Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Vai pienākums izzināt veselības stāvokli?

Redakcijā vērsās lasītāja, kura savu vārdu laikraksta slejās izpaust nevēlējās un, lūk, ko pastāstīja. “Pagājušajā gadā nonācu situācijā, kad man vajadzēja mainīt ģimenes ārstu, ko arī izdarīju. Kopš tā laika pagājis gandrīz gads. Šajā laikā neesmu slimojusi, tādēļ ārsta palīdzība man nav bijusi nepieciešama. Tomēr esmu 60 gadus veca sieviete, tātad cilvēks riska grupā, uz kuru attiecas pārmaiņas vispārējās veselības un dzīvotspējas līmenī, organisma funkcijās. Tomēr jaunais ģimenes ārsts mani ne reizi nav aicinājis uz kādām pārbaudēm vai vismaz nodot asins analīzes. Vai ģimenes ārstam nav pienākums vismaz iepazīties ar sava jaunā pacienta vispārējo veselības stāvokli?” jautā sieviete.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No Nacionālā veselības dienesta atbildi uz šo jautājumu neizdevās sagaidīt, tādēļ vērsāmies pie ģimenes ārsta Jāņa Stabinga. “Pašlaik, ņemot vērā koronavīrusa pandēmiju valstī, noteikti neviens ģimenes ārsts neaicina pacientus apmeklēt praksi, ja pacientam nav nekādu sūdzību. Tāpat arī pārējā laikā, lai gan teorētiski tas būtu jāveic, ģimenes ārstiem nav tik lieli resursi, lai aicinātu pacietus uz pieņemšanu, ja viņi paši vienu reizi gadā nevēršas pie ārsta,” atzīst J. Stabingis.

Ģimenes ārsts atgādina, ka cilvēkiem attiecīgās vecuma grupās ir pieejami Nacionālā veselības dienesta sūtītie aicinājumi veikt izmeklējumus. Uz deklarēto dzīvesvietu sūta uzaicinājuma vēstules valsts apmaksātai dzemdes kakla pārbaudei sievietēm, kurām attiecīgajā gadā paliek 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67 gadi, un valsts apmaksāta mamogrāfijas izmeklējuma veikšanai sievietēm, kurām paliek 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68 gadi.

“Valsts apmaksāta dzemdes kakla pārbaudes rezultāti sievietēm parasti tiek nosūtīti ginekologam, un, ja tajos redzamas kādas novirzes no normas, viņš aicina ierasties praksē, lai turpinātu veikt izmeklējumus vai ārstētos. Savukārt valsts apmaksāta mamogrāfijas izmeklējuma rezultāti gan nonāk pie ģimenes ārsta, un tad, ja nepieciešami papildu izmeklējumi, pacientes aicinātas apmeklēt vispirms savu ģimenes ārstu. Ja izmeklējumi nav ar negatīvu raksturu, pacientes pie ģimenes ārsta neaicina, īpaši tagad, kad savas korekcijas ieviesis “Covid-19”,” norāda J. Stabingis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Foto: attēlam ilustratīva nozīme/ Pexels.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.