Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Vēstule Alūksnes novada pašvaldībai

Vizualizācija var mainīties/ plānotās moduļu mājas Kārklu ielā 5

Ar šo vēstuli publiski Torņa ielas iedzīvotāji vēršas pie Alūksnes novada pašvaldības ar iebildumu par sabiedrības un iedzīvotāju neiesaisti, kā arī par iedzīvotāju interešu neievērošanu, plānojot teritorijas izmantošanu Torņa ielas dzīvojamā rajonā.

Vēstulē minēts: “Alūksnes pilsētas Torņa ielas iedzīvotāji jau ilgus gadus izjūt lielu nepieciešamību pēc papildu transportlīdzekļu stāvvietām pie savām mājām. 2015. gadā pašvaldības pārstāvji sarunās ar iedzīvotājiem minēja, ka pēc vecās kurtuves nojaukšanas Kārklu ielā 5 tāda iespēja radīsies. Diemžēl, visu šo gadu garumā, jautājums nav atrisināts.
Pēdējās ziemas laikā, kas bija ļoti sniegota, kļuva skaidrs, ka pilsētas kapitālsabiedrības nav spējīgas nodrošināt savlaicīgu sniega izvešanu no minētas dzīvojamās teritorijas. Tā divvirziena Torņa iela, pieblīvēta ar stāvošām automašīnām visas ielas garumā, praktiski kļūst par ielu ar vienu satiksmes joslu, kurā nav iespējas normāli izmainīties ar citiem transportlīdzekļiem, sabiedrisko transportu. Pagalmos izvietoto transportlīdzekļu dēļ ir problemātiska transportlīdzekļu novietošana, kā arī operatīvo dienestu piekļuve ēkām.
Sapulcēs ar iedzīvotājiem esam nonākuši pie secinājuma, ka Kārklu ielas teritorija ir praktiski vienīgā vieta, kur, ievērojot Torņa ielas dzīvojamā rajona iedzīvotāju intereses, var ierīkot papildu transportlīdzekļu stāvvietas. Šobrīd uz 383 daudzdzīvokļu māju dzīvokļiem ir tikai ap 110 automašīnu novietošanas iespēju.
Ar šo uzskatām, ka gadījumos, kad teritorijas attīstīšanas procesā ir svarīgi noskaidrot pašvaldības iedzīvotāju viedokli par prioritātēm, tas ir jādara, un šo viedokli salīdzināt ar pašvaldības skatījumu par turpmāko teritorijas attīstību. Konsultācijām kā sabiedrības iesaistīšanas modelim ir raksturīgs augstāks intensitātes līmenis, nekā vienkāršai informācijas izplatīšanai caur laikrakstu, un tās var sniegt vērtīgu ieguldījumu kā plānošanas, tā arī plāna īstenošanas posmā.
Sabiedrības iesaistīšana, pašvaldībai lemjot par teritorijas izmantošanu un šīs teritorijas izmantošanas aprobežojumiem, ir viena no teritorijas attīstības procedūras būtiskākajām stadijām. To realizējot tikai formāli, nevar atzīt, ka teritorijas plānojums ir pieņemts pienācīgā kārtībā.
Mūsu gadījumā iedzīvotāji netika savlaicīgi informēti un iesaistīti konsultācijās par ieceri veidot moduļu māju bloku Kārklu ielā 5, tā pārkāpjot Teritorijas attīstības plānošanas likuma 3. panta (un ne tikai) vairākus punktus, kas nosaka teritorijas plānošanas principus, kas jāievēro teritorijas plānojuma izstrādē. Tāpat arī netika ievērots interešu saskaņotības princips – nodrošināt, ka teritorijas attīstības plāni saskaņo valsts, plānošanas reģionu, pašvaldību un privātās intereses.

No interešu saskaņotības principa nešaubīgi izriet šādi pašvaldības pienākumi:
1) pienākums apsvērt sabiedrības izteiktos priekšlikumus;
2) izdarītos apsvērumus atspoguļot lēmumā.

No Satversmes tiesas spriedumiem izriet, ka, neņemot vērā sabiedrības viedokli, pašvaldībai ir:
1) jāsniedz šā noraidījuma pamatojums;
2) noraidījums pietiekami jāargumentē ar dokumentu, kur iekļaujams pamatojums, kādēļ sabiedrības viedoklis nav ņemts vērā, un paziņot to iedzīvotājiem.

Lai arī pašvaldības izpratne par sabiedrības iesaistīšanu ir atšķirīga no iedzīvotāju viedokļa, sabiedrības iesaistīšana, informācijas un lēmumu pieņemšanas atklātuma nodrošināšana visos gadījumosir pašvaldības pienākums. Alūksnes novada pašvaldībai kā publiskās varas subjektam nekādā gadījumā nav tiesību prezumēt jeb izmantot sabiedrības kūtrumu un tādējādi attaisnot savu bezdarbību gadījumos, kad jādara viss iespējamais (saprātīgi jācenšas), lai informētu sabiedrību par paredzamo darbību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Domājot par Torņa ielas iedzīvotāju labsajūtu un pilsētas attīstību ilgtermiņā, pieprasām pārskatīt potenciālo moduļa māju būvniecības īstenošanas vietu, ar mērķi ļaut šo teritoriju pielāgot pašu Torņa ielas iedzīvotāju vajadzībām.”

Torņa ielas iedzīvotāji

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.