojumiem būs publiski pieejama. Esošā Valsts pazemes ūdeņu monitoringa tīkla pilnveidošanai plānots ierīkot papildu monitoringa stacijas tajos PŪO, kur pašlaik tās nav vispār vai to skaits ir nepietiekams,” skaidro centra sabiedrisko attiecību speciāliste Sanita Pelēķe.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopskaitā paredzēts ierīkot 75 jaunus novērojumu urbumus. Pašlaik papildu urbumu ierīkošanu pazemes ūdeņu novērojumu veikšanai saskaņo 18 pašvaldību teritorijās. Alūksnes novadā šāds urbums nav paredzēts.

“Potenciālās pazemes ūdeņu monitoringa staciju vietas tiek izvēlētas, ņemot vērā esošā monitoringa tīkla reprezentivitāti attiecīgajā PŪO, nevis ņemot vērā administratīvo robežu iedalījumu. Apes novada Apes pilsētas teritorijā plānots ierīkot vienu pārrobežu monitoringa staciju ar urbumiem dažādos dziļumos, kas galvenokārt raksturotu Arukilas – Amatas ūdens horizontu kompleksu un ļautu uzlabot monitoringa tīkla reprezentivitāti PŪO A8 robežās,” norāda S. Pelēķe.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.