Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Alūksnes novada nākamā gada budžeta projektā paredzēts ieņēmumu samazinājums par 10,29%

Nākamgad Alūksnes novada pašvaldības budžeta projektā paredzēts ieņēmumu samazinājums par 10,29% jeb 1 135 806 eiro, aģentūru Leta, informējusi pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Pexels.com/ Attēlam ilustratīva nozīme

Alūksnes novada pašvaldības budžets pēc vērtētajiem ieņēmumiem nākamajā gadā tiek prognozēts 2017.-2018.gada līmenī, taču ļoti ievērojami pieaugs izdevumu apjoms, kas došot pamatīgu triecienu pašvaldības uzņemtajam attīstības tempam un pakalpojumu nodrošināšanai iedzīvotājiem.

Alūksnes novada pašvaldības vērtētie ieņēmumi kopā ar dotāciju no Pašvaldību finanšu un izlīdzināšanas fonda samazināsies par 6,4%, salīdzinot ar 2020.gadu. Taču pašvaldības 2021.gada ieņēmumu prognoze samazināsies vēl par 3,89%, jo netiek prognozēta iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu pārpilde šī gada nogalē. Tātad kopā pašvaldības ieņēmumi samazināsies par 10,29% jeb 1 135 806 eiro, skaidroja pašvaldības pārstāve.

Aprēķinot kopējo Alūksnes novada pašvaldības 2021.gada prognozēto ieņēmumu samazinājumu un izdevumu palielinājumu, tas sasniegs 1 671 138 eiro jeb 12,71%, salīdzinot ar 2020.gadu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

E. Aploka norāda, ka pašvaldību budžeta ieņēmumu kritums lielā mērā ir saistīts ar valdības lēmumu samazināt pašvaldību ieņēmumu daļu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa par labu valsts budžetam – līdzšinējo 80% vietā pašvaldības turpmāk saņems 75%. Tā vietā valdība sola, ka būs pieejams papildu Eiropas Savienības fondu līdzekļu finansējums pašvaldību ieguldījumiem, piebilda Aploka.

Pašvaldības budžeta izdevumu pieaugums 2021.gadā saistīts ar vairākiem valdības lēmumiem. Lielākais nepieciešamo papildu līdzekļu pieaugums ir minimālās algas palielinājuma nodrošināšanai pašvaldības iestādēs strādājošajiem.

Valdības pieņemto lēmumu dēļ, pašvaldības 2021.gada budžetā papildu nepieciešami līdzekļi minimālās darba algas palielināšanai ir 337 692 eiro, garantētā minimālā ienākuma pabalsta un mājokļa pabalsta palielināšanai – 70 000 eiro, pašvaldības domes vēlēšanu norises organizēšanai – 57 813 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmsskolas izglītības iestāžu “Cālis” un “Mazputniņš” vadītāju atalgojumam nepieciešami 32 895 eiro, jo no šā gada septembra tās ir izslēgtas no speciālo izglītības iestāžu reģistra, kā rezultātā vadītāju atalgojumu vairs nefinansē no valsts budžeta līdzekļiem. No pašvaldības budžeta finansēto pedagogu darba algas palielināšanai būs nepieciešami 31 025 eiro.

Bijušo pagastu priekšsēdētāju pensijas un divu minimālo darba algu starpības segšanai ir nepieciešami 8907 eiro.

Pašvaldībā norādīja, ka 2021.gadā vairāk naudas būs nepieciešams arī tiem Alūksnes novada pašvaldības pabalstiem, kas ir piesaistīti minimālajai darba algai un pieaugs līdz ar minimālās algas pieaugumu, piemēram, bērna piedzimšanas pabalstam, vairākiem sociālās palīdzības pabalstiem.

Alūksnes novada pašvaldības izpilddirektore Janīna Čugunova komentēja, ka valdības lēmumu un neieklausīšanās pašvaldību viedoklī dēļ pašvaldībai nāksies atteikties no daudzām svarīgām novada attīstības iecerēm, vairākām pašvaldības iepriekš īstenotām brīvprātīgām iniciatīvām, ko īstenoja līdz šim, kā arī iestādēm būs jāveic iekšēja optimizācija. 

