Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Septembra rīts, kas mainīja pasauli

Foto: REUTERS/SCANPIX

Miljoniem amerikāņu 2001. gada 11. septembra rītā devās savās ikdienas gaitās, nenojaušot, ka tā kļūs par vienu no traģiskākajām dienām viņu nācijas vēsturē. Dažas stundas vēlāk islāma teroristi, kā ieročus izmantojot nolaupītas pasažieru lidmašīnas, sarīkoja līdz šim asiņainākos terora aktus pasaulē, kuros dzīvību zaudēja gandrīz 3000 nevainīgu cilvēku. Runājot par šo traģisko dienu pasaules vēsturē, man joprojām acīs stāv tūristu nejauši nofilmētie kadri, kurā redzami no Dvīņu torņiem krītošie cilvēki. Skaidri atceros brīdi, kad neticības pilna klausījos radio ziņu par notikumu, tikai vakarā televīzijas ekrānā gūstot apliecinājumu tam, ko dzirdēju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad aprit 20 gadi kopš 11. septembra notikumiem Amerikā, taču to sekas jūtamas vēl šodien. Jo tas bija uzbrukums ne tikai ASV, bet visai Rietumu pasaulei, tās vērtībām un pamatīgi iedragāja rietumnieku pārliecību, ka viņu drošība ir neievainojama. Pēc 2001. gada 11. septembra pasaule vairs nekad nebūs tāda, kā bija, jo notikušais turpina ietekmēt ikvienu no mums. Sākot ar lidostu drošības noteikumiem, kas tik stingri ieviesti pēc šī notikuma, un beidzot ar to, kā raugāmies uz islāma valstīm un to cilvēkiem. Par 11. septembri atceramies ik dienas, kad dzirdam par kādu jaunu teroristu uzbrukumu vai radikālo islāmistu manevriem.

Par gadadienu mums atgādina arī pēdējie notikumi Afganistānā. Pielikts punkts ASV vēsturē garākajam bruņotajam konfliktam, kurš tika aizsākts pēc 2001. gada 11. septembra terora aktiem, un īstenota ASV prezidenta apņemšanās izvest karspēku no Afganistānas līdz šim zīmīgajam datumam. Ar ko tas beidzās, mēs zinām – Afganistāna atkal nonākusi “Taliban” – grupējuma, kas atbildīgs par 11. septembri – kontrolē. Savukārt iedzīvotāju centieni bēgt no šī režīma beidzas lidostā, kur uzspridzinās teroristi…

ASV drošības dienesti atzīst – terorakts, kas notika pirms 20 gadiem, mūsdienās vairs nebūtu īstenojams. Lai kā gribētos domāt, ka Latvijā varam justies salīdzinoši droši, tā nav teroristiem interesantā metropole Londona vai Eiropas sirds Brisele, jāņem vērā, ka Latvija ir daļa no starptautiskās vides un mūs skar visi starptautiskie notikumi un norises, kas potenciāli var atstāt ietekmi gan uz mūsu ārējo, gan iekšējo drošību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

11. septembra apokaliptiskās ainas divdesmit gadu garumā iedvesmojušas kino industriju radīt stāstus, kas palīdz iztēloties tās dienas traģismu un ietekmi uz pasauli. Ar interesi šonedēļ sāku skatīties 20. atceres gadadienai veltīto dokumentālo seriālu “9/11: Viena diena Amerikā”, ko demonstrē kanālā “National Geographic”, iesaku.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.