Pirmdiena, 29. decembris
Solveiga, Ilgona
weather-icon
+1° C, vējš 0.89 m/s, ZR vēja virziens
Aluksniesiem.lv bloku ikona

Hipertensija – 21.gadsimta “pandēmija”

Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka šobrīd pasaulē izplatītākā sirds un asinsvadu slimība –
hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens – skar aptuveni 1 miljardu iedzīvotāju, un paredzams, ka līdz 2025.gadam tās izplatība palielināsies par 50 %. Lai vērstu uzmanību uz hipertensiju jeb paaugstinātu asinsspiedienu un tā profilaksi, ik gadu maijā tiek atzīmēta Pasaules Hipertensijas diena.

“Klusā slepkava”
Lai arī tā ir sekmīgi ārstējama slimība, hipertensijas izplatību varētu pielīdzināt pandēmijai, turklāt tā ir viens no biežākajiem pāragras nāves iemesliem. Hipertensijai bieži vien nav nekādu simptomu, tāpēc šo slimību sauc par “kluso slepkavu”, un vislabākais veids, kā to laikus pamanīt, ir regulāri mērīt asinsspiedienu. Tāpēc aicinu visus izmērīt savu asinsspiedienu un atgādinu, ka visos vecumos par optimālo asinsspiedienu tiek uzskatīts 120/80 mmHg. Lai izvairītos no hipertensijas, liela nozīme ir profilaksei – veselīgam dzīvesveidam un regulārām asinsspiediena un citām veselības pārbaudēm. Taču, ja pacientam ir konstatēta hipertensija un ir izrakstīti medikamenti, ārkārtīgi būtiski lietot tos apzinīgi. Ir kļūdaini pieņemt, ka, noteiktu laiku lietojot medikamentus, hipertensija tiks izārstēta un zāles var pārtraukt lietot. Hipertensijas gadījumā ārstēšana ir ilgstošs process – visa mūža garumā.

Pašsajūta – maldīgs mērītājs
Alvis Ādamsons, ģimenes ārsts
Ik dienu vismaz viens pacients nāk uz konsultāciju, jo viņam ir paaugstināts asinsspiediens. Tieši apskatēs bieži vien atklājas, ka cilvēkam ir augsts asinsspiediens, jo cilvēki paši pēc pašsajūtas ne vienmēr to pamana. Tie ir gan vīrieši, gan sievietes vecumā pēc 40, 50 gadiem. Reizēm gadās arī jaunāki cilvēki. Jo vecāks cilvēks, jo lielāka varbūtība, ka būs palielināts asinsspiediens. Arī tad, ja asinsspiediens bijis paaugstināts vecākiem, bieži vien arī nākamajās paaudzēs tā būs. Ja ir augsts asinsspiediens, jāsamazina sāls patēriņš uzturā, jāatmet smēķēšana, nedrīkst pārmērīgi lietot alkoholu, jāsamazina svars. Jāveltī pietiekams laiks miegam un jāsabalansē dienas režīms, jo arī pārslodze un neizgulēšanās veicina hipertensiju. Tie ir līdzekļi, kā spiedienu var samazināt bez medikamentiem. Ja spiediens ir paaugstināts, ārsts izrakstīs zāles, kuras jālieto. Zāles nedrīkst pārtraukt lietot pēc paša iniciatīvas. Daudzi asinsspiedienu vērtē pēc savas pašsajūtas, bet tas nav pareizi. Ir jutīgāki cilvēki, kuri izjūt asinsspiediena paaugstināšanos, bet no pieredzes varu teikt, ka ir cilvēki, kuri arī ļoti augsta asinsspiediena gadījumā jūtas ļoti labi, to nemaz nejūt, jo ir pieraduši. Cilvēku attieksme ir ļoti dažāda. Ir tādi, kas ļoti rūpīgi attiecas pret savu veselību un spiedienu mēra trīs četras reizes dienā, bet ir cilvēki, kuriem izraksta zāles, bet pie ārsta viņi vēršas pēc gada vai diviem, kad zāles jau sen ir beigušās. Vieni aktīvi risina problēmu, citi to noliedz, sakot – ja nezinu un nedomāju, mierīgāka sirds. Tas nav pareizi, jo ar laiku tas var atspēlēties.

Zāles ir dārgas
Gunta Jermacāne, Alūksnes invalīdu biedrības vadītāja vietniece:
Mums biedrībā ir asinsspiediena mērītājs, ko biedri diezgan bieži izmanto. Īpaši reizēs, kad dodas pie trenažieriem, jo pirms nodarbības jāmēra spiediens. Katru mērījumu reģistrējam žurnālā. Par to, ka pilsētā spiedienu var izmērīt tikai vienā aptiekā, mums neviens nav sūdzējies. Patiesībā, tā kā mums biedrībā ir mērāmais aparāts, neinteresējos un arī nezinu vietas, kur to varētu izdarīt vēl. Ja izmēra un konstatē, ka spiediens ir augsts, vieni iedzer zāles, jo vaina jau zināma, citi otrā dienā pat dodas pie sava ģimenes ārsta. Arī man pašai ir hipertensija un reizēs, kad spiediens paaugstinās, lietoju ārsta izrakstītās zāles. Zāles lietoju regulāri no rīta un vakaros, bet, ja ir augsts spiediens, zem mēles lieku citas zāles. Cilvēki nepietiekami gādā par savu veselību. Kādēļ? Jo trūkst naudas! Ne vien nevar tikt pie ģimenes ārsta, jo viņiem ir liela noslodze un jāgaida rindā, bet arī par katru vizīti ir jāmaksā. Ģimenes ārsts izraksta zāles, bet ne visi šīs zāles var nopirkt. Asinsspiediena zāles ir ļoti dārgas. Piemēram, man ar atlaidi mēnesī par vienām zālēm sanāk maksāt 18 eiro! Tas ir dārgi, bet zinu, ka citi lieto vēl dārgākas zāles. Ir jau arī lētākas, bet tās nepalīdz. Es desmit gadus mocījos ar augstu asinsspiedienu, līdz man piemeklēja piemērotas zāles.

Aluksniesiem.lv bloku ikona Komentāri