“Pašvaldība novembrī pieņēma lēmumu, ar kuru darba algas 2021.gadā saglabāsies šī gada līmenī, izņemot mazāk atalgotos amatus. Valdības lēmums par minimālās algas palielinājumu līdz 500 eiro, protams, ir apsveicams, taču ar to nonākam situācijā, kad izlīdzināsies algu līmenis tiem, kas saņem minimālo algu, un tiem, kam tā ir tikai nedaudz lielāka,” sacīja izpilddirektore. 

Viņa norādīja, ka pašvaldība nevarēs palielināt atlīdzību tiem iestāžu darbiniekiem, kuriem atlīdzība būs mazliet lielāka par minimālo, bet atbildības un pienākumu apjoms lielāks. Tas var novest pie situācijas, ka šie cilvēki vairs negribēs strādāt par tādu atalgojumu.

Pašvaldības nākamā gada budžetā nebūs iespējams pagastu pārvaldēm piešķirt plānotos līdzekļus pagastu infrastruktūras un vides kvalitātes paaugstināšanai. Lēmumu par to, ka plānotos 220 000 eiro ir jāpārceļ uz 2022.gadu, dome pieņēma jau novembra sēdē.

Nākamgad netiks piešķirts finansiālais atbalsts sporta sasniegumu veicināšanai, nebūs naudas balvām par izciliem sasniegumiem sportā un kultūrā, pašvaldības kultūras un kultūrizglītības iestādēm netiks piešķirts finansējums projektu konkursam, novada amatierkolektīvi nevarēs saņemt pašvaldības atbalstu kolektīvu tērpu darināšanai un iegādei.

Pašvaldības budžetā 2021.gadā nebūs līdzekļu, lai finansētu sabiedrisko organizāciju sabiedrībai nozīmīgu projektu īstenošanu, norādīja pašvaldībā.

Varēs īstenot tikai Eiropas Savienības struktūrfondu projektus un projektus, kas atbalstīti Covid-19 krīzes ietekmes samazināšanas programmās.

Pašvaldības iestādēm nākamā gada budžets jāplāno par vismaz 10% mazāks nekā 2020.gadā, līdz ar to daudzām no tām būs jāpārskata izdevumi un jāveic optimizācija. Jau novembrī vairākas pašvaldības iestādes, pārskatot savus amatu sarakstus un to noslodzes, optimizācijas un budžeta resursu taupības nolūkā lūdza likvidēt atsevišķus amatus vai mazināt to slodzes, skaidroja Čugunova.

Darbinieku slimošanas un atvaļinājumu laikā, izvērtējot situāciju, vai nu attiecīgais darbinieks netiks aizvietots vispār, līdz ar to var kavēties kādu pakalpojumu sniegšana, vai arī aizvietotājs nesaņems par to samaksu.

Iestādes nevarēs iegādāties pamatlīdzekļus un inventāru, bet remontdarbus varēs veikt tikai saimnieciskā kārtā pašu spēkiem.

Izpilddirektore brīdināja, ka, iespējams, būs jāpieņem arī citi lēmumi. Jau pašlaik budžeta resursu ekonomijas nolūkā atsevišķās vietās pilsētā nakts laikā nolemts izslēgt vai samazināt apgaismojumu un arī pagastu pārvaldes ir aicinātas izvērtēt iespēju samazināt tēriņus ielu apgaismojumam.

Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks, Tautsaimniecības komitejas vadītājs Dzintars Adlers (JV) atzina, ka diemžēl pašlaik nepiepildās solījumi, ka Covid-19 izraisītās ekonomikas krīzes mazināšanai būs pieejams liels līdzekļu apjoms daudzās atbalsta programmās. 

“Vietējie būvniecības uzņēmumi brīdina, ka pēc decembra tiem vairs nebūs darba. Pašvaldībai ir augstas gatavības pakāpes projekti, kas saistīti ar uzņēmējdarbības veicināšanu, izglītību, kurus varētu īstenot, taču valdība kavē naudas laišanu apgrozībā. Tā ir ekonomikas apzināta bremzēšana,” sacīja Adlers.

Alūksnes novada domes deputāti nākamā gada pašvaldības budžetu plāno pieņemt 2021.gada janvārī.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.