Trešdiena, 14. janvāris
Roberts, Roberta, Raitis, Raits
weather-icon
+-16° C, vējš 1.9 m/s, DA vēja virziens
Aluksniesiem.lv bloku ikona

Lielākā alga starp kaimiņrajoniem

Izskatot jautājumu par štatu sarakstu apstiprināšanu, decembra sēdē starp Alūksnes domes deputātiem raisījās diskusijas: vieni uzskatīja, ka priekšsēdētāja algu nepieciešams atsaistīt no valstī noteiktās minimālās algas, citi – ka tas nav nepieciešams.

Izskatot jautājumu par štatu sarakstu apstiprināšanu, decembra sēdē starp Alūksnes domes deputātiem raisījās diskusijas: vieni uzskatīja, ka priekšsēdētāja algu nepieciešams atsaistīt no valstī noteiktās minimālās algas, citi – ka tas nav nepieciešams.
Likums “Par pašvaldībām” nosaka, ka tikai dome var noteikt domes priekšsēdētāja, viņa vietnieka, pašvaldības administrācijas darbinieku, kā arī pašvaldības iestāžu vadītāju algu likmes. Tādēļ, ņemot vērā šo likuma punktu un Alūksnes pilsētas domes darba samaksas nolikumu, decembra sēdē tika apstiprināts jaunais Alūksnes pilsētas domes štatu saraksts.
Kad “Alūksnes Ziņas” vēlējās iepazīties ar šo dokumentu, kas nav slepens, Alūksnes pašvaldībā atbildēja, ka šī informācija presei nav pieejama. Pašvaldības budžetu veido iedzīvotāju maksātie nodokļi, tāpēc uzskatījām par lietderīgu šo dokumentu tomēr iegūt un publiskot.
Ar 1.janvāri minimālā alga valstī noteikta 120 latu apmērā, tādēļ tika mainītas domes darbinieku algu likmes. Alūksnes domes darba samaksas nolikums paredz, ka darbinieku algas ir piesaistītas minimālajai algai. Domes priekšsēdētāja alga ir 10 valstī noteikto minimālo algu apmērā, līdz ar to kopš šā gada janvāra tā ir 1200 latu “uz papīra”. Domes priekšsēdētāja vietnieka un domes izpilddirektores alga ir 8 minimālo algu apmērā jeb 960 latu “uz papīra” kopš šā gada 1.janvāra.
Attīstības nodaļas vadītāja alga “uz papīra” būs 624 lati, bet pārējiem šīs nodaļas darbiniekiem tā svārstīsies no 369,60 latiem līdz 624 latiem.
Centralizētās grāmatvedības un uzskaites nodaļas darbinieku algas būs robežās no 379,20 līdz 672 latiem. Alūksnes pašvaldības iestāžu vadītāju algas noteiktas no 300 līdz 513,60 latiem. Alūksnes pilsētas domes Budžeta plānošanas un vadības nodaļā algu apmērs būs no 384 līdz 672 latiem, bet Alūksnes pilsētas domes kancelejā strādājošo darbinieku algas būs no 240 līdz 648 latiem.
Domes sēdē deputāts Valdis Vīksna interesējās, cik līdzekļu kopumā šogad no pašvaldības budžeta būs nepieciešams algu palielināšanai.
“Veidojot 2007.gada budžetu, pašvaldības iestādēm dome strikti prasa pamatot nepieciešamo finansējumu, daudz ko “nogriež”. Vai tagad nebūs tā, ka domes darbiniekiem algas būs Eiropas līmenī, bet pašvaldības iestādēm nebūsim ļāvuši īstenot savas ieceres finansējuma trūkuma dēļ? Protams, algas valstī palielinās, bet, manuprāt, nav pareizi tas, ka Alūksnes domes priekšsēdētāja alga ir piesaistīta minimālajai algai – tai vajadzētu tomēr noteikt konstantu summu. Uzskatu, ka algu palielinājums pašvaldības budžetā ir pārāk liels. Budžetā ir jārod summa, par ko palielināt algas, un to var rast, liedzot iestādēm kaut ko izdarīt,” savu viedokli pauda V.Vīksna.
Domes galvenā ekonomiste Valda Silicka norāda, ka 2007.gadā vidēji domes darbinieku algas palielināšoties par 33 procentiem, kam nepieciešams aptuveni 75 000 latu.
Domes deputāts Jānis Cīmiņš, kas ir arī Attīstības nodaļas vadītājs, norādīja, ka Alūksnes pašvaldības vidējās algas nav salīdzināmas ar tām, kas ir ministrijās.
“Šī kārtība par darba samaksu domē tika apstiprināta jau deviņdesmitajos gados. Kā lai mēs dabūjam Alūksnē darbiniekus, ja nepiedāvājam viņiem labas algas? Alūksnes pašvaldības algas uz pārējā Latvijas fona nav lielas,” ir pārliecināts J.Cīmiņš.
Deputāts Jānis Liepiņš uzskata, ka, nosakot algas, pašvaldībai ir jāvadās pēc sava nolikuma un jāievēro to.
“Manuprāt, 1200 latu alga domes priekšsēdētājam nav tie lielākie cipari. Domāju, ka kaimiņrajonu pašvaldībās tie noteikti nav mazāki. Turklāt ir gaidāma teritoriālā reforma, tādēļ domes priekšsēdētājam būs intensīvi jāstrādā šajā virzienā, lai Alūksnē vispār kaut kas būtu, lai te nebūtu tukšums,” sacīja J.Liepiņš.
Pēc šīm diskusijām “Alūksnes Ziņas” nolēma painteresēties Balvu, Gulbenes un Valkas pilsētas domē, cik lielas tur ir priekšsēdētāju algas. Balvu pilsētas domes galvenā speciāliste finanšu un ekonomikas jautājumos Valda Vancāne norāda, ka domes administrācijai un iestāžu vadītājiem darba algas ir saistītas ar minimālo algu.
“Domes priekšsēdētājas alga ir 8,5 minimālo algu apmērā jeb 1020 latu kopš šā gada janvāra – tur nav ko slēpt, jo pašvaldības budžetam ir jābūt caurspīdīgam,” viņa saka.
Valkas pilsētas domes finansiste- plānotāja Iveta Markova atzīst, ka domes administrācijas algas nav saistītas ar minimālo algu.
“Salīdzināt divu rajonu algas ir grūti, jo pašvaldībās ir dažādas atšķirības, piemēram, zem Valkas pašvaldības vēl joprojām ir visa pilsētas komunālā saimniecība. Valkas pašvaldības 2007.gada budžeta prioritāte ir visu darbinieku algu palielināšana, jo atalgojums nebija mainīts daudzus gadus. Visbūtiskāk to palielinājām komunālo nodaļu strādniekiem – pat līdz 70 procentiem. Bet domes priekšsēdētājas alga kopš 1.janvāra ir 840 latu,” saka I.Markova.
Gulbenes pilsētas domes galvenā speciāliste ekonomiskajos jautājumos Daiga Krēsliņa norāda, ka Gulbenes domes priekšsēdētāja alga no 1.janvāra ir 1080 latu jeb 9 minimālās algas.
Gulbenes pašvaldības darbinieku algas ir piesaistītas minimālajai algai kopš 2006.gada janvāra.

Aluksniesiem.lv bloku ikona Komentāri