Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Saimniekojot mežā, gan jādomā pašam, gan jāklausās dabā

Aizvadīts konkursa „Sakoptākais mežs” žūrijas pirmais meža īpašumu vērtēšanas izbraukums, kurā apciemoti pirmie divi otrās kārtas dalībnieki. Kaut gan viens no īpašniekiem saimnieko lielākā īpašumā, bet otrs mazākā, abus saimniekus vieno rūpīga lēmumu pieņemšana un ieklausīšanās dabā. To atzinīgi novērtēja arī konkursa komisija. Nākamais izbraukums plānots 12. augustā, kad tiks apskatīti trīs īpašumi Bauskas un Madonas novados.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmajā izbraucienā apskatītie īpašumi atrodas Limbažu un Valmieras novados. Abos īpašumos bija redzamas skaistas mežaudzes, un komisija īpaši uzteica abu saimnieku lēmumu pieņemšanu, domāšanas veidu un to, kā mežos tiek darīts viss, lai katram kociņam būtu pēc iespējas labāka augšana. Limbažu novadā žūrija viesojās pie Valda Janitena, kurš konkursam bija pieteicis īpašumus, kuru platība ir 7,5 ha. Saimnieks ir bijis mežsaimnieks visu mūžu un jau no sākta gala ir zinājis, ka strādās mežā. Valdis uz mežu dodas teju katru dienu. Īpašumā redzamas atzarotas egles un bērzi. Uzmanība pievērsta arī daudzveidībai, un katram stādam mežā tiek atrasta vieta. Nelielos apjomos redzami arī priežu, liepu, melnalkšņu un citu koku puduri.

Savukārt Valmieras novadā tika apskatīts saimnieka Jura Ozoliņa 14,1 hektāru lielais īpašums. Ikdienā Juris apsaimnieko aptuveni 500 hektārus lielus meža īpašumus, taču šajā īpašumā ļoti strādāts pie meliorācijas sistēmas, lai glābtu mežu no pārlieku liela mitruma. Mežaudzes tiek atjaunotas gan dabiski, gan mākslīgi. Turklāt saimnieka īpašumā atrodami arī dažādi mežaudžu tipi un dabas vērtības. Pieņemot lēmumus par saimniekošanu mežā, tiek domāts arī par dabu un meža iemītniekiem. Piemēram, ap skudru pūzni aplikta neliela koka barjera, lai kāds tam nejauši neizdara pāri.

“Mēs šodien redzējām mežus, kuru apsaimniekošanā ieguldīts iespaidīgs darbs. Gribas izcelt to, kā saimnieki pieņem lēmumus – atbildīgi pret mežu, kas ir viņu īpašumā. Turklāt ir prieks, ka šie nav vienīgie saimnieki, kas pret savu īpašumu izturas atbildīgi. Citi, iespējams, ar to nelielās, neatrāda pārējiem savu darbu, bet patiesībā mums ir ļoti daudz šādu atbildīgu saimnieku. Un tas priecē,” stāsta Valsts meža dienesta ģenerāldirektore Aina Stašāne.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.