Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

133 Alūksnes ēku stāsti apkopoti grāmatā

Valsts svētkos Alūksnes muzejs izdevis grāmatu “Alūksnes ēku stāsti,” kurā apkopoti 133 ēku stāsti, kas ir nozīmīgas liecības par dažādu laiku, varu un cilvēku mantojumu mūsu pilsētā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Muzeja darbinieku Zandas Pavlovas, Elīnas Birznieces, Ilzes Miķelsones un Didža Eglīša (attēlā) izlolotā grāmata, nenoliedzami, ir komplekss vēstures un arī citu nozaru speciālistu darbs, kas tagad, svētku laikā, varēs iepriecināt alūksniešus un tos, kuri jūtas Alūksnei piederīgi. Lepojamies, ka stāstu idejas pirmsākumi meklējami arī vietējā laikrakstā.

Rubrika pārtop grāmatā

Alūksnes muzeja vēsturniece Zanda Pavlova stāsta, ka Alūksnes ēku stāsti sākuši veidoties 2009. un 2013. gadā, kad muzejs rīkoja fotoplenērus, kuru laikā Alūksnes ēkas tika fotografētas no tā skatu punkta, kādu to iemūžinājuši 1920. – 30. gadu fotogrāfi. Savukārt 2016. gadā Alūksnes muzejs sadarbībā ar laikrakstu “Malienas Ziņas” aizsāka rubriku “Agrāk un tagad,” kur stāsti piedzīvoja pirmo publicitāti. “Sākotnēji rubrikas slejās varēja lasīt par Alūksnes muižas parka objektiem, kā arī muižas ēkām. 2016. gada nogalē, kad sāku strādāt Alūksnes muzejā, pārņēmu iepriekšējās muzeja vēsturnieces darbus un apņēmos turpināt arī iesākto rubriku laikrakstā. Jāteic gan, ka muižas parka objektu stāsti bija izsmelti un ar laikraksta redaktori Sandru Apini vienojāmies, ka turpmāk varētu rakstīt par citām Alūksnē ēkām. Tolaik nebiju pārliecināta, ka rubrika būs “ilgdzīvotāja”, jo nebiju apzinājusi pieejamo vēsturisko liecību klāstu. Tomēr, pateicoties pozitīvajām atsauksmēm, redakcijas iedrošinājumam un atbalstam, rubriku arī “Alūksnes un Malienas Ziņu” slejās varēja lasīt līdz 2019. gada nogalei,” stāsta Z. Pavlova.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Liels komandas darbs

Viņa uzsver, ka grāmatas tapšana ir nozīmīgs komandas darbs. “Esmu ļoti pateicīga kolēģiem par pētniecības jomai atvēlēto laiku un līdzdalību “Alūksnes ēku stāstu” tapšanā. Kopīgiem spēkiem stāsti vairākkārt tika pārlasīti, koriģēti un papildināti, pārskatītas un precizētas atsauces, atlasītas vēsturiskās un mūsdienu fotogrāfijas un sludinājumi, veikta arī ēku fotofiksācija. Grāmatu papildina 2020. gadā Alūksnes muzeja organizētā un Alūksnes novada pašvaldības atbalstītā fotoplenēra materiāli. Ēku stāstu apkopošana bija vienlaicīgi spraigs, laikietilpīgs, izzinošs un ļoti interesants process,” vērtē Z. Pavlova. Grāmatas veidotāju komanda uzsver, ka viņiem ir skaistākā dāvana valsts svētkos un pauž cerību, ka tā būs nozīmīga arī alūksniešiem un katram, kam nozīmīga Alūksnes vēsture.

Vairāk par izdevumu var lasīt laikraksta “Alūksnes un Malienas Ziņas” svētku numurā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.