Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Smiltenē uzieta visā Eiropā ļoti reti sastopama sēne – apaļsporu bisīte

Foto: wikipedia.org

“Latvijas valsts mežu” (LVM) Austrumvidzemes reģiona plānotājs Uģis Ķesteris uzgājis visā Eiropā ļoti reti sastopamu sēni – apaļsporu bisīti, liecina LVM publiskotā informācija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Īsi pirms vasaras saulgriežiem, veicot ikdienas darba pienākumus, Ķesteris Smiltenes apkārtnes mežos uzgājis sēni – apaļsporu bisīti, kas ir tikai otrā šīs sugas atradne Latvijā.

“Ja cilvēks mežā dodas vērīgi, tad var saskatīt daudz dabas dārgumu. Savulaik biju sēņojis kopā ar mikologiem, tāpēc zināju, kur vērsties ar informāciju par atradumu. Kad ieraudzīju sēni, sazinājos ar Latvijas Dabas muzeja speciālistiem, kuri palīdzēja droši noteikt sugu,” stāsta retās sēnes atradējs.

Apaļsporu bisīte aug vēlā pavasarī un vasaras sākumā vēsās vietās uz pastāvīgi mitras trūdošas koksnes – uz vecām, visbiežāk egļu, kritalām un cieši blakus tām, kā arī uz vecām zāģu skaidām un citiem koksnes atkritumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sēne ir ārkārtīgi reta visā Eiropā, tā konstatēta 11 valstīs, lielākoties pa vienai vai dažām atradnēm katrā.

Apaļsporu bisīte ir liela (ar caurmēru līdz 20 vai 25 centimetriem) askusēne ar rupji grubuļainu un ļoti plānu kupolveida cepurīti olīvbrūnā, pelēkbrūnā vai brūnā krāsā un samērā īsu, caurcaurēm dzīslainu kātiņu sārti violetā krāsā. Cepurītes iekšpuse ir gandrīz balta, ar lielām ribām, kuras cepurītes vidusdaļā pakāpeniski pāriet kātiņa dzīslās, un sīkām dzīslveida ribām starpās.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.